• Pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej
     • Pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej

     • Prawie 850 uczniów klas ósmych z terenu Diecezji Sosnowieckiej pielgrzymowało w pierwszy wtorek października do Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, wśród nich ósmoklasiści z naszej szkoły. Punktem centralnym wydarzenia była Msza Święta pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka Bezpośrednio przed Eucharystią młodzież wysłuchała konferencji duchownej, którą wygłosił ks. Wojciech Bochenek.

      W homilii sosnowiecki ordynariusz nawiązał do maryjnego miesiąca, jakim jest październik:

      Pani Przenajświętsza mówi: daję wam niezwykłą broń, niezwykłą moc. Odmawiajcie codziennie różaniec! Trzeba to sobie wziąć do serca. Drodzy młodzi przyjaciele, bywają w waszym życiu różne sytuacje, kiedy się wydaje, że jest bardzo trudno i ciężko. Gdy wydaje się, że sytuacja jest bez wyjścia. Wspomnijcie wtedy na słowa Maryi, które skierowała do ludzkości przez usta dzieci z Fatimy: odmawiajcie codziennie różaniec! – podkreślił bp Kaszak.

      Przed łaskami słynącym wizerunkiem Matki Bożej Kalwaryjskiej młodzież ponowiła swój akt zawierzenia Maryi.

       Po zakończonej Eucharystii  nasza grupa  kontynuowała indywidualny plan pielgrzymowania wędrując Dróżkami Maryjnymi.

    • Jak jesienią dbać o zdrowie? / Dzień Chłopaka / Dzień Zwierząt / Dzień Drzewa
     • Jak jesienią dbać o zdrowie? / Dzień Chłopaka / Dzień Zwierząt / Dzień Drzewa

     • W tych dwóch tygodniach dzieci dowiedziały się:
      - co należy zrobić, kiedy ktoś źle się czuje? - przy tej okazji przypomnieliśmy sobie numery alarmowe;
      - na czym polega praca lekarza oraz jakie narzędzia i inne akcesoria wykorzystuje on w swojej pracy? - każdy z przedszkolaków wcielił się w rolę lekarza oraz rodzica przychodzącego do przychodni z chorym "dzieckiem" -lalką;
      - co to jest piramida zdrowego żywienia? - co należy jeść, aby być zdrowym, dlaczego należy pić wodę,
      - dlaczego ruch jest ważny dla naszego zdrowia? - jakie znaczenie ma ruch dla naszego zdrowia?
      - co to są przetwory i z czego powstają?, jakie przetwory przygotowują ludzie na zimę? - każdy przedszkolak spróbował przetworów przyniesionych przez Panią Jadzię. Przetwory okazały się tak pyszne, że zawartość słoików zniknęła w mig, a przedszkolaki pytały kiedy znów będzie dzień przetworów :)

      W tych dniach obchodziliśmy:

