• Powitanie wiosny
     • Powitanie wiosny

     • Z okazji pierwszego dnia wiosny został zorganizowany konkurs na strój postaci z lektury. Tego dnia     w szkole było wesoło i kolorowo, a stroje postaci z książek dały wyraz dziecięcej pomysłowości i wyobraźni. Uczniowie wykonali (samodzielnie lub z pomocą rodziców) strój przedstawiający postać lektury według własnego pomysłu i przyszli tego dnia do szkoły w przebraniu. W konkursie wzięło udział większość uczniów. Najmłodsi uczestnicy przedstawili postacie z baśni i bajek. Starsi wcielili się w postacie z lektur szkolnych. Licznie zgromadzonej publiczności zaprezentowali się podczas pokazu. Było mnóstwo uśmiechów i dobrej zabawy. Następnie wszyscy udali się na wiosenny spacer po najbliższej okolicy. Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za wspólną zabawę.

    • Dzień Kolorowej Skarpetki.
     • Dzień Kolorowej Skarpetki.

     • 21 marca obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Zespołu Downa – Dzień Kolorowej Skarpetki. Dzieci oraz Dyrekcja i Grono Pedagogiczne założyli dwie różne, niepasujące do siebie pary skarpetek. W klasach wychowawcy przeprowadzili pogadanki podejmujące tematykę tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób dotkniętych Zespołem Downa. Natomiast w przedszkolu wychowawczyni przeczytała dzieciom ciekawą bajkę na temat Zespołu Downa pt. ”Tajemnica znikających ciasteczek”. Dzieci wykonywały prace plastyczne – skarpety, które ozdobiły korytarz - na znak jedności z dziećmi z ZD. Światowy Dzień Zespołu Downa to święto ustanowione w 2005 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Down Syndrome International. Ma ono na celu budowanie świadomości na temat tego, czym jest Zespół Downa. Data obchodów jest symboliczna, gdyż przypada ona na 21. dzień 3. miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy trzeci chromosom w 21. parze powoduje występowanie tej wady genetycznej.

    • Jaka pogoda jest w marcu? / Gdzie ubiera się Pani Wiosna? / Z czego to jest zrobione?
     • Jaka pogoda jest w marcu? / Gdzie ubiera się Pani Wiosna? / Z czego to jest zrobione?

     • W minionych tygodniach przedszkolaki poszerzyły swoją wiedzę w tematykach:

      − jaka pogoda jest charakterystyczna dla marca,
      − jak należy się ubrać, wybierając się na wczesnowiosenny spacer lub wycieczkę,
      − jakie są przysłowia o marcowej pogodzie,
      − jakie są cztery żywioły przyrody i jakie zagrożenia mogą powodować,
      − jak założyć hodowlę roślin na parapecie,
      − co potrzebne jest roślinom, aby mogły rosnąć,
      − jakie są oznaki wiosny,
      − jakie prace wykonuje się wiosną w polu i w ogrodzie,
      − jak zbudowany jest tulipan,
      − jakich narzędzi używa się najczęściej do prac w ogrodzie,
      − jakie ptaki wracają do nas wiosną,
      − jak brzmią głosy najbardziej znanych ptaków,
      − jakie są pierwsze wiosenne kwiaty,
      − z czego są zrobione wybrane produkty, np.: dzbanek, chleb, ser biały, sweter oraz papier i jakie są ich etapy produkcji,
      − co można stworzyć z gliny,
      − jak wygląda proces powstawania chleba,
      − jak z mleka zrobić ser biały,
      − z czego robi się swetry,
      − jak samodzielnie stworzyć papier,
      − jakie czynności wykonują ludzie pracujący w wybranych zawodach, np.: garncarz, rolnik, młynarz, piekarz, sprzedawca, drwal.

