• Skąd wiem, że mija czas?/ Kto dokarmia zimą zwierzęta?
    • Skąd wiem, że mija czas?/ Kto dokarmia zimą zwierzęta?

    • 15.01.2023 20:00
    • W mijających tygodniach rozmawialiśmy z przedszkolakami o tym:
     - jak się nazywają pory dnia,
     - czym można mierzyć czas,
     - jakie nazwy mają dni tygodnia,
     - jakie nazwy mają miesiące,
     - jakie mamy pory roku i czym się one charakteryzują,
     - jak wygląda kalendarz,
     - jakie są rodzaje zegarów, jaki mają wygląd i sposób działania, jak wykonać prosty zegar słoneczny,
     - jakie trudności mają zimą zwierzęta i jak dbać o nie zimą,
     - kiedy należy dokarmiać zwierzęta,
     - kto dokarmia zwierzęta,
     - dlaczego należy dokarmiać zwierzęta zimą,
     - co lubią jeść zwierzęta,
     - kim jest leśniczy i na czym polega jego praca,
     - jak wyglądają tropy zwierząt,
     - jak zbudować karmnik,
     - jaki rodzaj pożywienia powinien znaleźć się w karmniku.

     Przedszkolaki w ubiegłych tygodniach przypomniały sobie nazwy pór roku, miesięcy, dni tygodnia. Poszerzyły swoja wiedze w tematyce mijającego czasu i tego czym można go mierzyć obecnie, a czym mierzono go w dawnych czasach. Rozmawialiśmy o tym, dlaczego należy dokarmiać zwierzęta zimą i kiedy możemy zacząć je dokarmiać. Kto zajmuje się dokarmianiem zwierząt leśnych i dlaczego to robi. Co zwierzęta lubią jeść i czy możemy je dokarmiać każdym pożywieniem. Na koniec tygodnia Pani zaprezentowała różnego rodzaju karmniki, które każdy może wykonać w domu z rodzicami, Wspólnie zrobiliśmy karmę dla ptaków, chętne dzieci formowały kuleczki, z których utworzyliśmy piękne „ptasie babeczki”, które każdy przedszkolak mógł zabrać do domu, by obserwować ptaki w swoich karmnikach.
      
    • więcej
    • Zajęcia z wykorzystaniem robotów edukacyjnych Photon.
    • Zajęcia z wykorzystaniem robotów edukacyjnych Photon.

    • 19.12.2022 21:07
    • Robot Photon to pierwszy na świecie interaktywny robot edukacyjny, który rozwija się razem z dzieckiem - jego umiejętności są ściśle powiązane z tym czego nauczyło się dziecko. Dzieci uwielbiają uczyć się poprzez doświadczenia i eksperymenty. To właśnie dzięki temu mogą szybko rozwinąć umiejętność logicznego myślenia, która jest kluczem do sukcesu w ich dorosłym życiu. Dlatego Photon uczy poprzez zabawę, przekazując całą wiedzę na temat technologii i możliwości robota w podświadomy sposób, poprzez zwariowane zwroty akcji historii fabularnej, w której dziecko wspólnie z robotem bierze czynny udział.
    • więcej
    • Poznajcie św. Mikołaja/ Jakie sporty uprawiam zimą?/ Który żywioł jest najważniejszy?/ „Barbórka – Święto Górników”/ ”Akcja „I Ty zostań Świętym Mikołajem”.
    • Poznajcie św. Mikołaja/ Jakie sporty uprawiam zimą?/ Który żywioł jest najważniejszy?/ „Barbórka – Święto Górników”/ ”Akcja „I Ty zostań Świętym Mikołajem”.

    • 19.12.2022 20:57
    • W ostatnich tygodniach dzieci dowiedziały się:
     - kim był św. Mikołaj,
     - jakie są tradycje związane ze św. Mikołajem w różnych krajach,
     - czym jest wolontariat,
     - jak ubrany jest św. Mikołaj,
     - co Mikołajowi sprawia największą przyjemność,
     - jak wygląda zaprzęg Mikołaja,
     - dlaczego Rudolf spełnia w zaprzęgu wyjątkową rolę,
     - jak możemy pomagać innym i dlaczego jest to takie ważne,
     - jak wygląda i czym zajmuje się górnik, dzieci dowiedzą się:
     - jakie są oznaki zimy,
     - jak nazywają się dni tygodnia,
     - jakie sporty można uprawiać w zimie,
     - jakie własności ma śnieg, badanie właściwości śniegu,
     - sztuczny śnieg – wykonanie masy sensorycznej,

     - jak wygląda zimowy krajobraz,
     - który żywioł jest najważniejszy,
     - ogień jako żywioł i jego rola w życiu człowieka,
     - woda jako żywioł i jej rola w życiu człowieka,
     - ziemia jako żywioł i jej rola w życiu człowieka,
     - powietrze jako żywioł i jego rola w życiu człowieka.

