• Dzień Lasu  / Światowy Dzień Wody / O czym marzą zwierzęta?
      • Dzień Lasu / Światowy Dzień Wody / O czym marzą zwierzęta?

• 02.04.2023 21:02
      • W minionych tygodniach dzieci dowiedziały się:

− jakie potrzeby mają zwierzęta,
        − dlaczego ludzie powinni dbać o zwierzęta,
        − czym zajmuje się weterynarz,
        − kto dba o zwierzęta hodowlane,
        − jakie produkty otrzymujemy od wybranych zwierząt hodowlanych,
        − jakie zwierzęta zamieszkują pole,
        − jakie zwierzęta są charakterystyczne dla środowiska leśnego,
        − co jedzą zwierzęta,
        − jakie zwyczaje mają wybrane zwierzęta: udomowione, hodowlane, polne i leśne,
        − jakie odgłosy wydają wybrane zwierzęta,
        − gdzie mieszkają wybrane zwierzęta,
        − w czym są podobne do siebie i czym się różnią wybrane zwierzęta,
        − jaka jest rola zwierząt w życiu człowieka,
        − niezwykłe zwierzęta, czyli:  zwierzaki cudaki.

Dzień Lasu
        Dnia 21 marca obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Lasu.
        Rozmawialiśmy na temat znaczenia lasów dla naszego życia, dlaczego należy chronić las, co nam daje las oraz o tym , że las to dom wielu gatunków zwierząt i roślin.
        Słuchaliśmy odgłosów lasu rozpoznając i nazywając odgłosy jego mieszkańców oraz rozwiązywaliśmy zagadki dotyczące roślin i zwierząt które w nim żyją. Przypomnieliśmy sobie jak należy zachowywać się w lesie i jakie sytuacje mogą mu zagrażać. Nasza świadomość dotycząca znaczenia lasu, jego pielęgnacji i ochrony jest bardzo ważna. Co więcej, las to miejsce, w którym jesteśmy w stanie znaleźć chwilę relaksu.
        Z tej racji stworzyliśmy wspólnie z przedszkolakami „Las w słoiku” – piękny leśny ekosystem w słoiku. Dzieci będą mogły obserwować trwały element przyrody, w tym naturalny obieg wody w przyrodzie, a będzie ona parować  i skraplać się oraz nawilżać glebę.

Światowy Dzień Wody
        Co roku, 22 marca na świecie obchodzony jest Dzień Wody. Celebrowaliśmy go także my, wspólnie z tysiącami placówek edukacyjnych w Polsce, podnosząc świadomość nt. globalnych wyzwań wodnych.
        Wspólnie z przedszkolakami odkrywaliśmy tajemnice wody i jej  znaczenie dla życia ludzi, zwierząt i roślin. Postanowiliśmy połączyć zajęcia edukacyjne ze świetną zabawą. Dzieci poznały wędrówkę kropel wody i dowiedziały się skąd się bierze deszcz. W czasie zabaw badawczych bliżej przyjrzeliśmy się wodzie. Poprzez różnorodne działania dzieci dowiedziały się wielu informacji i ciekawostek o wodzie. Oglądając film edukacyjny, przedszkolaki poznały proces obiegu wody w przyrodzie, dowiedziały się, jak dużo jej jest na kuli ziemskiej i w ciele człowieka. Poznały różne sposoby wykorzystania wody i dowiedziały się, w jaki sposób, podczas codziennych czynności, oszczędzać wodę. Dzieci wieloma zmysłami doświadczały kontaktu z wodą i eksperymentowały z nią. Zabawy i eksperymenty z wodą, które przeprowadziliśmy to: wędrująca woda, tęcza z cukierków oraz eksperyment z dmuchaniem balonów. Po tak ciekawych zajęciach dzieci już wiedzą, jak ważną rolę odgrywa woda w życiu człowieka i rozumieją, dlaczego i w jaki sposób należy oszczędzać wodę.

W przychodni weterynaryjnej
        Przedszkolaki poznały zawód weterynarza, wiedzą że zwierzęta, tak jak ludzie, są żywymi istotami, które też wymagają uwagi, opieki i leczenia. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem słuchały i oglądały „dziecięcy sprzęt medyczny” potrzebny do pracy lekarzowi. Chętne dzieci wcieliły się w rolę weterynarza i leczyły chore przedszkolne zwierzątka. Dzieci brały aktywny udział w zajęciach i chętnie opowiadały o swoich małych przyjaciołach i ich problemach ze zdrowiem. Dzięki tym zajęciom dzieci kształtowały postawę humanitarną w stosunku do zwierząt, uświadomiły sobie, że zwierzęta, tak jak i ludzie, są żywymi istotami, które też chorują i cierpią, oraz wymagają pomocy i leczenia.