      "Od ziarenka do bochenka" -  przedszkolaki poszerzyły swoją wiedzę na temat powstawania chleba, od ziarenka się zaczyna... oraz jak wyglądają kolejne jego etapy, kto przyczynia się do tego, że mamy chleb, jak nazywają się te zawody, gdzie kupujemy chleb?. Dzieci miały możliwość zapoznania się z ziarnami zbóż m.in.: pszenica, kukurydza. Po prezentacji i omówieniu nastąpiła część najciekawsza, czyli zabawa sensoryczna ziarnami zbóż oraz mąką. Zabaw nie było końca. „Pieczemy chleb!” – przygotowanie chleba do wypieku. Nauczycielka przygotowała produkty potrzebne do wypieku chleba. Dzieci po dokładnym umyciu rąk, dodawały stopniowo składniki, posypywały ziarnami. Kolejno ciasto zostało odłożone do wyrośnięcia w ciepłe miejsce. Gdy wyrosło zostało upieczone. 

      "W pracowni ceramicznej" – przedszkolaki wykonały naczynia ceramiczne. Nauczycielka wytłumaczyła dzieciom sposób wykonania pracy, a następnie rozdała potrzebne narzędzia. Wszystkie dzieci w skupieniu zabrały się do pracy i "wyczarowały"  z modeliny przepiękne naczynia, które w dniu następnym po wyschnięciu pięknie pomalowały. Dzięki tego rodzaju zajęciom, dzieci miały okazję poznać nowe techniki plastyczne, rozwinąć swoje zdolności manualne, a także doskonalić umiejętność skupienia uwagi.

      "Od mleka do sera" –  przedszkolaki zdobyły informacje na temat pochodzenia i zastosowania mleka, poznały proces powstawania sera oraz ciekawostki na temat właściwości odżywczych produktów mlecznych. Potrafią już rozpoznać i nazwać produkty, które otrzymuje się z mleka.

      "Wełniana owieczka" – dzieci obejrzały film o strzyżeniu owiec i powstawaniu wełny. Nauczycielka przedstawiła prezentację multimedialną na temat właściwości wełny. Powstała "wełniana pajęczyna" - dzieci miały możliwość za pomocą zmysłów - wzroku i dotyku zbadać jaka ona jest i co możemy z niej zrobić. 

      "Jak powstaje papier" - dzieci wiedzą, że aby wytworzyć papier potrzebne jest do tego drewno, które trzeba ściąć. A my musimy o tym pamiętać i nie niszczyć papieru, m.in. kartek, które służą nam do rysowania. Zużyty papier, makulaturę, należy gromadzić, gdyż może on być ponownie przetworzony na papier. W ten sposób chronimy drzewa.

      Masa papierowa – recykling papieru. Przedszkolaki wykonały własne kartki papieru. Na początku dzieci podarły papier na drobne kawałki i wrzuciły do miski. Nauczycielka zalała masę wodą, po pewnym czasie masę zmiksowała i wspólnie z dziećmi rozłożyliśmy na desce do wyschnięcia. Po wyschnięciu przedszkolaki namalowały na własnoręcznie stworzonych kartkach piękne obrazki.

    • Dzień Kobiet
     • Dzień Kobiet

     • 8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet. W ten wyjątkowy dzień wszystkie małe i te większe kobiety zostały powitane pięknymi życzeniami, kwiatami oraz słodyczami. W klasach i na szkolnych korytarzach czuć było wyjątkową atmosferę. W tym szczególnym dniu wszyscy chłopcy składali życzenia swoim koleżankom, Pani Dyrektor, Wychowawczyniom, Paniom nauczycielkom, Paniom z obsługi. Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez cały dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi gentlemani, byli przemili, uczynni i sympatyczni.

    • Konkurs Biblijny
     • Konkurs Biblijny

     • 9 marca w Szkole Podstawowej w Przegini odbył się Etap Dekanalny XVIII Wojewódzkiego Konkursu Biblijnego. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VIII Antonina Pieszczek i Piotr Wawro. Gratulacje dla Antoniny, która zdobyła III miejsce w trudnym konkursie wymagającym dokładnej  znajomości fragmentów Pisma Świętego.