     „Barbórka – Święto Górników”.
     Przedstawienie pracy górnika. Przedszkolaki poszerzyły swoją wiedzę na temat Barbórki, czyli tradycyjnego święto górników, które jest obchodzone 4 grudnia. W tym dniu dziękujemy górnikom za ich pracę. Dzieci poznały również różne zastosowania węgla – prezentacja.

     ”Akcja „I Ty zostań Świętym Mikołajem”.
     „I Ty zostań Świętym Mikołajem” – akcja charytatywna w której nasza szkoła bierze udział. W naszej akcji pomagamy dzieciom z Domów dziecka w Olkuszu. Udział przedszkolaków w tej akcji ma na celu rozwijanie postawy prospołecznej i uświadamianie dzieciom, że niektóre osoby nie poradzą sobie same bez pomocy innych. Przedszkolaki już wiedzą, że pomaganie drugiemu człowiekowi powinno być bezinteresowne. 

      
    • więcej
    • Co powinien wiedzieć każdy Polak? /Czy Kujawiak może tańczyć krakowiaka? /Jaki jest mój kraj? /Gdzie można zobaczyć Małą Niedźwiedzicę i Wielką Niedźwiedzicę?/ Dzień Kredki/  Dzień Pluszowego Misia/ Andrzejki.
    • Co powinien wiedzieć każdy Polak? /Czy Kujawiak może tańczyć krakowiaka? /Jaki jest mój kraj? /Gdzie można zobaczyć Małą Niedźwiedzicę i Wielką Niedźwiedzicę?/ Dzień Kredki/  Dzień Pluszowego Misia/ Andrzejki.

    • 27.11.2022 18:25
    • Minione tygodnie upłynęły nam w tematach: Co powinien wiedzieć każdy Polak? Czy Kujawiak może tańczyć krakowiaka? Jaki jest mój kraj? Gdzie można zobaczyć Małą Niedźwiedzicę i Wielką Niedźwiedzicę?/ Dzień Kredki/  Dzień Pluszowego Misia/ Andrzejki.
     Przedszkolaki poszerzyły swoją wiedzę w tematach: 

     - jakie są polskie symbole narodowe,
     - o czym opowiada legenda o Lechu, Czechu i Rusie,
     - co świętujemy podczas Narodowego Święta Niepodległości,
     - co to jest legenda i jaką treść mają wybrane legendy,
     - z jakich potraw słyną wybrane regiony Polski,
     - gdzie są wypiekane pierniki i obwarzanki oraz co to jest kwaśnica i jak się ją przyrządza,
     - jakie stroje i melodie są charakterystyczne dla danego regionu Polski.
     - jaki jest kosmos,
     - jak wygląda Układ Słoneczny,
     - jak nazywają się planety krążące wokół Słońca,
     - jak wyglądają Słońce i gwiazdozbiór Wielka Niedźwiedzica,
     - jak wygląda Księżyc,
     - jak nazywa się planeta, na której mieszkamy,
     - jak wygląda rakieta i czym zajmuje się kosmonauta,
     - czym się różni meteoroid od meteorytu,
     - czym naprawdę jest spadająca gwiazda,
     - czym się różnią od siebie kosmonauta, astronauta i tajkonauta.

     10 listopada wspólnie z całą społecznością szkolną zaśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego oraz uczestniczyliśmy w jakże pięknie przygotowanej akademii z okazji Święta Niepodległości Polski. Przedszkolaki poszerzyły swoją wiedzę na temat barw flagi i godła, wiedzą co oznaczają poszczególne kolory. Poznały sąsiadów Polski, zapoznały się z ich flagami. 
     W świecie polskich legend, czyli zapoznanie z legendami: „Smok Wawelski”, „Żółta ciżemka” oraz „Złota kaczka”. Przedszkolaki wiedzą, z którego miasta pochodzi dana legenda, potrafią je samodzielnie opowiedzieć. Wiedzą również, że legenda to najczęściej wymyślona opowieść, przekazywana ustnie z pokolenia na pokolenie.
     Potrawy regionalne, to temat, który przedszkolakom przyniósł mnóstwo radości, gdyż mogły skosztować m.in. pierniczki, oscypki oraz powidła. Każdy przedszkolak wie, z jakiego rejonu kraju pochodzą, jakie składniki są potrzebne do ich wyrobu.
     Przedszkolaki zapoznały się ze strojami i muzyką z różnych zakątków Polski, obejrzały piękne występy zespołów tanecznych m.in.: krakowski, kurpiowski, polonez, mazurek. Chętnie tańczyły do tych skocznych piosenek. Wybraliśmy się wspólnie w podróż po Polsce i dzieci zapoznały się z największymi zabytkami takich miast jak Kraków, Warszawa czy Poznań.

