• Dzień Kota / Cukier - zdrowy czy niezdrowy? /  Co łączy kurę i dinozaura?
      • Dzień Kota / Cukier - zdrowy czy niezdrowy? / Co łączy kurę i dinozaura?

• 26.02.2023 21:14

• W minionych tygodniach dzieci dowiedziały  się:

- na temat właściwych nawyków żywieniowych i zdrowych produktów spożywczych,
        - jaki wpływ mają słodycze na ich organizm i co on powoduje,
        - poszerzyły swoją wiedzę w tematyce ograniczenia cukru i słodyczy w diecie,
        - na czym polega zdrowy stylu życia, dowiedzą się:
        gdzie można książki kupić, a gdzie je wypożyczyć,
        jakie są ulubione książki i baśnie N. oraz dzieci z grupy,
        do czego służy zakładka do książki,
        jak porządkować książki na półce,
        co to jest biblioteka i co robi się w bibliotece,
        jakie zadania wykonuje bibliotekarz/ bibliotekarka,
        jak należy zachowywać się w bibliotece,
        jakie są etapy powstawania książki,
        jakimi zwierzętami były dinozaur,
        jakie dinozaury żyły na Ziemi,
        czym się żywiły dinozaury,
        co oznaczają pojęcia roślinożerny i mięsożerny,
        - dlaczego dinozaury wyginęły,
        czym się zajmuje paleontolog.

Dzień Kota

Ile cukru ma mój ulubiony napój

Burza mózgów na temat słodyczy i ich szkodliwego wpływu na organizm. Przedszkolaki kształtowały zdrowe nawyki żywieniowe na przykładzie zawartości cukru w napojach. Nauczycielka prezentowała opakowania napojów oraz ilość kostek cukru w nich zawartych, a chętne dzieci układały odpowiednią ilość cukru przy danym produkcie. Celem tego zadania była obserwacja, które produkty zawierają najwięcej cukru. Poruszyliśmy również temat: czym jest piramida zdrowia? i omówiliśmy grupy żywieniowe na danych piętrach oraz jej znaczenie w całodziennym jadłospisie dziecka.
        Kiedy żyły dinozaury?
        Chociaż dinozaury wyginęły wiele milionów lat temu, to nadal fascynują młodsze dzieci, które bardzo chętnie zgłębiają swoją wiedzę na temat tych niezwykłych gadów. Tydzień o dinozaurach przebiegł w niezwykle atrakcyjny dla dzieci sposób.  Dzieci zostały prawdziwymi naukowcami, poszukującymi śladów dinozaurów. Wyświetlona była m.in. prezentacja multimedialna, z której dzieci dowiedziały się, kiedy żyły dinozaury, jak wyglądały, czym były pokryte, kiedy żyły, co jadły, do czego służyła im długa szyja, rogi, czy duże uzębienie. Czym się żywiły i dlaczego wyginęły, a chętne dzieci same opowiadały o tych wydarzeniach. Przedszkolaki poznały pracę paleontologów i zapoznały się z nazwami narzędzi, którymi się posługują m.in., pędzel, młotek, dłuto, przecinak, szpikulec. Wielką radość sprawiły dzieciom zabawy m.in.: „epoka lodowcowa dinozaurów”, wydobywanie ukrytych w piasku dinozaurów oraz „Park Jurajski”, gdzie spotkać można było dinozaury oraz ich skamieniałe jaja. Były to niezwykle ekscytujące doświadczenia, które przedszkolaki chciały powtarzać wielokrotnie. Dzieci wykonały prace plastyczne z zastosowaniem różnorodnych technik plastyczno- technicznych.
        Takie formy pracy z dziećmi znacznie podnoszą efektywność kształcenia, pozwalają zdobywać dzieciom wiedzę poprzez zabawę, doświadczanie i eksperymentowanie, rozwijają ich zainteresowania, a przede wszystkim przynoszą im wiele radości i niezapomnianych wrażeń, którymi dzielą się z rodzicami w domu.