    • Apel z o okazji ,,Dnia Żołnierzy Wyklętych"
     • Apel z o okazji ,,Dnia Żołnierzy Wyklętych"

     • W marcu uczniowie z Samorządu i koła artystycznego  przypominają kolegom o powojennej historii polskiej, kiedy mimo skończonej wojny, wielu Polaków nie złożyło broni, wierząc, że odzyskają prawdziwie wolną Polskę. Za swój opór przeciwko komunistycznej władzy tracili nie tylko życie, ale i prawo do godnego pochówku. Do dziś rodziny wielu żołnierzy wyklętych nie może zapalić świeczki na grobie ojców, dziadków, gdyż nieznane są miejsca ukrycia ich ciał. To właśnie tym niezłomnym żołnierzom marzącym o prawdziwie wolnej Polsce był poświęcony ten apel.

    • Konkurs strażacki.
     • Konkurs strażacki.

     • W miniony czwartek, 24 lutego w naszej szkole odbył się szkolny etap Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Do zmagań zgłosiło się kilkunastu uczniów. Brawa należą się uczniom z klasy ósmej, którzy licznie podjęli się stanięcia w szrankach. Młodzież wypełniała testy i zostali wyłonieni zwycięzcy. W kategorii klas IV-VI zwyciężyli panowie Maksymilian Żak z klasy 4 i Paweł Nowak z klasy V. W kategorii klas VII-VIII najlepsze okazały się panie Julia Rusek i Milena Przydział. Cała czwórka wygranych reprezentowała naszą szkołę podczas etapu gminnego w poniedziałek 27 lutego 2023r. Najmłodszy reprezentant z Woli Kalinowskiej - Maksymilian Żak wygrał ten etap.

      Cała społeczność szkolna gratuluje :) 

       

    • Dzień Kota / Cukier - zdrowy czy niezdrowy? / Co łączy kurę i dinozaura?
     • Dzień Kota / Cukier - zdrowy czy niezdrowy? / Co łączy kurę i dinozaura?


     • W minionych tygodniach dzieci dowiedziały  się:

      - na temat właściwych nawyków żywieniowych i zdrowych produktów spożywczych,
      - jaki wpływ mają słodycze na ich organizm i co on powoduje,  
      - poszerzyły swoją wiedzę w tematyce ograniczenia cukru i słodyczy w diecie,
      - na czym polega zdrowy stylu życia, dowiedzą się:
      gdzie można książki kupić, a gdzie je wypożyczyć,
      jakie są ulubione książki i baśnie N. oraz dzieci z grupy,
      do czego służy zakładka do książki,
      jak porządkować książki na półce,
      co to jest biblioteka i co robi się w bibliotece,
      jakie zadania wykonuje bibliotekarz/ bibliotekarka,
      jak należy zachowywać się w bibliotece,
      jakie są etapy powstawania książki,
      jakimi zwierzętami były dinozaur,
      jakie dinozaury żyły na Ziemi,
      czym się żywiły dinozaury,
      co oznaczają pojęcia roślinożerny i mięsożerny,
      - dlaczego dinozaury wyginęły,
      czym się zajmuje paleontolog.

