• „ZLOT NIETOPERZY -2023”
     • „ZLOT NIETOPERZY -2023”

     • Młodzieżowy rajd dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych gmin wokół terenu OPN odbył się 11 maja. Na rajd wyruszyła klasa V i VI.  Jak zwykle rajd połączony był z konkursem wiedzy o  Ojcowskim Parku Narodowym. Nasza szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Magdalena, Marysia Igor, Paweł, Szymon i Olek.

      Uczniowie mieli do przejścia trasę z Białego Kościoła  „Skalską Drogą” do Doliny Prądnika, a następnie zielonym szlakiem na Górę Okopy, Skałę Wapiennik, Górę Koronną do Jaskini Ciemnej, którą zwiedzili wraz z przewodnikiem. Rajd zakończył się w Parku Zamkowym przy ognisku i kiełbaskach.

      Na trasie rajdu znajdowały się 3 punkty kontrolne, na których drużyna odpowiadała na pytania z zagadnień z zakresu przyrody i historii OPN oraz rozpoznawała rodzime gatunki drzew i krzewów.

      Gdy uczestnicy rajdu piekli kiełbaski, komisja konkursowa podliczała punkty. Okazało się, że konieczna jest dogrywka, w wyniku której drużyna z naszej szkoły  zajęła II miejsce.  

    • Jak dbam o naszą planetę?/ W jakim kraju mieszkam?/Czyim domem jest łąka?
     • Jak dbam o naszą planetę?/ W jakim kraju mieszkam?/Czyim domem jest łąka?

     • W mijających tygodniach dzieci dowiedziały się:
      − jakiego rodzaju są śmieci,
      − jakiego koloru są pojemniki na śmieci i jakie śmieci należy do nich wrzucać,
      − co to znaczy segregowanie śmieci,
      − w jaki sposób można oszczędzać papier,
      − jakie torby są przyjazne dla środowiska,
      − jakie znaczenie w przyrodzie odgrywają drzewa,
      − w jaki sposób można chronić środowisko, co robić, by być eko,
      − jakie są zawody i miejsca pracy ludzi dbających o środowisko,
      − co to jest ekologia, ochrona środowiska i recykling,
      − jaka zabudowa jest charakterystyczna dla ich miejsca zamieszkania,
      − jakie krajobrazy można zobaczyć w Polsce,
      − jakie miasto jest stolicą Polski i jaki jest jego symbol,
      − jaka legenda związana jest z powstaniem Warszawy,
      − jakie są najciekawsze miejsca w Warszawie,
      − jakie są polskie symbole narodowe,
      − jak brzmi hymn państwowy i w jakich sytuacjach jest śpiewany,
      − jak dzieci mogą okazać miłość swojej ojczyźnie,
      − dlaczego żaba jest zielona i jakie są jej umiejętności,
      − jakie dźwięki można usłyszeć na łące,
      − jak nazywają się i jak wyglądają najbardziej znane kwiaty rosnące na łące,
      − jak nazywają się najbardziej znane gatunki motyli,
      − jakie zwierzęta mieszkają na łące,
      − jakie kolory i kwiaty lubi pszczoła,
      − jak wygląda ul,
      − jak powstaje miód,
      − kto to jest pszczelarz i jak wygląda jego strój,
      − co to znaczy ochrona przyrody i dlaczego należy dbać o przyrodę,
      − jakie rośliny podlegają ochronie ścisłej, a jakie ochronie częściowej.
       

    • Rewia na lodzie
     • Rewia na lodzie

     • ,,Niezwykłe przygody Sindbada żeglarza". To niesamowite widowisko 28 kwietnia podziwiały na lodowisku Cracovii w Krakowie przedszkolaki, 0 oraz uczniowie z klas 1-4. Po wspaniałym występie na lodzie dzieci odwiedziły Ciuciu Cukier Artist, gdzie każdy wykonywał własnoręcznie lizaka i kroił własne cukierki, odbył się pokaz produkcji, degustacja ciepłego cukierka, a każdy otrzymał paczkę cukierków. Warsztaty zakończyły się wręczeniem Certyfikatów Młodego Karmelarza. Po słodkościach przyszedł czas na spacer po płycie rynku i podziwianie zabytków Krakowa. Największą atrakcją był oczywiście Hejnał Mariacki grany z wierzy o pełnej godzinie. Według legendy, Hejnał przerwała – wraz z życiem trębacza – tatarska strzała. Wycieczka była bardzo ciekawa i ekscytująca. Dzień ten był pełen wrażeń i zapadnie dzieciom na długo w pamięci.

