• Tydzień Życzliwości.
     • Tydzień Życzliwości.

     • W dniach 20- 24 listopada 2023 r. obchodzony był w naszej szkole TYDZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI. Każdy miał okazję, by okazywać życzliwość i uprzejmość wobec innych. Poniedziałek był dniem miłych słów i komplementów dla koleżanek i kolegów. We wtorek podczas warsztatów artystycznych uczniowie wykonywali rysunki. W środę mieli okazję zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w fotobudce i założyć żółty lub pomarańczowy element stroju. W czwartek odbyły się warsztaty współpracy i przyjaźni. Podsumowaniem tygodnia był występ uczniów z kl. I ze scenką ,,Zwroty grzecznościowe znam" i przesłanie iskierki życzliwości przez przewodniczącą samorządu uczniowskiego.

    • Konkursy
     • Konkursy

     •  

      Dnia 31 października 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Władysława Szafera w Woli Kalinowskiej odbył się finał szkolnego ,ekologicznego konkursu plastycznego zorganizowanego w ramach realizacji Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej „Podniesienie świadomości ekologicznej uczniów, rodziców oraz społeczności lokalnej na terenie Gminy Sułoszowa”  

      Na konkurs wpłynęło  19 prac uczniów klas I-III i  11 prac  uczniów klas IV – VII.

      Komisja konkursowa

      przyznała nagrody następującym uczniom :

      Miejsce I:Uczniowie: Kuba Lelek, Aleksander Wiktor

      Miejsce II: Nikola Kosela, Ignacy, Dorota, Julian Przywara

      Miejsce III:Nikola  Stajniak, Franek Duda, Ala Baran

       

      Miejsce I :  Uczniowie klasy IV Diana Miodek i Bartłomiej Przydział

      Miejsce II : Amelia Salawa i Zuzanna Mosurek  uczennice klasy V oraz  Wiktoria Myhalkovska z klasy VII    

      Miejsce III :  Magdalena Nowak z klasy VII oraz Maria Bednarz i Rozalia Stach z klasy VII.  

      Wyróżnienie : Maja Giec-Tyrcha  i Lena Kornecka uczennice klasy IV

      Prace konkursowe zostaną zaprezentowane na święcie Patrona Szkoły w kwietniu 2024 r.                                           

        Międzyszkolna Olimpiada Matematyczno- Ekologiczna 

      pt.: „Ekologia  zainspirowana matematyką”

       

            Konkurs zorganizowano  w ramach projektu mFundacji  Matematyka na zielono                     pt.„ Ekologia zainspirowana matematyką, czyli czyste środowisko to czysta matematyka”. Został on przeprowadzony 23.10.2023 r. i  był skierowany do uczniów klasy 5 i 6 Szkoły Podstawowej nr 2 im. Batalionów Chłopskich w Sułoszowej oraz Szkoły Podstawowej im. Władysława Szafera w Woli Kalinowskiej.

      Wyróżnienia:, Dratwa Emilia, Soldatenkov Ihor,  Wawro Szymon - Szkoła Podstawowa im. Władysława Szafera w Woli Kalinowskiej.

           Uczniom, którzy zdobyli I-III miejsce  lub wyróżnienie przyznano nagrody, zakupione w ramach funduszy  przyznanych przez mFundację. Pozostali uczestnicy otrzymują upominki za udział w konkursie.

       

      --

       

    • Święto Niepodległości
     • Święto Niepodległości

     • #SzkołaPamięta.

      Święto Niepodległości Polski w tym roku skłoniło uczniów naszej Szkoły do solidnego przygotowania wiadomości związanych z okresem zaborów i wydarzeniami, które spowodowały odzyskanie niepodległości.

      W świąteczny nastrój wprowadzili wszystkich przedszkolaki, które na tle niezwykłej scenografii przygotowały piękny występ  mówiący o miłości do ojczyzny młodych Polaków.

      Uczniowie wiadomościami podzielili się podczas konkursu historycznego, który rozegrali w dwóch zespołach BIAŁYCH i CZERWONYCH. Wszystkie klasy miały w nich swoich przedstawicieli. Uczestnicy musieli znać OJCÓW POLSKIEJ NIEPODLEGŁOŚCI, pieśni patriotyczne, obrazy historyczne no i oczywiście ważne wydarzenia z przeszłości. Wiedza przekazywana przez rówieśników na pewno jest łatwiejsza do zapamiętania, więc widzowie z uwagą słuchali wypowiedzi rówieśników.