      Dzień Kota

      Ile cukru ma mój ulubiony napój

      Burza mózgów na temat słodyczy i ich szkodliwego wpływu na organizm. Przedszkolaki kształtowały zdrowe nawyki żywieniowe na przykładzie zawartości cukru w napojach. Nauczycielka prezentowała opakowania napojów oraz ilość kostek cukru w nich zawartych, a chętne dzieci układały odpowiednią ilość cukru przy danym produkcie. Celem tego zadania była obserwacja, które produkty zawierają najwięcej cukru. Poruszyliśmy również temat: czym jest piramida zdrowia? i omówiliśmy grupy żywieniowe na danych piętrach oraz jej znaczenie w całodziennym jadłospisie dziecka.
      Kiedy żyły dinozaury?
      Chociaż dinozaury wyginęły wiele milionów lat temu, to nadal fascynują młodsze dzieci, które bardzo chętnie zgłębiają swoją wiedzę na temat tych niezwykłych gadów. Tydzień o dinozaurach przebiegł w niezwykle atrakcyjny dla dzieci sposób.  Dzieci zostały prawdziwymi naukowcami, poszukującymi śladów dinozaurów. Wyświetlona była m.in. prezentacja multimedialna, z której dzieci dowiedziały się, kiedy żyły dinozaury, jak wyglądały, czym były pokryte, kiedy żyły, co jadły, do czego służyła im długa szyja, rogi, czy duże uzębienie. Czym się żywiły i dlaczego wyginęły, a chętne dzieci same opowiadały o tych wydarzeniach. Przedszkolaki poznały pracę paleontologów i zapoznały się z nazwami narzędzi, którymi się posługują m.in., pędzel, młotek, dłuto, przecinak, szpikulec. Wielką radość sprawiły dzieciom zabawy m.in.: „epoka lodowcowa dinozaurów”, wydobywanie ukrytych w piasku dinozaurów oraz „Park Jurajski”, gdzie spotkać można było dinozaury oraz ich skamieniałe jaja. Były to niezwykle ekscytujące doświadczenia, które przedszkolaki chciały powtarzać wielokrotnie. Dzieci wykonały prace plastyczne z zastosowaniem różnorodnych technik plastyczno- technicznych.
      Takie formy pracy z dziećmi znacznie podnoszą efektywność kształcenia, pozwalają zdobywać dzieciom wiedzę poprzez zabawę, doświadczanie i eksperymentowanie, rozwijają ich zainteresowania, a przede wszystkim przynoszą im wiele radości i niezapomnianych wrażeń, którymi dzielą się z rodzicami w domu.
       
    • Bal Karnawałowy
     • Bal Karnawałowy

     • W dniu 20.02.2023 r., w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Klasy zmieniły się w prawdziwe sale balowe. Uczniowie klas 1-3 oraz przedszkolaki wystąpiły w zachwycających kolorowych kostiumach, przebrane super bohaterów znanych bajek, a wnich: wróżki, królewny, biedronka, rycerze, policjanci… nie sposób zliczyć wszystkich postaci. Wszyscy bawili się znakomicie przy rytmach muzyki, wykazując się przy tym umiejętnościami tanecznymi, były pociągi, kaczuszki, kółeczka. A uczniowie klas1-3 dodatkowo uczestniczyli w karaoke. Każdy chętny mógł zaśpiewać piosenkę do mikrofonu i być słyszalnym przez głośnik, a to dzięki programowi Laboratoria Przyszłości, w ramach którego szkoła pozyskała ten sprzęt. Oczywiście nie zabrakło słodkiego poczęstunku. Wszystkim zabawom towarzyszyła radość i śmiech oraz świetna zabawa, a cały bal karnawałowy przebiegł w miłej, serdecznej atmosferze i dostarczył niezapomnianych wrażeń. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów oraz pysznego poczęstunku. Kolejny bal karnawałowy już za rok.

      Informacje  o programie: https://gov.pl/web/laboratoria/o-programie
      #LaboratoriaPrzysłości #LaboroatoriaPrzyszlosci

       

       

       

       

    • Walentynki w naszej szkole.
     • Walentynki w naszej szkole.

     • Dzień świętego Walentego, zwany walentynkami, już na stałe wpisał się w harmonogram szkolnych imprez i uroczystości. Jak co roku staramy się, aby ten dzień był wyjątkowy, by był okazją do okazania sobie serdeczności, życzliwości, ciepła. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego oraz jego opiekuna zorganizowano „pocztę walentynkową”. Wszyscy, którzy chcieli przekazać życzenia swoim sympatiom, wrzucali kartki walentynkowe do specjalnie przygotowanych pudełek, które z dnia na dzień zapełniały się. Samorządowe „amorki”, 15 lutego rozdały walentynkowe listy. Nie zabrakło wyrazów sympatii pod adresem Dyrekcji Szkoły, nauczycieli, wychowawców oraz pracowników obsługi.