      Dzień Chłopaka, Dzień Zwierząt oraz Dzień Drzewa.
      Dzien Chłopaka 
      30 września obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Chłopaka. Dzień ten był doskonałą okazją do zintegrowania całej grupy przedszkolaków i spędzenia dnia pełnego wrażeń. Jury w osobach dziewcząt i Pani Kasi oceniało występ chłopców w wielu konkurencjach, było mnóstwo dobrej zabawy, radości, trochę sportowej rywalizacji, w której wszyscy chłopcy wygrali i otrzymali pamiątkowe dyplomy. Dziewczynki złożyły chłopcom życzenia i wręczyły upominki. Również Panie nie zapominały o chłopcach i każdy chłopiec otrzymał od nich książeczkę. Każdy z chłopców miał okazję zrobić sobie super fotografię. 
      Dzień Zwierząt.
      4 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt. Dzień ten miał na celu uświadomienie dzieciom, że zwierzęta, które z nami mieszkają i które są obok nas, również mają swoje prawa. Dzieci wypowiadały się na temat swoich ulubieńców, poznały różne ciekawostki na temat zwierząt oraz wiadomości dotyczące opieki nad nimi. Dowiedziały się czym zwierzęta różnią się od ludzi,  miejsca, których zwierzęta wolałyby nie znać, czy cyrk jest śmieszny – nie dla zwierząt. Celem tych zajęć było ukazanie podobieństwa życia ludzi i zwierząt oraz zwrócenie uwagi uczniów na zdolność zwierząt do przeżywania uczuć, uwrażliwienie na los zwierząt, zmotywowanie do działań na rzecz zwierząt, uwrażliwienie dzieci na los zwierząt w cyrkach, zwrócenie uwagi na warunki życia zwierząt cyrkowych, zachęcenie do świadomej rezygnacji z oglądania tresury dzikich zwierząt.
      Dzień Drzewa
      Co roku 10 października obchodzimy w Polsce Dzień Drzewa. Dzień ten jest elementem edukacji ekologicznej. W naszym przedszkolu tego dnia odbyły się zajęcia związane z tematyką drzew. Dzięki prezentacji multimedialnej dzieci poznały budowę drzewa, jego znaczenie dla człowieka, zwierząt i przyrody. Poznały także etapy wzrastania drzewa oraz najpopularniejsze drzewa Polskie,  jak wyglądają ich liście, owoce czy kora. Dzięki wycieczce z Paniami Jadzią i Małgosią do pobliskiego Ojcowskiego Parku Narodowego mogły dokładniej się z nimi zapoznać, dotknąć, czy zabrać ich owoce do przedszkolnego kącika przyrody.        

    • Dzień Chłopaka
     • Dzień Chłopaka

     • 30 września dziewczęta z Rady Uczniowskiej, Julia, Milena i Amelia, postanowiły zaprosić do zabawy chłopców z naszej szkoły. W ten sposób uczciły Dzień Chłopaka. Zaproponowane przez nich konkursy wywoływały radość zarówno u uczestników jak u widzów. Chłopcy z ogromnym zaangażowaniem wypełniali zlecone im zadania. Niektórzy chętnie skorzystali z pomocy pań nauczycielek i koleżanek. Po wspólnie spędzonym czasie, dalsza celebracja święta odbyła się w klasach.

    • Lekcja z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu "Laboratoria Przyszłości"
     • Lekcja z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu "Laboratoria Przyszłości"

     • Dzisiaj naszym  uczniom został zaprezentowany sprzęt   zakupiony w ramach rządowego programu „Laboratoria przyszłości”.

      Na lekcji techniki, uczniowie zapoznali się z instrukcją obsługi kamery oraz aparatu, a następnie wcielili się w rolę operatora oraz fotografa i zarejestrowali szkolne obchody "Dnia chłopaka".

      Wszyscy uczniowie byli bardzo ciekawi nowego sprzętu, mocno zaangażowani w poznawaniu obsługi, dzięki czemu nabyli nowe praktyczne umiejętności oraz poszerzyli swoje zainteresowania.

      Informacje programie: https://gov.pl/web/laboratoria/o-programie
      #LaboratoriaPrzysłości #LaboroatoriaPrzyszlosci

    • Apel z okazji 83 rocznicy sowieckiej agresji na Polskę.
     • Apel z okazji 83 rocznicy sowieckiej agresji na Polskę.

     • „Naród, który nie zna swojej historii, jest skazany na jej powtórne przeżycie” – wiedzeni tym mottem uczniowie  przygotowali apel z okazji 83 rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę 17 września 1939 roku. W przygotowania włączyli się uczniowie koła artystycznego z klas czwartej, szóstej i ósmej.

    • Laboratoria Przyszłości
     • Laboratoria Przyszłości

     • Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

      W ramach Laboratoriów Przyszłości NASZA szkoła otrzymała wsparcie finansowe I  zakupiła:
      Drukarkę 3D z akcesoriami (w tym aplikacjami, slicerami etc.),
      Mikrokontrolery z czujnikami i akcesoriami Arduino,
      Stacje lutowniczą (do mikrokontrolerów),
      Zestaw oświetleniowy – lampa studyjna,
      Sprzęt do nagrań dla nauki prezentacji swoich osiągnięć (kamerę, mikrofony, oświetlenie , gimbal, statyw) oraz nagłośnienie 2 głośniki, mikser ośmiokanałowy, 5 mikrofonów nagłownych oraz laptop.

