• WIELKANOCNE WARSZTATY
    • WIELKANOCNE WARSZTATY

    • 07.04.2023 16:20
    • W dniu 05.04.2023r. w naszym przedszkolu odbyły się Warsztaty Wielkanocne, podczas których dzieci z przedszkola oraz "0" wraz z nauczycielkami wytwarzały ozdoby na wielkanocny stół. Było malowanie, ozdabianie pisanek i kartek świątecznych. We wspaniałym gronie, miłej atmosferze, pomysłów było bardzo wiele. Nasze przedszkole zamieniło się wówczas na moment w pracownię plastyczną, w której działo się wiele ciekawych rzeczy. Powstało bardzo dużo pięknych i niepowtarzalnych dekoracji świątecznych.
      
    • więcej
    • Dzień Lasu / Światowy Dzień Wody / O czym marzą zwierzęta?
    • Dzień Lasu / Światowy Dzień Wody / O czym marzą zwierzęta?

    • 02.04.2023 21:02
    • W minionych tygodniach dzieci dowiedziały się:

     − jakie potrzeby mają zwierzęta,
     − dlaczego ludzie powinni dbać o zwierzęta,
     − czym zajmuje się weterynarz,
     − kto dba o zwierzęta hodowlane,
     − jakie produkty otrzymujemy od wybranych zwierząt hodowlanych,
     − jakie zwierzęta zamieszkują pole,
     − jakie zwierzęta są charakterystyczne dla środowiska leśnego,
     − co jedzą zwierzęta,
     − jakie zwyczaje mają wybrane zwierzęta: udomowione, hodowlane, polne i leśne,
     − jakie odgłosy wydają wybrane zwierzęta,
     − gdzie mieszkają wybrane zwierzęta,
     − w czym są podobne do siebie i czym się różnią wybrane zwierzęta,
     − jaka jest rola zwierząt w życiu człowieka,
     − niezwykłe zwierzęta, czyli:  zwierzaki cudaki.

     Dzień Lasu
     Dnia 21 marca obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Lasu.  
     Rozmawialiśmy na temat znaczenia lasów dla naszego życia, dlaczego należy chronić las, co nam daje las oraz o tym , że las to dom wielu gatunków zwierząt i roślin.
     Słuchaliśmy odgłosów lasu rozpoznając i nazywając odgłosy jego mieszkańców oraz rozwiązywaliśmy zagadki dotyczące roślin i zwierząt które w nim żyją. Przypomnieliśmy sobie jak należy zachowywać się w lesie i jakie sytuacje mogą mu zagrażać. Nasza świadomość dotycząca znaczenia lasu, jego pielęgnacji i ochrony jest bardzo ważna. Co więcej, las to miejsce, w którym jesteśmy w stanie znaleźć chwilę relaksu. 
     Z tej racji stworzyliśmy wspólnie z przedszkolakami „Las w słoiku” – piękny leśny ekosystem w słoiku. Dzieci będą mogły obserwować trwały element przyrody, w tym naturalny obieg wody w przyrodzie, a będzie ona parować  i skraplać się oraz nawilżać glebę.

     Światowy Dzień Wody
     Co roku, 22 marca na świecie obchodzony jest Dzień Wody. Celebrowaliśmy go także my, wspólnie z tysiącami placówek edukacyjnych w Polsce, podnosząc świadomość nt. globalnych wyzwań wodnych.
     Wspólnie z przedszkolakami odkrywaliśmy tajemnice wody i jej  znaczenie dla życia ludzi, zwierząt i roślin. Postanowiliśmy połączyć zajęcia edukacyjne ze świetną zabawą. Dzieci poznały wędrówkę kropel wody i dowiedziały się skąd się bierze deszcz. W czasie zabaw badawczych bliżej przyjrzeliśmy się wodzie. Poprzez różnorodne działania dzieci dowiedziały się wielu informacji i ciekawostek o wodzie. Oglądając film edukacyjny, przedszkolaki poznały proces obiegu wody w przyrodzie, dowiedziały się, jak dużo jej jest na kuli ziemskiej i w ciele człowieka. Poznały różne sposoby wykorzystania wody i dowiedziały się, w jaki sposób, podczas codziennych czynności, oszczędzać wodę. Dzieci wieloma zmysłami doświadczały kontaktu z wodą i eksperymentowały z nią. Zabawy i eksperymenty z wodą, które przeprowadziliśmy to: wędrująca woda, tęcza z cukierków oraz eksperyment z dmuchaniem balonów. Po tak ciekawych zajęciach dzieci już wiedzą, jak ważną rolę odgrywa woda w życiu człowieka i rozumieją, dlaczego i w jaki sposób należy oszczędzać wodę.

