• Laboratoria Przyszłości
     • Laboratoria Przyszłości

     • Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

      W ramach Laboratoriów Przyszłości NASZA szkoła otrzymała wsparcie finansowe I  zakupiła:
      Drukarkę 3D z akcesoriami (w tym aplikacjami, slicerami etc.),
      Mikrokontrolery z czujnikami i akcesoriami Arduino,
      Stacje lutowniczą (do mikrokontrolerów),
      Zestaw oświetleniowy – lampa studyjna,
      Sprzęt do nagrań dla nauki prezentacji swoich osiągnięć (kamerę, mikrofony, oświetlenie , gimbal, statyw) oraz nagłośnienie 2 głośniki, mikser ośmiokanałowy, 5 mikrofonów nagłownych oraz laptop.

      Całe wyposażenie będzie wykorzystane do pracy z uczniami na zajęciach dydaktycznych,podczas uroczystości szkolnych,zajęć dodatkowych i innych wydarzeń szkolnych.

    • Kiedy Pani Jesień obchodzi urodziny?/Dzień Kropki/ Dzień Przedszkolaka
     • Kiedy Pani Jesień obchodzi urodziny?/Dzień Kropki/ Dzień Przedszkolaka

     • W tym tygodniu dzieci dowiedziały się:
      - które grzyby są jadalne, a które – niejadalne, trujące - stworzyliśmy albumy grzybów;
      - jakie barwy skrywają jesienne liście, klony, dęby, kasztanowce; - stworzyliśmy jesienny kącik; 
      - wartościowy posiłek – dzieci poznawały owoce i warzywa sezonowe;
      - jak wykonać pracę przestrzenną, dzieci wykonały piękne prace plastyczne: Pani Jesień oraz wiewióreczki.
      Dzień Kropki.
      Międzynarodowy Dzień Kropki" obchodzony jest na całym świecie 15 września. Święto to ma na celu pobudzanie kreatywności, pomysłowości, talentu oraz odwagi w pokonywaniu trudności.
      Świętowanie rozpoczęliśmy od kropek, które wykonaliśmy na naszych rączkach, kolejno zapoznaliśmy się z Vashti w filmie o tytułowej "Kropce". Kolejnym punktem tego dnia było uczestnictwo w wielu zabawach z kropką. 

      Dzień Przedszkolaka.
      20 września - to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i  ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. Dzień ten upłynął pod znakiem dużej ilości zabawy i ruchu, a zwieńczony został pamiątkowymi zdjęciami w fotobudce, małym poczęstunkiem Z tej okazji na dzieci czekała niespodzianka – oprócz jakże ważnych życzeń z okazji ich święta – wspólne wyjście do „Przedszkolnego Kina” na seans filmowy. Każde dziecko otrzymało specjalny bilet, który uprawniał do obejrzenia ciekawych przygód. Przy wejściu po oddaniu biletu, przedszkolaki otrzymały tradycyjnie kubeczek popcornu-jak to w kinie bywa :) W kinie było ciemno ale przyjemnie i bezpiecznie. Film, choć krótki, trzymał w napięciu do ostatniej sekundy. Na koniec dnia wszystkie dzieci dostały dyplomy super przedszkolaka. Jeszcze raz wszystkiego najlepszego!
      Pierwszy Dzień Jesieni
      23 września przedszkolaki powitały Pierwszy Dzień Jesieni. Tego dnia w przedszkolu królowały kolory: brązowy, pomarańczowy, żółty i czerwony. W tym dniu organizowane były zajęcia i zabawy o tematyce jesiennej, poprzez które dzieci przyswajały sobie wiadomości o rozpoczynającej się właśnie porze roku. 
      Dzieci wykonały piękne prace plastyczne o tematyce danego tygodnia. 

       

    • Sprzątanie świata.
     • Sprzątanie świata.

     • Tradycją naszej szkoły jest udział w ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie świata." Tak też było 16 września, kiedy to wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami z zachowaniem zasad bezpiecznego poruszania się po drodze wyruszyli sprzątać najbliższą okolicę. Po skończonej pracy bezpiecznie wrócili do szkoły. 

    • Wizyta policji.
     • Wizyta policji.

     • We wtorek 13 września uczniów klasy 0-1 odwiedził policjant, który wręczył im  opaski odblaskowe. Wyjaśnił dlaczego trzeba być widocznym na drogach publicznych. Uczniowie podziękowali za dbałość Policji o ich bezpieczeństwo.

    • Jak być superbezpiecznym?
     • Jak być superbezpiecznym?