      Całe wyposażenie będzie wykorzystane do pracy z uczniami na zajęciach dydaktycznych,podczas uroczystości szkolnych,zajęć dodatkowych i innych wydarzeń szkolnych.

    • Kiedy Pani Jesień obchodzi urodziny?/Dzień Kropki/ Dzień Przedszkolaka
     • Kiedy Pani Jesień obchodzi urodziny?/Dzień Kropki/ Dzień Przedszkolaka

     • W tym tygodniu dzieci dowiedziały się:
      - które grzyby są jadalne, a które – niejadalne, trujące - stworzyliśmy albumy grzybów;
      - jakie barwy skrywają jesienne liście, klony, dęby, kasztanowce; - stworzyliśmy jesienny kącik; 
      - wartościowy posiłek – dzieci poznawały owoce i warzywa sezonowe;
      - jak wykonać pracę przestrzenną, dzieci wykonały piękne prace plastyczne: Pani Jesień oraz wiewióreczki.
      Dzień Kropki.
      Międzynarodowy Dzień Kropki" obchodzony jest na całym świecie 15 września. Święto to ma na celu pobudzanie kreatywności, pomysłowości, talentu oraz odwagi w pokonywaniu trudności.
      Świętowanie rozpoczęliśmy od kropek, które wykonaliśmy na naszych rączkach, kolejno zapoznaliśmy się z Vashti w filmie o tytułowej "Kropce". Kolejnym punktem tego dnia było uczestnictwo w wielu zabawach z kropką. 

      Dzień Przedszkolaka.
      20 września - to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i  ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. Dzień ten upłynął pod znakiem dużej ilości zabawy i ruchu, a zwieńczony został pamiątkowymi zdjęciami w fotobudce, małym poczęstunkiem Z tej okazji na dzieci czekała niespodzianka – oprócz jakże ważnych życzeń z okazji ich święta – wspólne wyjście do „Przedszkolnego Kina” na seans filmowy. Każde dziecko otrzymało specjalny bilet, który uprawniał do obejrzenia ciekawych przygód. Przy wejściu po oddaniu biletu, przedszkolaki otrzymały tradycyjnie kubeczek popcornu-jak to w kinie bywa :) W kinie było ciemno ale przyjemnie i bezpiecznie. Film, choć krótki, trzymał w napięciu do ostatniej sekundy. Na koniec dnia wszystkie dzieci dostały dyplomy super przedszkolaka. Jeszcze raz wszystkiego najlepszego!
      Pierwszy Dzień Jesieni
      23 września przedszkolaki powitały Pierwszy Dzień Jesieni. Tego dnia w przedszkolu królowały kolory: brązowy, pomarańczowy, żółty i czerwony. W tym dniu organizowane były zajęcia i zabawy o tematyce jesiennej, poprzez które dzieci przyswajały sobie wiadomości o rozpoczynającej się właśnie porze roku. 
      Dzieci wykonały piękne prace plastyczne o tematyce danego tygodnia. 

       

    • Sprzątanie świata.
     • Sprzątanie świata.

     • Tradycją naszej szkoły jest udział w ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie świata." Tak też było 16 września, kiedy to wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami z zachowaniem zasad bezpiecznego poruszania się po drodze wyruszyli sprzątać najbliższą okolicę. Po skończonej pracy bezpiecznie wrócili do szkoły. 

    • Wizyta policji.
     • Wizyta policji.

     • We wtorek 13 września uczniów klasy 0-1 odwiedził policjant, który wręczył im  opaski odblaskowe. Wyjaśnił dlaczego trzeba być widocznym na drogach publicznych. Uczniowie podziękowali za dbałość Policji o ich bezpieczeństwo.