    • Święta majowe.
     • Święta majowe.

     • W dniu 26.04.2023r. w Zespole Placówek Oświatowych w Woli Kalinowskiej z okazji Świąt Majowych zostały zorganizowane warsztaty klasowe oraz szkolne. Przedszkolaki oraz uczniowie w ramach tych zajęć tworzyli klasową Flagę Polski według własnego projektu. Następny etap polegał na wykonaniu Flagi Polski o długości 10 metrów. Była to wspólna praca całej społeczności szkolnej oraz przedszkola. Wszyscy byli bardzo zaangażowani w projekt. Na koniec zajęć odbył się uroczysty apel nawiązujący do tematyki warsztatów. Uczniowie przypomnieli dlaczego czcimy 3 Maja. Finał zajęć to wspólne zdjęcie z flagą i powieszenie jej na terenie szkoły.

    • Dzień Ziemi i Dzień Patrona.
     • Dzień Ziemi i Dzień Patrona.

     • 22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. To najbardziej pożyteczne i humanitarne święto ekologiczne, które ma na celu inspirowanie do życia w zgodzie z naturą, promowanie ochrony środowiska oraz poszerzanie świadomości ekologicznej.Po raz pierwszy Dzień Ziemi obchodzono w Stanach Zjednoczonych w dniu 22 kwietnia 1970 roku. Chciano w ten sposób wyrazić protest przeciw dalszemu niszczeniu otaczającego nas środowiska. Obchodom Dnia Ziemi co roku przyświeca inne hasło. Hasło przewodnie Dnia Ziemi 2023 to „Ziemia na krawędzi”.

      Nasza szkoła znajduje się w otulinie Ojcowskiego Parku Narodowego i od wielu lat promuje postawy proekologiczne. Dla nas 22 kwietnia to jeszcze jedno ważne święto – Dzień Patrona. Od 1996 roku patronem naszej szkoły jest profesor Władysław Szafer- człowiek, który kochał przyrodę i całe życie walczył o jej ochronę.  Aby pokazać jak ważne jest dbanie o naszą planetę, każdego roku uczniowie naszej szkoły aktywnie włączają się w obchody tego największego święta ekologicznego na świecie. W bieżącym roku szkolnym przygotowania do Międzynarodowego Dnia Ziemi rozpoczęły się już w marcu. Uczniowie wraz z nauczycielami prowadzili spotkania ekologiczne, których efekty przedstawiono w Dniu Patrona naszej szkoły w formie okolicznościowych prac plastycznych oraz występów artystycznych. Przedszkolaki sadziły różnobarwne  kwiaty w doniczkach. Wybierały kolory, pomagały przy sadzeniu oraz podlewały je. Teraz zadaniem przedszkolaków będzie dbanie o te kwiaty. Uczniowie klas starszych przygotowali prezentacje o Dniu Ziemi, Władysławie Szaferze oraz o Ojcowskim Parku Narodowym.  Te nasze coroczne działania mają na celu promowanie ochrony środowiska, poszerzanie świadomości ekologicznej wśród uczniów i inspirowanie  ich do życia w zgodzie z naturą.

      Świętowanie Dnia Ziemi i Dnia Patrona zakończyliśmy wycieczkami do Ojcowskiego Parku Narodowego. Pogoda nam dopisała. Zmęczeni, ale pełni pozytywnych wrażeń wróciliśmy do szkoły. Wszyscy byliśmy zachwyceni pięknem przyrody OPN. Jestem przekonana, że nasi uczniowie będą prezentować takie postawy, które zachowają piękne miejsca naszej Ziemi kolejnym pokoleniom.