     • Jak być bezpiecznym? - ten temat przewodniczył nam w ostatnich dniach. Dzięki niemu dzieci dowiedziały się dlaczego ważna jest znajomość swojego nazwiska i adresu zamieszkania, jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują w domu, w drodze do przedszkola i w sali przedszkolnej, jaki jest numer alarmowy do służb ratunkowych, jakie służby udzielają pomocy w razie wypadku,jak wyglądają pojazdy uprzywilejowane, jak w bezpieczny sposób należy przechodzić przez pasy, jak wezwać pomoc,  w co jest wyposażona przedszkolna apteczka pierwszej pomocy i jak założyć opatrunek, 
      na jakim świetle przechodzimy na pasach, a na jakim stoimy. 

      7 września obchodziliśmy Dzień Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba. W dniu tym kształtowaliśmy postawy proekologiczne, dzięki zabawom badawczym: "Tajemnice powietrza", zabawom oddechowym z piórkami, ćwiczeniom z kinezjologii edukacyjnej: oddychaniu przeponowemu. 

      W dniu dzisiejszym obchodziliśmy Światowy Dzień Pierwszej Pomocy przypadający na 11 września. 
      Celem tego święta jest promowanie znaczenia pierwszej pomocy w ratowaniu zdrowia i życia. Pierwsza pomoc okazuje się niezbędna nie tylko w sytuacjach kryzysowych, takich jak wojny czy katastrofy naturalne, ale również w zwykłym, codziennym życiu.
      Przedszkolaki poznały zawartość apteczki pierwszej pomocy i dowiedziały się w jakich wypadkach i w jaki sposób jej używać. Nie mogło zabraknąć ćwiczeń praktycznych, więc opatrzyły plastrem panią Jadzię. Chętne dzieci wcieliły się w różne role; m.in. pielęgniarki, strażaka oraz policjantów.
      Oto krótka fotorelacja z tych dni.
       

    • Serdecznie witamy wszystkie przedszkolaczki
     • Serdecznie witamy wszystkie przedszkolaczki

     • Serdecznie witamy wszystkie przedszkolaczki, w szczególności maluszki, które w tym roku szkolnym zawitały do naszego przedszkola. Za nami pierwszy tydzień w przedszkolu. To był trudny czas nie tylko dla najmłodszych, ale także dla ich Rodziców. Każdy przedszkolak mógł liczyć na pomoc i pocieszenie naszych pań, no i łez jest coraz mniej, teraz już każdy kolejny dzień, upływa w coraz spokojniejszej atmosferze. Dzieci poznały już swoją salę, kąciki zabaw, poznały kodeks przedszkolaka i wiedzą jak się zgodnie bawić z nowymi kolegami i koleżankami. Z każdym dniem są odważniejsi, a z naszej sali nie dobiega już żaden płacz. Radosne wrześniowe słonko zaprasza nas często do ogrodu, a tam mile spędzamy czas, pod czujnym okiem naszych pań.
      W pierwszych dniach przedszkolaczki zapoznały się z imionami jakie noszą ich rówieśnicy, jakie zasady obowiązują w przedszkolu, jakie zabawki są w sali przedszkolnej, jak wyglądają ich znaczki rozpoznawcze oraz jakie pomieszczenia są w przedszkolu.       

    • Narodowe Czytanie
     • Narodowe Czytanie

     • 2 września – w pierwszy wrześniowy piątek – w naszej szkole odbyło się tradycyjnie Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Minęło 200 lat od czasu wydania tego dzieła, które zapoczątkowało epokę romantyzmu w polskiej literaturze, o czym poinformowały uczennice 8 klasy – Tosia i Milena w swojej prezentacji o życiu i twórczości Adama Mickiewicza.

      W tym roku czytaniu ballad towarzyszyło przygotowanie scenografii do wskazanych tekstów. Trzeba przyznać, że pomysłowość uczniów nie zna granic i każdy występ był zachwycający. Nie można pominąć pomocy wychowawców w twórczej pracy przy plastycznych wizjach scenografii.

    • Rozpoczęcie nowego roku szkolnego
     • Rozpoczęcie nowego roku szkolnego

     •  1 września rozpoczął się nowy rok szkolny. Młodsi uczniowie w obecności rodziców, starsi samodzielnie przybyli na uroczystość rozpoczęcia, którą przygotowała Rada Uczniowska pod kierownictwem opiekuna Samorządu we współpracy z Kołem Teatralnym, które wystawiło baśń „Czerwony Kapturek” w reżyserii pani Pauliny Bąchor.