     W kolejnym tygodniu rozmawialiśmy z przedszkolakami o Kosmosie. Dzieci zapoznały się z gwiazdozbiorami: Smoka, Żyrafy, Kasjopei oraz Małej i Wielkiej Niedźwiedzicy, a chętne dzieci miały za zadanie ułożyć wybrany gwiazdozbiór z klocków. Układ słoneczny to temat bardzo interesujący nasze przedszkolaki, świetnie zapamiętały poszczególne planety leżące od słońca, wiedzą też że słońce to największa gwiazda. Stworzyliśmy własną planszę z układem słonecznym, a każdy przedszkolak miał możliwość umieścić na niej dany element. Dzieci wiedzą, co można spotkać w kosmosie, i że nie są to tylko planety, ale również kosmonautów, rakiety, sondy kosmiczne oraz meteory. Przedszkolaki zapoznały się z pojęciami: astronauta, kosmonauta i tajkonauta i wiedzą, że nic ich nie różni, tylko kraj z którego pochodzą. Stworzyliśmy wspólnie zabawkę sensoryczną, czyli butelkę galaktyczną. która wywarła ogromne wrażenie na przedszkolakach i każdy chciał choć chwilę się nią pobawić i zobaczyć jak wytwarzają się w niej pęcherzyki powietrza. Przedszkolaki dowiedziały się co łączy meteoroid, meteor i meteoryt. Rozmawialiśmy również na temat ufoludków. Dzieci opowiadały jak je sobie wyobrażają i czy istnieją naprawdę.

     Dzień Kredki. W tym dniu przedszkolaki wysłuchały opowiadania o „Białej krainie i królu Koloruchu”. Opowiadanie bardzo spodobało się przedszkolakom, gdyż ze smutnej opowieści o białym i nudnym świecie, zmienił się w piękny i kolorowy i taki musimy dzieciom ukazywać. Wspólna zabawa, w której każdy wylosował ulubioną kredkę, a później odpowiadał na pytania zadane przez Nauczycielkę dotyczącą danego kolory, była świetną zabawą nie mającą końca.

     Dzień Pluszowego Misia. Przedszkolaki zapoznały się z historią Pluszowego Misia. Dowiedziały z czego pluszowy miś jest zrobiony i jak powstaje. W tym dniu przedszkolaki przyniosły swoje ulubione misie i każdy z nich zaprezentował swojego ulubieńca, podał jego imię, opisywał kolor oraz co lubi robić. Rozmawialiśmy na temat znanych misiów z bajek i nie tylko. Dzieci wspólnie ze swoimi misiami bawiły się w kole do muzyki „Stary niedźwiedź mocno śpi”. Przedszkolaki w tym dniu wykonały prace plastyczne pt.„Miś”.

     Dnia 25 listopada obchodziliśmy Andrzejki, które są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Przedszkolaki wraz z "0" uczestniczyły w wielu zabawach, w których z przymrużeniem oka poznawały swoją przyszłość, wybrany zawód, wymarzoną podróż. Nie zabrakło tradycyjnego lania wosku oraz tańców i zabaw przy skocznej muzyce. Czy wróżby się spełnią? Przyszłość pokaże. Pewne jest to, że Andrzejki przyniosły dzieciom wiele radości i były wspaniałą okazją do wspólnej zabawy.


      
    • więcej
    • Jaki plan na jesień mają zwierzęta? / Co mogę robić jesienią? / Dlaczego nawet superbohater ma obowiązki? / Dzień Listonosza / Dzień owoców i warzyw.
    • Jaki plan na jesień mają zwierzęta? / Co mogę robić jesienią? / Dlaczego nawet superbohater ma obowiązki? / Dzień Listonosza / Dzień owoców i warzyw.