    • Rekrutacja 2023/2024
     • Rekrutacja 2023/2024

     • Informacja Dyrektora Szkoły o rekrutacji na rok szkolny 2023/2024:


                                                                    Informacja dla rodziców
       

             Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Woli Kalinowskiej informuje, że rozpoczynają się zapisy dzieci do oddziału przedszkolnego z terenu Gminy Sułoszowa na rok szkolny  2023/2024.

      Informujemy, że w dniach od 20.02.2023 r. do 28.02.2023 r. przyjmujemy "Deklaracje o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w oddziale przedszkolnym” na rok szkolny 2023/2024.

      Deklaracje do pobrania na szkolnej stronie lub w sekretariacie bądź u wychowawcy grupy przedszkolnej.


      Rekrutacja do oddziału przedszkolnego dla nowych dzieci rozpoczyna się od  01.03.2023r. do 31.03.2023r.

       

                                                                                              Dyrektor Szkoły

      Magdalena Szlachta

       

    • Apel
     • Apel

     • 15 lutego odbył się apel, na którym zostali wyróżnieni uczniowie, którzy uzyskali wspaniałe wyniki w nauce w pierwszym półroczu nauki oraz zwycięzcy Szkolnego Turnieju w Tenisie Stołowym. Na koniec otrzymaliśmy upominki podarowane przez Wójta Gminy Sułoszowa - odblaski, które niewątpliwie poprawiają nasze bezpieczeństwo na drodze. Musimy tylko pamiętać o korzystaniu z nich za każdym razem, kiedy stajemy się uczestnikami ruchu drogowego.

    • Dzień Babci i Dziadka oraz Choinka
     • Dzień Babci i Dziadka oraz Choinka

     • Koniec stycznia to dla dzieci ważny okres – przygotowują niespodzianki dla swoich Babć i Dziadków oraz występy. Przedszkolaki i uczniowie klas młodszych Zespołu Placówek Oświatowych w Woli Kalinowskiej zaprosili miłych Gości 26 stycznia na przepiękne występy przedszkolaków, młodszych klas i Koła Artystycznego klas I - III. Wrażeń artystycznych było co niemiara: tańce, wiersze i przedstawienie „Kopciuszek”. Młodszych kolegów wspomógł swoimi krótkimi występami Piotr Wawro, grając na akordeonie.

      28 stycznia, po dwuletniej przerwie, odbyła się zwyczajowo CHOINKA. Przywitaliśmy z radością przyjaciół naszej palcówki, rodziców i rodzeństwo naszych uczniów. Przedszkolaki i młodsi uczniowie ponownie przedstawili swój porywający program artystyczny. Tym razem dołączyli do nich uczestnicy Koła Artystycznego klas IV – VIII z przedstawieniem „Pchła Szachrajka”. Mimo tremy artystów, spektakle, występy zostały zaprezentowane bez zakłóceń.

      Kolejny ważny moment tego dnia zapowiedziała pani Dyrektor Magdalena Szlachta – zaprosiła na salę gimnastyczną Mikołaja, który dotarł do dzieci ze słodkimi upominkami. Wszystkie obdarowane dzieci cieszyły się, że mimo zapowiedzi Mikołaja, nikt nie musiał recytować wierszyka, żeby dowieść, że zasłużył na prezent. Każdy za to uciął sobie z miłym gościem krótką pogawędkę.

      Po oficjalnej części rozpoczęła się zabawa taneczna. Tanecznym dźwiękom dali się porwać wszyscy uczestnicy, od najmłodszych po najstarszych, rodzice i dzieci. Odtańczono także poloneza przy dźwiękach skomponowanych przez Wojciecha Kilara i popularną wśród uczniów belgijkę.

      W oba świąteczne dni wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców naszych przedszkolaków i uczniów.