      Pani Dyrektor powitała uczniów i wskazała najważniejsze kierunki pracy na rok szkolny, by następnie przecinając wstęgę oficjalnie rozpocząć rok szkolny 2022/2023.

      1 września to nie tylko radosny nastrój  powrotu do kolegów, do szkoły, ale także przypomnienie bolesnego wydarzenia polskiej historii – wybuchu II wojny światowej. Przypomnienie ważne i konieczne w obliczu wojny toczącej się w sąsiedniej Ukrainie.

      Po uroczystościach uczniowie spotkali się z wychowawcami w klasach, gdzie rozmawiali na temat bezpiecznego zachowania w czasie drogi do szkoły i rozpoczęli przygotowania do drugiego dnia szkoły.

    • Zebranie organizacyjne
     • Zebranie organizacyjne

     • Dyrektor oraz Nauczyciele Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Woli Kalinowskiej serdecznie zapraszają rodziców dzieci przedszkolnych oraz "0" na zebranie organizacyjne, które odbędzie się 31 sierpnia o godzinie 16:00 w sali numer 26. Zapraszamy.
    • Zakończenie roku szkolnego.
     • Zakończenie roku szkolnego.

     • I stało się. Kolejny etap szkolnego życia za nami. Uroczyście zakończyliśmy zajęcia w roku szkolnym 2021/2022 i rozpoczęliśmy wyczekane, chyba przez wszystkich, wakacje. Ale po kolei. O przygotowaniach do uroczystości nie będzie, choć to też istotna część tego wydarzenia. 24 czerwca o godzinie 10 w szkole spotkała się cała społeczność: przedszkolaki i uczniowie, nauczyciele i pracownicy obsługi oraz rodzice. Po wszystkich było widać nie tylko wyczekiwanie, ale i odświętność chwili. Rozpoczęliśmy hymnem państwowym. Aktorzy z koła teatralnego zaprosili nas w świat Ślubów panieńskich. Pani Dyrektor podziękowała za trud aktorski oraz reżyserski (opiekunowi R. Korzeniowskiej). Podziękowała też uczniom i nauczycielom za rok wspólnej pracy. Rozdano, tradycyjnie, świadectwa z wyróżnieniem i nagrody. I swój czas, po raz ostatni, mieli też absolwenci. Z nimi pożegnaliśmy się na dobre. Trudno zamknąć w słowach wiele wspólnie spędzonych lat: absolwenci pożegnali tych, co zostają; pożegnali też absolwentów ci, co zostają, życząc powodzenia w wędrówkach przez dalsze życie (i oczywiście - przez nowy etap edukacyjny) . Część oficjalną zakończył Mądry liść - nasz hymn szkolny. Uczniowie udali się na, ostatnie przed wakacjami, spotkanie z wychowawcami. I znowu popłynęły słowa podziękowań i życzeń. Nie obyło się bez wzruszeń. Jeszcze tylko przypomnienie o bezpiecznych wakacjach i … Do zobaczenia wkrótce. Rozpoczęliśmy wakacje!

    • Święto Truskawki
     • Święto Truskawki

     • 19 czerwca  uczniowie reprezentowali naszą szkołę na Pikniku Rodzinnym połączonym z promocją Truskawki Sułoszowskiej.

    • Wycieczka do Energylandii.
     • Wycieczka do Energylandii.

     • 14 czerwca z woli uczniowskiej braci klas V-VIII uczniowie z Woli Kalinowskiej wyjechali do Energylandii. Tradycją, która została zawieszona z powodu pandemii,  są wycieczki do miejsc wybranych w szkolnych referendach. Zdjęcia pokazują, że uczestnicy wycieczki świetnie się bawili. Dobrze, że wróciła normalność.

    • Święto Rodziny
     • Święto Rodziny

     • Dnia 10 czerwca 2022 roku w naszej szkole odbył się Dzień Rodziny. Społeczność uczniowska uczciła trzy święta: Dzień Mamy, Dzień Taty oraz Dzień Dziecka. W ten piękny wiosenny dzień rodziny spędzały ze sobą wspólnie czas.

