• listopad i grudzień w przedszkolu
    • listopad i grudzień w przedszkolu

    • 31.12.2023 11:31
    • Listopad to bardzo ważny miesiąc dla wszystkich Polaków. 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. 
      
     W naszym, przedszkolu 10 listopada obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji przedszkolaki przygotowały uroczysty występ. Ten dzień był doskonałą okazją do opowiedzenia dzieciom o historii ich kraju i bardzo dobrą lekcją patriotyzmu. 
      
     Przedszkolaki w tym dniu przypominały sobie informacje związane z Polską, legendami, symbolami narodowymi. Omawialiśmy legendy dotyczące powstania państwa polskiego "O Lechu, Czechu i Rusie", a także "Wars i Sawa" czy "Smok Wawelski".   
      
     25 listopada jak co roku świętowaliśmy Dzień Pluszowego Misia. Dzieci poznały postaci różnych misi z bajek. 
      
     Listopad zakończył się tradycyjnie wróżbami andrzejkowymi. Miesiąc ten pożegnaliśmy z wielką radością i z oczekiwaniem przywitaliśmy grudzień, który pełen był mikołajkowych niespodzianek.  
      
     Na początku grudnia rozmawialiśmy o święcie górników, czyli o “Barbórce”. Przedszkolaki dowiedziały się jak powstał węgiel, kto to jest górnik, co to jest biały skarb ziemi oraz poznały legendę o Kopalni soli w Wieliczce. Temat dinozaurów dla wielu przedszkolaków był ulubionym tematem w tych dniach. Dzieci poszerzyły swoją wiedzę w tematyce tych charakterystycznych stworzeń. Wiedzą, jak żyły, jak wyglądały, co jadły. Każdy przedszkolak miał możliwość zmienić się w paleontologa i odkopać szczątki dinozaura. Dzieci wiedzą, że jest to bardzo żmudna i męcząca praca, gdyż im samym zajęło 3 dni, by odkopać wszystkie elementy dinozaura. Przedszkolaki również ćwiczyły motorykę małą zmieniając się w małych mechaników skręcając dinozaury.  
      
     Doczekaliśmy się… w naszej sali pojawiły się dekoracje zimowe i świąteczne. Dzieci ubrały choinkę, a to jedna z najpiękniejszych tradycji świątecznych, którą nasze przedszkolaki podtrzymały. Drzewko świąteczne było przepiękne. 
      
     Jak to w grudniu często myśleliśmy o Mikołaju i czy znajdzie czas, żeby nas odwiedzić. Mikołaj o nas pamiętał i 6 grudnia zostawił po sobie ślady, bo bardzo się spieszył, a pod choinką zostawił prezent dla każdego dziecka. Upominki sprawiły dzieciom wielką radość.  
      
     Miesiąc zakończyliśmy warsztatami bożonarodzeniowymi. Dzieci wraz z paniami udekorowały upieczone pierniczki. Przedszkolaki wykonały również świąteczne kartki. Zorganizowanie takich zajęć pozwoliło poznać różnorodne techniki plastyczne oraz wykazanie się dużą kreatywnością i pomysłowością. 
      
    • więcej
    • Październik w przedszkolu
    • Październik w przedszkolu

    • 03.11.2023 23:14
    • Za oknami jesień w pełni, która zachwyca nas paletą kolorów i roztacza je przed nami, a wśród nich słońce, deszcz i wiatr.  Podczas spacerów podziwialiśmy jesienne krajobrazy i szukaliśmy jesiennych skarbów. Rozmawialiśmy o tym, dlaczego drzewa gubią liście i w jaki sposób przygotowują się do zimy.
     Pomimo różnej pogody w naszym przedszkolu w październiku sporo się działo.
     W minionym miesiącu przedszkolaki dowiedziały się, które zwierzęta przygotowują się do zimowego snu i gdzie ją spędzają – poznały słownictwo związane z tą tematyką. Poznały też zwierzęta, które są aktywne przez całą zimę, a wcześniej przygotowują się do zimy, robiąc zapasy. Poszerzyły wiedzę na temat ptaków, które zostają z nami na zimę i tych, które odlatują do ciepłych krajów, by tam przeczekać najzimniejszą porę roku w Polsce. Dowiedziały się, do czego ptakom służą pióra oraz kiedy ponownie wrócą do Polski. Nasze przedszkolaki wspaniale przyswoiły wiedzę w tych tematach i chętnie opowiadały o wybranych zwierzętach oraz ptakach, co można zauważyć na załączonych filmach.
     Często słuchaliśmy opowiadań oraz wierszy o tematyce jesiennej. Kształtowaliśmy dzięki temu słuch fonematyczny i spostrzegawczość słuchową. Staraliśmy się budować pozytywne więzi z najbliższymi. Współdziałaliśmy w zespołach podczas gier i zabaw. Oprócz rozmów o ich wyglądzie i zwyczajach lubiliśmy sobie omówić głoski, na jakie zaczyna się ich nazwa, dzieliliśmy na sylaby, przeliczaliśmy.
     Mieliśmy również swoje święto Pasowanie na Przedszkolaka. Wszystkie dzieci przygotowywały się do tego dnia z wielkim zaangażowaniem czekając na najważniejszych  gości –Rodziców.
     W tym miesiącu sporo się działo, ale to nie koniec, przed nami kolejne miesiące zabawy i nowych doświadczeń w przedszkolnych murach.
    • więcej
    • Początek roku szkolnego w przedszkolu
    • Początek roku szkolnego w przedszkolu