      W tym roku wszyscy wyszli bogatsi o wiedzę związaną ze 105 rocznicą odzyskania niepodległości oraz o materiały, jakie nasza Szkoła otrzymała z projektu MŁODZIEŻ PAMIĘTA przypominające ważne dla ojczystej historii wydarzenia i postaci.

      Uroczystość została uwieczniona  na zdjęciach wykonanych aparatem z projektu ,,Laboratoria Przyszłości" i była wspomagana  dzięki sprzętowi nagłaśniającemu.

      Informacje  o programie: https://gov.pl/web/laboratoria/o-programie

      #LaboratoriaPrzysłości #LaboroatoriaPrzyszlosci

       

    • ODBLASKOWA 2023
     • ODBLASKOWA 2023

     • Podsumowaliśmy udział w akcji-konkursie ODBLASKOWA SZKOŁA, który można już uznać za szkolną tradycję. Jak co rok, od września po koniec października, zwracamy szczególną uwagę na bezpieczeństwo na drodze oraz zalety używania elementów odblaskowych.

      Wszyscy uczniowie klas I-VII mają do dyspozycji kamizelki odblaskowe, które są wykorzystywane w czasie wycieczek i zajęć pozaszkolnych. Posiadają również elementy odblaskowe. W tym roku, jak zwykle od policjantów otrzymały odblaski pierwszaki,
      a w czasie imprezy na pożegnanie lata zawieszki odblaskowe otrzymali wszyscy uczniowie oraz nauczyciele. Używamy ich na co dzień.

      Łączymy działania wychowawczo-edukacyjne z tradycyjnym corocznym udziałem
      w akcji SPRZĄTANIE ŚWIATA. Dzieci oraz uczniowie wraz z opiekunami przeszli przez ulice naszej miejscowości w kamizelkach odblaskowych. Sprzątaniem „naszego świata”
      w kamizelkach odblaskowych propagowaliśmy potrzebę używania ich na co dzień wśród rodziców oraz mieszkańców wsi.

      Wszyscy uczniowie szkoły uczestniczyli w zintegrowanych działaniach promujących bezpieczne zachowania na drodze. Część działań wzajemnie się uzupełniała lub przeplatała.

      Tradycyjnie w naszej szkole pierwsze rozmowy o bezpiecznej drodze do szkoły
      i z powrotem odbywają się na początku września (pierwsze spotkanie z wychowawcami
      w dniu inauguracji roku szkolnego oraz na zajęciach). Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klasy I, oprócz rozmów o bezpiecznym poruszaniu się po drogach publicznych, obejrzenia filmu edukacyjnego oraz wykonywania ćwiczeń i prac plastycznych (sygnalizatory świetlne, znaki drogowe) odbyły również tematyczny spacer po najbliższej okolicy. W plenerze oglądały różne miejsca przeznaczone do poruszania się pieszych na wsi (droga z chodnikiem, droga bez chodnika, przejście przez drogę – w oznakowanym miejscu lub w miejscach bez oznakowania). Przy okazji zwracały uwagę na poprawiające się stale w naszej miejscowości warunki bezpiecznego poruszania się (zwłaszcza w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły). Wykonywały także ćwiczenia praktyczne (rozpoznawanie znaków, przechodzenie przez drogę).

      Uczniowie z klas I-III, oprócz rozmów o bezpiecznym poruszaniu się po drogach publicznych oraz wykonywania ćwiczeń i prac plastycznych, odbywali również tematyczne spacery po najbliższej okolicy. W plenerze oglądali różne miejsca przeznaczone do poruszania się pieszych,  a także sprawdzali w praktyce wiedzę o bezpiecznym poruszaniu się po drogach publicznych , a także o znaczeniu używania elementów odblaskowych.

      Wybrane elementy poruszania się po drogach publicznych ćwiczyli także
      w niecodziennych dla siebie warunkach – w czasie wycieczki do Ojcowa oraz Bolesławia
      i Klucz przypomnieli poznawane w czasie zajęć zasady w ruchu miejskim.

      Działania wychowawców związane z przypominaniem zasad bezpiecznego korzystania z dróg publicznych są prowadzone przez cały rok szkolny (zwłaszcza przed przerwami w zajęciach szkolnych: świętami, feriami, wakacjami).