           Uroczystość rozpoczęliśmy występem tanecznym klas 1-3 , dzieci zaprezentowały układ taneczny do piosenki Cleo - ″Dom″. Na scenie wystąpili uczniowie z koła teatralnego, którzy dali aktorski popis  odgrywając baśń  ″Czerwony Kapturek″. Część artystyczną zaprezentowali również najmłodsi uczniowie szkoły: przedszkolaki oraz zerówka. Pod opieką swych nauczycieli dzieci przedstawiły muzyczno- słowny program, zyskując gromkie brawa publiczności. Klasa II i III wystąpiła recytując wiersze, śpiewając piosenki, prezentując zabawy ruchowe do muzyki, a także składając przybyłym gościom najserdeczniejsze życzenia. Na zakończenie wisienką na torcie okazał się występ ucznia klasy I, który zagrał wszystkim na keyboardzie .

      Były upominki, życzenia i słowa podziękowania dla rodziców, a przy tym, jak można się było spodziewać, wiele wzruszeń. Dzień Rodziny to nie tylko występy, ale też naprawdę rodzinne, wspólne spędzanie czasu. Po występach artystycznych wszyscy goście udali się na słodki poczęstunek. W tym czasie na dzieci czekały atrakcje min. malowanie buzi oraz balonikowe zwierzęta. Odbyły się również konkursy sprawnościowe, w których brały udział dzieci wraz ze swoimi rodzicami. Każdy uczestnik otrzymał nagrodę.

      Wszyscy, którzy tego dnia przyszli do szkoły, byli zadowoleni, odczuwali radość i satysfakcję. Każdy mógł znaleźć dla siebie coś interesującego. Atrakcje tego dnia zorganizowane dla dzieci i rodziców pokazały zdrowy sposób spędzania wolnego czasu oraz dobry pomysł na integrację rodziny.

      Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy włączyli się w pomoc przygotowania tego dnia.

       

    • Wizyta strażaków
     • Wizyta strażaków

     • W dniu 10 czerwca strażacy z Woli Kalinowskiej odwiedzili uczniów naszej szkoły.

      Spotkanie rozpoczęło się od wysłuchania przez dzieci opowieści o trudnej oraz niebezpiecznej pracy strażaka. Dzieci dowiedziały się w jakich okolicznościach można wezwać Straż Pożarną, oraz że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych, ratują zwierzęta, pomagają przy powodzi. Przy okazji utrwaliły sobie numer telefonu do Straży Pożarnej – 998 i numer alarmowy – 112. Strażacy zaprezentowali całe wyposażenie wozu strażackiego i sprzęt pożarniczy.

      Dużą ciekawość dzieci wzbudził m.in. sprzęt ochrony osobistej strażaka, który niejednemu maluchowi, z racji swojej wagi, sprawiłby nie lada problem. Uczniowie oraz nauczyciele mieli okazję do zapoznania się ze sprzętem wykorzystywanym podczas prowadzenia akcji ratowniczo - gaśniczych. Uczniom zaprezentowano strażaka w pełni przygotowanego do pracy w strefie zadymienia, czyli wyposażonego przede wszystkim w wywołujący największe zainteresowanie aparat ODO i sygnalizator bezruchu, a także wóz bojowy wraz z jego wyposażeniem.  

      Niebywałą atrakcją dla dzieci była możliwość przymierzenia hełmu strażackiego, wejście do wozu strażackiego oraz strącenie pachołków wodą.

      Pani Dyrektor, nauczyciele oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Woli Kalinowskiej składają serdeczne podziękowania Ochotniczej Straży Pożarnej, a także Strażakom za umożliwienie obejrzenia sprzętu ratowniczo-gaśniczego, poznania trudnej pracy strażaków oraz udzielenie wskazówek na temat bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

       

       

    • Wycieczka do ZOO
     • Wycieczka do ZOO

     • W dniu 27 maja uczniowie klas 0-4 wyruszyli na wycieczkę do Krakowa. Celem naszej wyprawy była wizyta w Krakowskim ZOO. Podziwialiśmy zwierzęta, które wcześniej oglądaliśmy w podręcznikach lub w telewizji. Wizytę w ZOO rozpoczęliśmy od zwiedzenia mini ZOO. Mieliśmy możliwość pogłaskać kucyki, miniaturowe króliczki, świnki morskie czy osiołki. Najdłużej zatrzymaliśmy się przy dorosłych słoniach, mogliśmy podziwiać te piękne zwierzęta z bliskiej odległości. Mieliśmy tez okazję oglądać urocze pingwiny, które zażywały kąpieli w basenie. Krakowski Ogród Zoologiczny jest  miejscem umożliwiającym nie tylko obserwacje ale daje także możliwość bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami.

      Pobyt w ZOO dostarczył uczniom wiele pozytywnych emocji. Zrobione zdjęcia i zakupione pamiątki będą przypominały o tej wycieczce.