    • 13.10.2023 23:37
    • Wrzesień to bardzo pracowity miesiąc dla pracowników przedszkola, jest to czas wyzwań dla nauczycieli, rodziców oraz obsługi przedszkola. Każdy zabiegany, próbujący sprostać wciąż nowym potrzebom, bohatersko walczy o opanowanie chaosu, a wszystko po to, aby nasi mali podopieczni każdego dnia wychodząc z przedszkola, miło wspominali przeżyte w nim chwile. Dlatego nasze przedszkole już od pierwszych dni rozpoczętej pracy zadbało o ciekawe i wesołe wydarzenia dla naszych wychowanków.

     Początek września do znakomity pomysł na spacery oraz przypomnienie przedszkolakom zasad bezpiecznego poruszania się po chodniku oraz przejściu dla pieszych. Przedszkolaki wraz z Paniami wybrały się na spacer na pobliskie skrzyżowanie, podczas którego obserwowały ruch drogowy – samochodów i pieszych. Poznały znaczenie sygnalizacji świetlnej oraz znaków drogowych znajdujących się w okolicach przedszkola. Podczas spaceru nauczyliśmy się zasad bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię.

     Nadszedł najważniejszy dzień dla wszystkich przedszkolaków, czyli 20 września, odbył się Dzień Przedszkolaka. Święto to podkreśla wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i przyczynia się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. Panie złożyły wszystkim maluszkom życzenia – samych słonecznych dni i radosnych chwil w naszym przedszkolu!

     Wrzesień to także czas zmiany pory roku. Czas pożegnać się z latem a przywitać złotą piękną jesień. 22 września 2023 roku nasze przedszkolaki obchodziły Dzień Jesieni. Odwiedziła je sama Pani Jesień i przyniosła pierwsze swe dary. Dziewczynki chętnie pozowały do zdjęć w kapeluszu Pani Jesieni. W trakcie rozmów dzieci poszerzyły swoją wiedzę na temat trzeciej z kolei pory roku i bogaci o te wiadomości,  poszliśmy się sprawdzić w praktyce. Szukaliśmy jej w naszym ogrodzie, w okolicy, w Ojcowskim Parku Narodowym. Zabaw nie było końca.

     Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny, czy życiu przedszkola. Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września. W tym dniu dziewczynki oraz Panie wręczały chłopcom upominki, złożyły życzenia, uściskały i ucałowały. Nie brakło także w tym dniu słodkiego, wspaniałego poczęstunku dla wszystkich dzieci, przygotowanego przez rodziców.

     Kolejne dni upływały w tematach zdrowego odżywiania, a mianowicie rozmawialiśmy o owocach i warzywach. Głównym celem zajęć było zachęcenie dzieci do spożywania warzyw i owoców. Dzieci zapoznano z piramidą zdrowego odżywiania. Przez te dni w sali pachniało owocami i warzywami. Dzieci wraz z Panią przygotowywały i kosztowały owocowo- warzywnych pyszności. Przedszkolaki rozpoznawały smaki i zapachy owoców i warzyw. Dni te upływały nie tylko na samych przygotowaniach i degustacji witaminowych dobroci, ale były również zabawy muzyczno-ruchowe związane z wydarzeniem. Dni pełne wrażeń podsumowały prace plastyczno- techniczne przedszkolaków. Zaangażowanie dzieci pokazało, że warzywa i owoce staną się nieodzownym elementem ich codziennej diety. Jesteśmy pewne, iż po tak atrakcyjnie obchodzonych dniach nie trzeba będzie dłużej nikogo przekonywać, że owoce i warzywa są podstawą zdrowego odżywiania i należy je spożywać.
      
    • więcej
    • Gdzie mieszkają zwierzęta? / Czego życzę rodzicom? / Czego dzieci potrzebują do szczęścia?/ Co mogę robić latem?