    • Jak być superbezpiecznym?
     • Jak być superbezpiecznym?

     • Jak być bezpiecznym? - ten temat przewodniczył nam w ostatnich dniach. Dzięki niemu dzieci dowiedziały się dlaczego ważna jest znajomość swojego nazwiska i adresu zamieszkania, jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują w domu, w drodze do przedszkola i w sali przedszkolnej, jaki jest numer alarmowy do służb ratunkowych, jakie służby udzielają pomocy w razie wypadku,jak wyglądają pojazdy uprzywilejowane, jak w bezpieczny sposób należy przechodzić przez pasy, jak wezwać pomoc,  w co jest wyposażona przedszkolna apteczka pierwszej pomocy i jak założyć opatrunek, 
      na jakim świetle przechodzimy na pasach, a na jakim stoimy. 

      7 września obchodziliśmy Dzień Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba. W dniu tym kształtowaliśmy postawy proekologiczne, dzięki zabawom badawczym: "Tajemnice powietrza", zabawom oddechowym z piórkami, ćwiczeniom z kinezjologii edukacyjnej: oddychaniu przeponowemu. 

      W dniu dzisiejszym obchodziliśmy Światowy Dzień Pierwszej Pomocy przypadający na 11 września. 
      Celem tego święta jest promowanie znaczenia pierwszej pomocy w ratowaniu zdrowia i życia. Pierwsza pomoc okazuje się niezbędna nie tylko w sytuacjach kryzysowych, takich jak wojny czy katastrofy naturalne, ale również w zwykłym, codziennym życiu.
      Przedszkolaki poznały zawartość apteczki pierwszej pomocy i dowiedziały się w jakich wypadkach i w jaki sposób jej używać. Nie mogło zabraknąć ćwiczeń praktycznych, więc opatrzyły plastrem panią Jadzię. Chętne dzieci wcieliły się w różne role; m.in. pielęgniarki, strażaka oraz policjantów.
      Oto krótka fotorelacja z tych dni.
       

    • Serdecznie witamy wszystkie przedszkolaczki
     • Serdecznie witamy wszystkie przedszkolaczki

     • Serdecznie witamy wszystkie przedszkolaczki, w szczególności maluszki, które w tym roku szkolnym zawitały do naszego przedszkola. Za nami pierwszy tydzień w przedszkolu. To był trudny czas nie tylko dla najmłodszych, ale także dla ich Rodziców. Każdy przedszkolak mógł liczyć na pomoc i pocieszenie naszych pań, no i łez jest coraz mniej, teraz już każdy kolejny dzień, upływa w coraz spokojniejszej atmosferze. Dzieci poznały już swoją salę, kąciki zabaw, poznały kodeks przedszkolaka i wiedzą jak się zgodnie bawić z nowymi kolegami i koleżankami. Z każdym dniem są odważniejsi, a z naszej sali nie dobiega już żaden płacz. Radosne wrześniowe słonko zaprasza nas często do ogrodu, a tam mile spędzamy czas, pod czujnym okiem naszych pań.
      W pierwszych dniach przedszkolaczki zapoznały się z imionami jakie noszą ich rówieśnicy, jakie zasady obowiązują w przedszkolu, jakie zabawki są w sali przedszkolnej, jak wyglądają ich znaczki rozpoznawcze oraz jakie pomieszczenia są w przedszkolu.       

    • Narodowe Czytanie
     • Narodowe Czytanie

     • 2 września – w pierwszy wrześniowy piątek – w naszej szkole odbyło się tradycyjnie Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Minęło 200 lat od czasu wydania tego dzieła, które zapoczątkowało epokę romantyzmu w polskiej literaturze, o czym poinformowały uczennice 8 klasy – Tosia i Milena w swojej prezentacji o życiu i twórczości Adama Mickiewicza.