      Dziękujemy Gościom za przybycie i wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu
      i przeprowadzeniu tych przepięknych uroczystości. Miłe chwile zostały uwiecznione na nagraniach i zdjęciach wykonanych przez uczniów starszych klas na sprzęcie otrzymanym przez Szkołę w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”.

      Zapraszamy do miłych wspomnień przy zdjęciach.

       

     • Lekcja z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach Programu ,,Laboratoria Przyszłości"

     •                   Sprzęt zakupiony w ramach Laboratorium Przyszłości dalej cieszy się w naszej szkole dużym zainteresowaniem. Tym razem to uczniowie klasy I korzystali ze sprzętu nagłaśniającego podczas prób spektaklu „Kopciuszek”.  Każde dziecko mogło ubrać się w mikrofon nagłowny jak również wypróbować mikrofon bezprzewodowy.  Wszystkim sprawiło to wiele radości i satysfakcji. Dzieci ćwiczyły dykcję  i prawidłową intonację. Podczas zajęć nauczyły się posługiwać mikrofonami. Dzięki użytemu sprzętowi próba, do przedstawienia, wyszła doskonale. Uczniowie z niecierpliwością oczekują na występ przed publicznością z użyciem sprzętu nagłaśniającego.

      Informacje  o programie: https://gov.pl/web/laboratoria/o-programie
      #LaboratoriaPrzysłości #LaboroatoriaPrzyszlosci

    • DYŻURY PRZEDSZKOLI W CZASIE WAKACJI
     • DYŻURY PRZEDSZKOLI W CZASIE WAKACJI

     •  

       

      INFORMUJEMY, ŻE DYŻURY PRZEDSZKOLI W CZASIE WAKACJI, tj. lipiec, sierpień 2023 r. na terenie Gminy Sułoszowa  pełnione będą zgodnie z poniższym harmonogramem:

       

      -  W terminie: od 03.07. do 21.07.2023 r. – Publiczne Przedszkole w Sułoszowej 

      - W terminie: od 24.07. do 04.08.2023 r. - Przedszkole w Wielmoży (2 grupy), 7-16,

      -  W terminie: od 07.08 do 14.08.2023 r. – oddział przedszkolny przy Szkole Podstawowej nr 2 w Sułoszowej  (1 grupa), od 8-15,

      - W terminie od: 16.08. do 31.08.2023 r. – oddział przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Woli Kalinowskiej (1 grupa) 8-15,

       

       Przyjmujemy zapisy od 23.01. do 10.02.2023 r. (telefonicznie lub w grupach przedszkolnych)

       

      WAŻNE!

      W sprawie uczęszczania dziecka do przedszkola w czasie wakacji prosimy kontaktować się telefonicznie z dyrektorami poszczególnych placówek:

       

      - 12 389-60-63 - Przedszkole w Sułoszowej,

      - 12 389-70-68 - Przedszkole w Wielmoży,

      - 12 389-60-22 - Oddział Przedszkolny przy SP nr 2 w Sułoszowej, 

      - 12 389-10-64 – Szkoła Wola Kalinowska.

       

       

    • Zebranie z rodzicami.
     • Zebranie z rodzicami.

     • Dyrektor wraz z Radą Pedagogiczną serdecznie zaprasza rodziców naszych uczniów na zebranie , które odbędzie się dnia 23 stycznia o godzinie 17:00. .

    • Wyniki konkursu
     • Wyniki konkursu

     • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Gminnym Konkursie "Moja Mała Ojczyzna w Komiksie" organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 2 w Sułoszowej. Prace konkursowe wykonywane były przez zespoły w dwóch kategoriach wiekowych. W kategorii klas I-III:  III miejsce zajęły Maja Giec i Diana Miodek z kl. III. W kategorii klas IV-VIII miejsce II: Emilia Dratwa i Amelia Salawa z kl. IV, III miejsce Maria Bednarz, Magdalena Katarzyńska, Magdalena Nowak, Rozalia Stach z kl. VI. Wyróżnienie: Zuzanna Mosurek i Małgorzata Wawro z kl. IV.    Gratulujemy!