     W przychodni weterynaryjnej
     Przedszkolaki poznały zawód weterynarza, wiedzą że zwierzęta, tak jak ludzie, są żywymi istotami, które też wymagają uwagi, opieki i leczenia. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem słuchały i oglądały „dziecięcy sprzęt medyczny” potrzebny do pracy lekarzowi. Chętne dzieci wcieliły się w rolę weterynarza i leczyły chore przedszkolne zwierzątka. Dzieci brały aktywny udział w zajęciach i chętnie opowiadały o swoich małych przyjaciołach i ich problemach ze zdrowiem. Dzięki tym zajęciom dzieci kształtowały postawę humanitarną w stosunku do zwierząt, uświadomiły sobie, że zwierzęta, tak jak i ludzie, są żywymi istotami, które też chorują i cierpią, oraz wymagają pomocy i leczenia.
      
    • więcej
    • Jaka pogoda jest w marcu? / Gdzie ubiera się Pani Wiosna? / Z czego to jest zrobione?
    • Jaka pogoda jest w marcu? / Gdzie ubiera się Pani Wiosna? / Z czego to jest zrobione?

    • 18.03.2023 17:34
    • W minionych tygodniach przedszkolaki poszerzyły swoją wiedzę w tematach:
     − jaka pogoda jest charakterystyczna dla marca,
     − jak należy się ubrać, wybierając się na wczesnowiosenny spacer lub wycieczkę,
     − jakie są przysłowia o marcowej pogodzie,
     − jakie są cztery żywioły przyrody i jakie zagrożenia mogą powodować,
     − jak założyć hodowlę roślin na parapecie,
     − co potrzebne jest roślinom, aby mogły rosnąć,
     − jakie są oznaki wiosny,
     − jakie prace wykonuje się wiosną w polu i w ogrodzie,
     − jak zbudowany jest tulipan,
     − jakich narzędzi używa się najczęściej do prac w ogrodzie,
     − jakie ptaki wracają do nas wiosną,
     − jak brzmią głosy najbardziej znanych ptaków,
     − jakie są pierwsze wiosenne kwiaty,
     − z czego są zrobione wybrane produkty, np.: dzbanek, chleb, ser biały, sweter oraz papier i jakie są ich etapy produkcji,
     − co można stworzyć z gliny,
     − jak wygląda proces powstawania chleba,
     − jak z mleka zrobić ser biały,
     − z czego robi się swetry,
     − jak samodzielnie stworzyć papier,
     − jakie czynności wykonują ludzie pracujący w wybranych zawodach, np.: garncarz, rolnik, młynarz, piekarz, sprzedawca, drwal.


     Eksperymenty z jajkami - przeprowadziliśmy z przedszkolakami eksperymenty z jajkami, a w nich m.in.: czy świeże jajko może pływać?, gumowe jajo czyli rozpuszczamy skorupkę, świecące gumowe jajko, co łączy jajko i zęby? oraz sposób na oddzielenie żółtka od białka za pomocą plastikowej buteleczki.
     Dzieciaki uwielbiają eksperymentować, to mali badacze. Poprzez własne doświadczenia i wielozmysłowe doznania uczą się szybko i trwale.
     Bo kto powiedział, że jesteśmy za mali na lekcję fizyki i chemii?

     Kącik warzywny - przedszkolaki założyły hodowlę warzyw. Wsypały ziemię do doniczek i samodzielnie posiały ogórki , pietruszkę. Zakładając hodowlę, dzieci poznały sposoby siania niektórych roślin oraz warunki potrzebne im do życia. Dzieci dowiedziały się, że nie mogą tych roślin wsadzić zbyt głęboko i zbyt gęsto, gdyż nie mogły by się swobodnie rozwijać. Wiedzą czego rośliny potrzebują do prawidłowego wzrostu oraz jak często je podlewać.
      

     "Od ziarenka do bochenka" -  przedszkolaki poszerzyły swoją wiedzę na temat powstawania chleba, od ziarenka się zaczyna... oraz jak wyglądają kolejne jego etapy, kto przyczynia się do tego, że mamy chleb, jak nazywają się te zawody, gdzie kupujemy chleb?. Dzieci miały możliwość zapoznania się z ziarnami zbóż m.in.: pszenica, kukurydza. Po prezentacji i omówieniu nastąpiła część najciekawsza, czyli zabawa sensoryczna ziarnami zbóż oraz mąką. Zabaw nie było końca. „Pieczemy chleb!” – przygotowanie chleba do wypieku. Nauczycielka przygotowała produkty potrzebne do wypieku chleba. Dzieci po dokładnym umyciu rąk, dodawały stopniowo składniki, posypywały ziarnami. Kolejno ciasto zostało odłożone do wyrośnięcia w ciepłe miejsce. Gdy wyrosło zostało upieczone. 