    • 06.11.2022 17:10
    • W minionych tygodniach dzieci dowiedziały się:
     - jak się ubrać stosownie do pogody;
     - jak wykorzystywany jest wiatr w życiu roślin i ludzi;
     - dlaczego ruch jest ważny dla zdrowia;
     - jak się nazywają członkowie rodziny i jakie relacje ich łączą;

     - jak zachować się na cmentarzu;
     - co to jest drzewo genealogiczne (dzieci przyniosły rodzine fotograie, które wspólnie oglądaliśmy);
     - jakie prawa i obowiązki mają dzieci ( prawa dziecka są chronione przez międzynarodowe instytucje, które dbają o to, aby w każdym miejscu na świecie te prawa były przestrzegane);
     - jakie czynności najczęściej wchodzą w zakres ich obowiązków;
     - jakie są jesienne zwyczaje zwierząt;
     - jakie ptaki odlatują lub przylatują jesienią albo pozostają w Polsce na zimę;
     - jak wykonać przestrzenną pracę plastyczną;
     − jak wyglądają i jakie zwyczaje jesienią mają wybrane zwierzęta, m.in. wiewiórki, niedźwiedzie, ptaki, zające i jeże;
     - jakie są głosy różnych ptaków;
     − jakie są jesienne przysmaki wiewiórek, zajęcy, jeży i ptaków;
     − jak jesienią zmieniają się futra wiewiórki i zająca;
      − które zwierzęta zasypiają na zimę, a które nie zasypiają.


     Dzieci poszerzyły swoją wiedzę w temacie pożywienia ptaków, wiewiórki, czy jeża, oglądały nasiona i je nazywały. Zapoznały się z ich przygodami jesiennymi oraz przygotowaniami do zimy. Już wiedzą, że wiewiórka zasypia tylko w trakcie największych mrozów i gromadzi pożywienie wszędzie zupełnie zapominając o poprzedniej kryjówce, przez co wiele nasion zostaje przez nią zasadzonych i nie zjedzonych, a dzięki temu mamy nowe piękne drzewa.
     Dzieci wiedzą już które ptaki przylatują do Polski na zimę, które u nas zostają, a inne odlatują do ciepłych krajów tj. Afryka. Zapoznały się z odgłosami ptaków i wybrały tego, który im się najbardziej spodobał. Przedszkolaki dowiedziały się, które zwierzątko zapada w sen zimowy, a które nie, oraz jak zwierzęta robią zapasy na zimę. Czy każde zwierzątko zmienia futerko na zimę i czy gromadzi tłuszcz, oraz po co im taka zmiana jest potrzebna, czy taka zmiana chroni je przed czymś? Same uczestnicząc w zabawie ruchowej pt. „Znajdź futrzaka” mogły się przekonać jak ciepło i przyjemnie mogą mieć zwierzątka w swych futerkach.
                                     Dzień Listonosza

     Dnia 18 października obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Poczty Polskiej, jak również Dzień Listonosza. Z okazji tej przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach, które przybliżyły im pracę poczty i listonosza. Dzieci obejrzały prezentację ,,Drogę listu, dzięki niej dowiedziały się jaką drogę przebywa każdy list paczka zanim dotrze do adresata. Przedszkolaki rozwiązywały rebusy, słuchały piosenki i wiersza o listonoszu oraz wcielały się w  rolę listonosza. Najwięcej emocji jednak wzbudziło u dzieci tworzenie kartek i naklejanie znaczków pocztowych. Mogły również zobaczyć stój listonosza i chociaż przez chwilę mogły poczuć się jak prawdziwy listonosz, a radości nie było końca.
     Warto pamiętać, że takie zawody jeszcze istnieją pomimo nowoczesnego świata.
     I może czasem warto napisać krótki list lub przesłać kartkę na święta.
                                         Dzień warzyw i owoców
     Edukacja prozdrowotna to ważny element pracy z dziećmi w przedszkolu. 
     Wszyscy dobrze wiemy, ile pozytywów  dla właściwego rozwoju dzieci niesie zdrowe odżywianie. W  naszym przedszkolu  18 października obchodziliśmy Światowy Dzień Warzyw i Owoców. Głównym celem zajęć było zachęcenie dzieci do spożywania warzyw i owoców Dzieci miały okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat właściwego odżywiania oraz przekonać się jak pyszne mogą być surowe warzywa i owoce.
     Dzieci układały również swoją  piramidę żywnościową. Dotykały i oglądały surowe warzywa i owoce. Rozpoznawały owoce i  warzywa po kształtach i smakach bawiąc się przy tym znakomicie.  Następnie bawiły się w kółeczku, śpiewając piosenki m.in. o czerwonym jabłuszku Witaminki , Witaminki. Ponadto podczas zajęć przedszkolaki wykonali wspaniałe prace plastyczne pt. Zdrowe warzywo.      
    • więcej
    • Jak jesienią dbać o zdrowie? / Dzień Chłopaka / Dzień Zwierząt / Dzień Drzewa
    • Jak jesienią dbać o zdrowie? / Dzień Chłopaka / Dzień Zwierząt / Dzień Drzewa