      W tym roku czytaniu ballad towarzyszyło przygotowanie scenografii do wskazanych tekstów. Trzeba przyznać, że pomysłowość uczniów nie zna granic i każdy występ był zachwycający. Nie można pominąć pomocy wychowawców w twórczej pracy przy plastycznych wizjach scenografii.

    • Rozpoczęcie nowego roku szkolnego
     • Rozpoczęcie nowego roku szkolnego

     •  1 września rozpoczął się nowy rok szkolny. Młodsi uczniowie w obecności rodziców, starsi samodzielnie przybyli na uroczystość rozpoczęcia, którą przygotowała Rada Uczniowska pod kierownictwem opiekuna Samorządu we współpracy z Kołem Teatralnym, które wystawiło baśń „Czerwony Kapturek” w reżyserii pani Pauliny Bąchor.

      Pani Dyrektor powitała uczniów i wskazała najważniejsze kierunki pracy na rok szkolny, by następnie przecinając wstęgę oficjalnie rozpocząć rok szkolny 2022/2023.

      1 września to nie tylko radosny nastrój  powrotu do kolegów, do szkoły, ale także przypomnienie bolesnego wydarzenia polskiej historii – wybuchu II wojny światowej. Przypomnienie ważne i konieczne w obliczu wojny toczącej się w sąsiedniej Ukrainie.

      Po uroczystościach uczniowie spotkali się z wychowawcami w klasach, gdzie rozmawiali na temat bezpiecznego zachowania w czasie drogi do szkoły i rozpoczęli przygotowania do drugiego dnia szkoły.

    • Zebranie organizacyjne
     • Zebranie organizacyjne

     • Dyrektor oraz Nauczyciele Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Woli Kalinowskiej serdecznie zapraszają rodziców dzieci przedszkolnych oraz "0" na zebranie organizacyjne, które odbędzie się 31 sierpnia o godzinie 16:00 w sali numer 26. Zapraszamy.
    • Zakończenie roku szkolnego.
     • Zakończenie roku szkolnego.

     • I stało się. Kolejny etap szkolnego życia za nami. Uroczyście zakończyliśmy zajęcia w roku szkolnym 2021/2022 i rozpoczęliśmy wyczekane, chyba przez wszystkich, wakacje. Ale po kolei. O przygotowaniach do uroczystości nie będzie, choć to też istotna część tego wydarzenia. 24 czerwca o godzinie 10 w szkole spotkała się cała społeczność: przedszkolaki i uczniowie, nauczyciele i pracownicy obsługi oraz rodzice. Po wszystkich było widać nie tylko wyczekiwanie, ale i odświętność chwili. Rozpoczęliśmy hymnem państwowym. Aktorzy z koła teatralnego zaprosili nas w świat Ślubów panieńskich. Pani Dyrektor podziękowała za trud aktorski oraz reżyserski (opiekunowi R. Korzeniowskiej). Podziękowała też uczniom i nauczycielom za rok wspólnej pracy. Rozdano, tradycyjnie, świadectwa z wyróżnieniem i nagrody. I swój czas, po raz ostatni, mieli też absolwenci. Z nimi pożegnaliśmy się na dobre. Trudno zamknąć w słowach wiele wspólnie spędzonych lat: absolwenci pożegnali tych, co zostają; pożegnali też absolwentów ci, co zostają, życząc powodzenia w wędrówkach przez dalsze życie (i oczywiście - przez nowy etap edukacyjny) . Część oficjalną zakończył Mądry liść - nasz hymn szkolny. Uczniowie udali się na, ostatnie przed wakacjami, spotkanie z wychowawcami. I znowu popłynęły słowa podziękowań i życzeń. Nie obyło się bez wzruszeń. Jeszcze tylko przypomnienie o bezpiecznych wakacjach i … Do zobaczenia wkrótce. Rozpoczęliśmy wakacje!

    • Święto Truskawki
     • Święto Truskawki

     • 19 czerwca  uczniowie reprezentowali naszą szkołę na Pikniku Rodzinnym połączonym z promocją Truskawki Sułoszowskiej.