    • 20.06.2023 21:55
    • W czerwcu dzieci dowiedziały się:
     − jakie zwierzęta egzotyczne zamieszkują wybrane kontynenty;
     − jakie znaczenie w świecie zwierząt odgrywa ich ubarwienie;
     − jakie zwyczaje mają wybrane zwierzęta egzotyczne;
     − co to jest sawanna, co to jest step i jakie zwierzęta zamieszkują te środowiska przyrodnicze;
     − co to jest ogród zoologiczny i jakie zasady zachowania w nim obowiązują;
     − kiedy obchodzimy Dzień Matki, a kiedy Dzień Ojca;
     − jaką rolę w życiu dziecka pełni mama, a jaką tata;
     − jak nazywają się poszczególni członkowie rodziny;
     − w jaki sposób można okazać miłość i przywiązanie rodzicom;
     − co można robić z rodzicami w wolnym czasie w domu i poza nim;
     − co to jest przyjaźń i jakie zachowania można uznać za przyjacielskie;
     − jak sprawić niespodziankę chorej koleżance/ choremu koledze;
     − co oznacza słowo niepełnosprawność;
     − jak można pomagać ludziom niepełnosprawnym;
     − jak wyglądają dzieci mieszkające w innych częściach świata i w co lubią się bawić;
     − kiedy i jak obchodzimy Dzień Dziecka;
     − jakie marzenia mają dzieci;
     − jakie są charakterystyczne cechy krajobrazu w lecie;
     − co to jest piknik i jak można spędzać czas na pikniku;
     − jaka jest różnica między morzem a rzeką;
     − jak możemy spędzać czas nad morzem/ w górach/ nad jeziorem/ w lesie/ pod namiotem;
     − co warto zabrać ze sobą i o czy należy pamiętać podczas wyjazdu nad morze/ w góry/
     nad jezioro/ do lasu/ pod namiot;
     − jak oznaczone są szlaki turystyczne i jakie znaczenie mają te znaki.

      
    • więcej
    • Jak dbam o naszą planetę?/ W jakim kraju mieszkam?/Czyim domem jest łąka?
    • Jak dbam o naszą planetę?/ W jakim kraju mieszkam?/Czyim domem jest łąka?

    • 16.05.2023 22:07
    • W mijających tygodniach dzieci dowiedziały się:
     − jakiego rodzaju są śmieci,
     − jakiego koloru są pojemniki na śmieci i jakie śmieci należy do nich wrzucać,
     − co to znaczy segregowanie śmieci,
     − w jaki sposób można oszczędzać papier,
     − jakie torby są przyjazne dla środowiska,
     − jakie znaczenie w przyrodzie odgrywają drzewa,
     − w jaki sposób można chronić środowisko, co robić, by być eko,
     − jakie są zawody i miejsca pracy ludzi dbających o środowisko,
     − co to jest ekologia, ochrona środowiska i recykling,
     − jaka zabudowa jest charakterystyczna dla ich miejsca zamieszkania,
     − jakie krajobrazy można zobaczyć w Polsce,
     − jakie miasto jest stolicą Polski i jaki jest jego symbol,
     − jaka legenda związana jest z powstaniem Warszawy,
     − jakie są najciekawsze miejsca w Warszawie,
     − jakie są polskie symbole narodowe,
     − jak brzmi hymn państwowy i w jakich sytuacjach jest śpiewany,
     − jak dzieci mogą okazać miłość swojej ojczyźnie,
     − dlaczego żaba jest zielona i jakie są jej umiejętności,
     − jakie dźwięki można usłyszeć na łące,
     − jak nazywają się i jak wyglądają najbardziej znane kwiaty rosnące na łące,
     − jak nazywają się najbardziej znane gatunki motyli,
     − jakie zwierzęta mieszkają na łące,
     − jakie kolory i kwiaty lubi pszczoła,
     − jak wygląda ul,
     − jak powstaje miód,
     − kto to jest pszczelarz i jak wygląda jego strój,
     − co to znaczy ochrona przyrody i dlaczego należy dbać o przyrodę,
     − jakie rośliny podlegają ochronie ścisłej, a jakie ochronie częściowej.
      
    • więcej
    • Wewnątrzszkolny Konkurs „Najpiękniejsza ozdoba Wielkanocna”
    • Wewnątrzszkolny Konkurs „Najpiękniejsza ozdoba Wielkanocna”

    • 07.04.2023 22:56
    • 05.04.2023r., ogłoszono wyniki i rozdano nagrody w wewnątrzszkolnym konkursie na „Najpiękniejszą ozdobę Wielkanocną” . Celem konkursu było rozwijanie zdolności plastycznych dzieci, pobudzanie wyobraźni, umiejętność współpracy. Prace konkursowe oceniła powołana w tym celu komisja. Jury brało pod uwagę: oryginalność, estetykę, zgodność z tematem. Wyodrębniono laureatów w dwóch kategoriach wiekowych: 3-4 latki oraz 5-6 latki.
     Laureaci konkursu w kategorii 3-4 lata:
     I miejsce: Błażej Duda
     II miejsce: Jakub Kostrój
     III miejsce: Magdalena Grzebinoga.

     Laureaci konkursu w kategorii 5-6 lat:
     I miejsce: Nikodem Muzyk
     II miejsce: Jakub Lelek
     III miejsce: Julian Drozdzowski

     Pozostałymi uczestnikami konkursu byli:
     Julian Przywara, Franciszek Duda, Nadia Piotrowska, Michalina Karoń, Tomasz Krzykawski, Mariana Rozvizeva, Oliwia Przydział, Ewa Nowiński – Czech, Aleksandra Budzyńska, Varvara Chertkova.
     Po ogłoszeniu wyników konkursu wszyscy otrzymali dyplomy, a zwycięzcy upominki.
     Serdecznie gratulujemy wszystkim dzieciom oraz rodzicom zdolności, pomysłowości oraz zaangażowania w realizację konkursu.
     Organizatorami konkursu były:
     Jadwiga Salawa
     Paulina Bąchor
      
    • więcej