    • 10.10.2022 20:13
    • W ciągu dwóch tygodniach dzieci dowiedziały się:
     - co należy zrobić, kiedy ktoś źle się czuje? - przy tej okazji przypomnieliśmy sobie numery alarmowe;
     - na czym polega praca lekarza oraz jakie narzędzia i inne akcesoria wykorzystuje on w swojej
     pracy? - każdy z przedszkolaków wcielił się w rolę lekarza oraz rodzica przychodzącego do przychodni z chorym "dzieckiem" -lalką;
     - co to jest piramida zdrowego żywienia? - co należy jeść, aby być zdrowym, dlaczego należy pić wodę,
     - dlaczego ruch jest ważny dla naszego zdrowia? - jakie znaczenie ma ruch dla naszego zdrowia?
     - co to są przetwory i z czego powstają?, jakie przetwory przygotowują ludzie na zimę? - każdy przedszkolak spróbował przetworów przyniesionych przez Panią Jadzię. Przetwory okazały się tak pyszne, że zawartość słoików zniknęła w mig, a przedszkolaki pytały kiedy znów będzie dzień przetworów :)


     W tych dniach obchodziliśmy Dzień Chłopaka, Dzień Zwierząt oraz Dzień Drzewa.

     Dzien Chłopaka 
     30 września obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Chłopaka. Dzień ten był doskonałą okazją do zintegrowania całej grupy przedszkolaków i spędzenia dnia pełnego wrażeń. Jury w osobach dziewcząt i Pani Kasi oceniało występ chłopców w wielu konkurencjach, było mnóstwo dobrej zabawy, radości, trochę sportowej rywalizacji, w której wszyscy chłopcy wygrali i otrzymali pamiątkowe dyplomy. Dziewczynki złożyły chłopcom życzenia i wręczyły upominki. Również Panie nie zapominały o chłopcach i każdy chłopiec otrzymał od nich książeczkę. Każdy z chłopców miał okazję zrobić sobie super fotografię. 

     Dzień Zwierząt.
     4 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt. Dzień ten miał na celu uświadomienie dzieciom, że zwierzęta, które z nami mieszkają i które są obok nas, również mają swoje prawa. Dzieci wypowiadały się na temat swoich ulubieńców, poznały różne ciekawostki na temat zwierząt oraz wiadomości dotyczące opieki nad nimi. Dowiedziały się czym zwierzęta różnią się od ludzi,  miejsca, których zwierzęta wolałyby nie znać, czy cyrk jest śmieszny – nie dla zwierząt. Celem tych zajęć było ukazanie podobieństwa życia ludzi i zwierząt oraz zwrócenie uwagi uczniów na zdolność zwierząt do przeżywania uczuć, uwrażliwienie na los zwierząt, zmotywowanie do działań na rzecz zwierząt, uwrażliwienie dzieci na los zwierząt w cyrkach, zwrócenie uwagi na warunki życia zwierząt cyrkowych, zachęcenie do świadomej rezygnacji z oglądania tresury dzikich zwierząt.
     Dzień Drzewa
     Co roku 10 października obchodzimy w Polsce Dzień Drzewa. Dzień ten jest elementem edukacji ekologicznej. W naszym przedszkolu tego dnia odbyły się zajęcia związane z tematyką drzew. Dzięki prezentacji multimedialnej dzieci poznały budowę drzewa, jego znaczenie dla człowieka, zwierząt i przyrody. Poznały także etapy wzrastania drzewa oraz najpopularniejsze drzewa Polskie,  jak wyglądają ich liście, owoce czy kora. Wycieczka z Paniami Jadzią i Małgosią do pobliskiego Ojcowskiego Parku Narodowego pomogła przedszkolakom dokładniej zapoznać się z drzewami, przedszkolaki mogły liście oraz owoce drzew dotknąć, czy zabrać ich owoce do przedszkolnego kącika przyrody. 


      

    • więcej