     "W pracowni ceramicznej" – przedszkolaki wykonały naczynia ceramiczne. Nauczycielka wytłumaczyła dzieciom sposób wykonania pracy, a następnie rozdała potrzebne narzędzia. Wszystkie dzieci w skupieniu zabrały się do pracy i "wyczarowały"  z modeliny przepiękne naczynia, które w dniu następnym po wyschnięciu pięknie pomalowały. Dzięki tego rodzaju zajęciom, dzieci miały okazję poznać nowe techniki plastyczne, rozwinąć swoje zdolności manualne, a także doskonalić umiejętność skupienia uwagi.

     "Od mleka do sera" –  przedszkolaki zdobyły informacje na temat pochodzenia i zastosowania mleka, poznały proces powstawania sera oraz ciekawostki na temat właściwości odżywczych produktów mlecznych. Potrafią już rozpoznać i nazwać produkty, które otrzymuje się z mleka.

     "Wełniana owieczka" – dzieci obejrzały film o strzyżeniu owiec i powstawaniu wełny. Nauczycielka przedstawiła prezentację multimedialną na temat właściwości wełny. Powstała "wełniana pajęczyna" - dzieci miały możliwość za pomocą zmysłów - wzroku i dotyku zbadać jaka ona jest i co możemy z niej zrobić. 

     "Jak powstaje papier" - dzieci wiedzą, że aby wytworzyć papier potrzebne jest do tego drewno, które trzeba ściąć. A my musimy o tym pamiętać i nie niszczyć papieru, m.in. kartek, które służą nam do rysowania. Zużyty papier, makulaturę, należy gromadzić, gdyż może on być ponownie przetworzony na papier. W ten sposób chronimy drzewa.
     Masa papierowa – recykling papieru. Przedszkolaki wykonały własne kartki papieru. Na początku dzieci podarły papier na drobne kawałki i włożyłyły do miski. Nauczycielka zalała masę wodą, po pewnym czasie masę zmiksowała i wspólnie z dziećmi rozłożyliśmy na desce do wyschnięcia. Po wyschnięciu przedszkolaki namalowały na własnoręcznie stworzonych kartkach piękne obrazy. W każdym tygodniu przedszkolaki wykonywały piekne prace plastyczne. 

    • więcej
    • Dzień Kota / Cukier - zdrowy czy niezdrowy? / Co łączy kurę i dinozaura?
    • Dzień Kota / Cukier - zdrowy czy niezdrowy? / Co łączy kurę i dinozaura?

    • 26.02.2023 21:14

    • W minionych tygodniach dzieci dowiedziały  się:

     - na temat właściwych nawyków żywieniowych i zdrowych produktów spożywczych,
     - jaki wpływ mają słodycze na ich organizm i co on powoduje,  
     - poszerzyły swoją wiedzę w tematyce ograniczenia cukru i słodyczy w diecie,
     - na czym polega zdrowy stylu życia, dowiedzą się:
     gdzie można książki kupić, a gdzie je wypożyczyć,
     jakie są ulubione książki i baśnie N. oraz dzieci z grupy,
     do czego służy zakładka do książki,
     jak porządkować książki na półce,
     co to jest biblioteka i co robi się w bibliotece,
     jakie zadania wykonuje bibliotekarz/ bibliotekarka,
     jak należy zachowywać się w bibliotece,
     jakie są etapy powstawania książki,
     jakimi zwierzętami były dinozaur,
     jakie dinozaury żyły na Ziemi,
     czym się żywiły dinozaury,
     co oznaczają pojęcia roślinożerny i mięsożerny,
     - dlaczego dinozaury wyginęły,
     czym się zajmuje paleontolog.