       

       

    • Przerwa na czytanie
     • Przerwa na czytanie

     • Tradycją naszej szkoły jest udział w akcji promującej czytelnictwo, bicia rekordu czytania na przerwie „PRZERWA NA CZYTANIE”. Tak też było w tym roku, 25 października cała społeczność szkolna wzięła udział w tym wydarzeniu. Uczniowie przynieśli ulubioną książkę z domu lub wypożyczyli ze szkolnej biblioteki. Przedstawicielka SU czytała przedszkolakom, którzy słuchali z zaciekawieniem. Dzieci mogły pokazać, że umieją i lubią czytać zwłaszcza w pierwszej klasie. Większość dzieci przyniosła ksiązki ze swojej domowej biblioteczki.Główny cel akcji to promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Takie akcje zachęcają dzieci rzadziej sięgające po książki do zmiany nastawienia do czytelnictwa kiedy widzą rówieśników z ulubionymi książkami i dzielących się historiami literackich bohaterów.

    • Wygrana w konkursie "Mierzymy się ze smogiem"
     • Wygrana w konkursie "Mierzymy się ze smogiem"

     • Nasza szkoła dołączyła do programu ESA, czyli Edukacyjna Sieć Antysmogowa. Jest to program informacyjny na rzecz czystego powietrza realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. Braliśmy udział w konkursie organizowanym przez ESA pt. „Mierzymy się ze smogiem”. Wygraliśmy! Otrzymaliśmy miernik jakości powietrza z wyświetlaczem pomiarów oraz ekran edukacyjny. Dzięki temu będziemy budować świadomość ekologiczną wśród szkolnej i lokalnej społeczności, a jednocześnie będziemy rozwijać kompetencje cyfrowe naszych uczniów. Urządzenia już zostały zamontowane w naszej szkole i na bieżąco możemy śledzić jakość powietrza w naszej okolicy, zwiększać poziom wiedzy i umiejętności w obszarze edukacji antysmogowej, ochrony zdrowia oraz przeciwdziałać zanieczyszczeniu powietrza.

    • Październik w przedszkolu
     • Październik w przedszkolu

     • Za oknami jesień w pełni, która zachwyca nas paletą kolorów i roztacza je przed nami, a wśród nich słońce, deszcz i wiatr.  Podczas spacerów podziwialiśmy jesienne krajobrazy i szukaliśmy jesiennych skarbów. Rozmawialiśmy o tym, dlaczego drzewa gubią liście i w jaki sposób przygotowują się do zimy.
      Pomimo różnej pogody w naszym przedszkolu w październiku sporo się działo.
      W minionym miesiącu przedszkolaki dowiedziały się, które zwierzęta przygotowują się do zimowego snu i gdzie ją spędzają – poznały słownictwo związane z tą tematyką. Poznały też zwierzęta, które są aktywne przez całą zimę, a wcześniej przygotowują się do zimy, robiąc zapasy. Poszerzyły wiedzę na temat ptaków, które zostają z nami na zimę i tych, które odlatują do ciepłych krajów, by tam przeczekać najzimniejszą porę roku w Polsce. Dowiedziały się, do czego ptakom służą pióra oraz kiedy ponownie wrócą do Polski. Nasze przedszkolaki wspaniale przyswoiły wiedzę w tych tematach i chętnie opowiadały o wybranych zwierzętach oraz ptakach, co można zauważyć na załączonych filmach.
      Często słuchaliśmy opowiadań oraz wierszy o tematyce jesiennej. Kształtowaliśmy dzięki temu słuch fonematyczny i spostrzegawczość słuchową. Staraliśmy się budować pozytywne więzi z najbliższymi. Współdziałaliśmy w zespołach podczas gier i zabaw. Oprócz rozmów o ich wyglądzie i zwyczajach lubiliśmy sobie omówić głoski, na jakie zaczyna się ich nazwa, dzieliliśmy na sylaby, przeliczaliśmy.
      Mieliśmy również swoje święto Pasowanie na Przedszkolaka. Wszystkie dzieci przygotowywały się do tego dnia z wielkim zaangażowaniem czekając na najważniejszych  gości –Rodziców.
      W tym miesiącu sporo się działo, ale to nie koniec, przed nami kolejne miesiące zabawy i nowych doświadczeń w przedszkolnych murach.
    • Pamiętamy
     • Pamiętamy

     • #SzkołaPamięta.

      Uczniowie naszej szkoły 31 października zebrali się by wspólnie uczcić pamięć poległych w walce o wolność ojczyzny. Młodzież w dzień Wszystkich Świętych złoży symboliczny znicz na grobie Nieznanego Żołnierza. Chwila spotkania stała się refleksją i wspomnieniem osób, które odeszły i mamy je w pamięci.