     Dzień Kota

     Ile cukru ma mój ulubiony napój

     Burza mózgów na temat słodyczy i ich szkodliwego wpływu na organizm. Przedszkolaki kształtowały zdrowe nawyki żywieniowe na przykładzie zawartości cukru w napojach. Nauczycielka prezentowała opakowania napojów oraz ilość kostek cukru w nich zawartych, a chętne dzieci układały odpowiednią ilość cukru przy danym produkcie. Celem tego zadania była obserwacja, które produkty zawierają najwięcej cukru. Poruszyliśmy również temat: czym jest piramida zdrowia? i omówiliśmy grupy żywieniowe na danych piętrach oraz jej znaczenie w całodziennym jadłospisie dziecka.
     Kiedy żyły dinozaury?
     Chociaż dinozaury wyginęły wiele milionów lat temu, to nadal fascynują młodsze dzieci, które bardzo chętnie zgłębiają swoją wiedzę na temat tych niezwykłych gadów. Tydzień o dinozaurach przebiegł w niezwykle atrakcyjny dla dzieci sposób.  Dzieci zostały prawdziwymi naukowcami, poszukującymi śladów dinozaurów. Wyświetlona była m.in. prezentacja multimedialna, z której dzieci dowiedziały się, kiedy żyły dinozaury, jak wyglądały, czym były pokryte, kiedy żyły, co jadły, do czego służyła im długa szyja, rogi, czy duże uzębienie. Czym się żywiły i dlaczego wyginęły, a chętne dzieci same opowiadały o tych wydarzeniach. Przedszkolaki poznały pracę paleontologów i zapoznały się z nazwami narzędzi, którymi się posługują m.in., pędzel, młotek, dłuto, przecinak, szpikulec. Wielką radość sprawiły dzieciom zabawy m.in.: „epoka lodowcowa dinozaurów”, wydobywanie ukrytych w piasku dinozaurów oraz „Park Jurajski”, gdzie spotkać można było dinozaury oraz ich skamieniałe jaja. Były to niezwykle ekscytujące doświadczenia, które przedszkolaki chciały powtarzać wielokrotnie. Dzieci wykonały prace plastyczne z zastosowaniem różnorodnych technik plastyczno- technicznych.
     Takie formy pracy z dziećmi znacznie podnoszą efektywność kształcenia, pozwalają zdobywać dzieciom wiedzę poprzez zabawę, doświadczanie i eksperymentowanie, rozwijają ich zainteresowania, a przede wszystkim przynoszą im wiele radości i niezapomnianych wrażeń, którymi dzielą się z rodzicami w domu.
      
    • więcej
    • Skąd wiem, że mija czas?/ Kto dokarmia zimą zwierzęta?
    • Skąd wiem, że mija czas?/ Kto dokarmia zimą zwierzęta?

    • 15.01.2023 20:00
    • W mijających tygodniach rozmawialiśmy z przedszkolakami o tym:
     - jak się nazywają pory dnia,
     - czym można mierzyć czas,
     - jakie nazwy mają dni tygodnia,
     - jakie nazwy mają miesiące,
     - jakie mamy pory roku i czym się one charakteryzują,
     - jak wygląda kalendarz,
     - jakie są rodzaje zegarów, jaki mają wygląd i sposób działania, jak wykonać prosty zegar słoneczny,
     - jakie trudności mają zimą zwierzęta i jak dbać o nie zimą,
     - kiedy należy dokarmiać zwierzęta,
     - kto dokarmia zwierzęta,
     - dlaczego należy dokarmiać zwierzęta zimą,
     - co lubią jeść zwierzęta,
     - kim jest leśniczy i na czym polega jego praca,
     - jak wyglądają tropy zwierząt,
     - jak zbudować karmnik,
     - jaki rodzaj pożywienia powinien znaleźć się w karmniku.

     Przedszkolaki w ubiegłych tygodniach przypomniały sobie nazwy pór roku, miesięcy, dni tygodnia. Poszerzyły swoja wiedze w tematyce mijającego czasu i tego czym można go mierzyć obecnie, a czym mierzono go w dawnych czasach. Rozmawialiśmy o tym, dlaczego należy dokarmiać zwierzęta zimą i kiedy możemy zacząć je dokarmiać. Kto zajmuje się dokarmianiem zwierząt leśnych i dlaczego to robi. Co zwierzęta lubią jeść i czy możemy je dokarmiać każdym pożywieniem. Na koniec tygodnia Pani zaprezentowała różnego rodzaju karmniki, które każdy może wykonać w domu z rodzicami, Wspólnie zrobiliśmy karmę dla ptaków, chętne dzieci formowały kuleczki, z których utworzyliśmy piękne „ptasie babeczki”, które każdy przedszkolak mógł zabrać do domu, by obserwować ptaki w swoich karmnikach.
      
    • więcej
    • Zajęcia z wykorzystaniem robotów edukacyjnych Photon.
    • Zajęcia z wykorzystaniem robotów edukacyjnych Photon.

    • 19.12.2022 21:07
    • Robot Photon to pierwszy na świecie interaktywny robot edukacyjny, który rozwija się razem z dzieckiem - jego umiejętności są ściśle powiązane z tym czego nauczyło się dziecko. Dzieci uwielbiają uczyć się poprzez doświadczenia i eksperymenty. To właśnie dzięki temu mogą szybko rozwinąć umiejętność logicznego myślenia, która jest kluczem do sukcesu w ich dorosłym życiu. Dlatego Photon uczy poprzez zabawę, przekazując całą wiedzę na temat technologii i możliwości robota w podświadomy sposób, poprzez zwariowane zwroty akcji historii fabularnej, w której dziecko wspólnie z robotem bierze czynny udział.
    • więcej