• ODBLASKOWA 2023
          • ODBLASKOWA 2023

          • Podsumowaliśmy udział w akcji-konkursie ODBLASKOWA SZKOŁA, który można już uznać za szkolną tradycję. Jak co rok, od września po koniec października, zwracamy szczególną uwagę na bezpieczeństwo na drodze oraz zalety używania elementów odblaskowych.

            Wszyscy uczniowie klas I-VII mają do dyspozycji kamizelki odblaskowe, które są wykorzystywane w czasie wycieczek i zajęć pozaszkolnych. Posiadają również elementy odblaskowe. W tym roku, jak zwykle od policjantów otrzymały odblaski pierwszaki,
            a w czasie imprezy na pożegnanie lata zawieszki odblaskowe otrzymali wszyscy uczniowie oraz nauczyciele. Używamy ich na co dzień.

            Łączymy działania wychowawczo-edukacyjne z tradycyjnym corocznym udziałem
            w akcji SPRZĄTANIE ŚWIATA. Dzieci oraz uczniowie wraz z opiekunami przeszli przez ulice naszej miejscowości w kamizelkach odblaskowych. Sprzątaniem „naszego świata”
            w kamizelkach odblaskowych propagowaliśmy potrzebę używania ich na co dzień wśród rodziców oraz mieszkańców wsi.

            Wszyscy uczniowie szkoły uczestniczyli w zintegrowanych działaniach promujących bezpieczne zachowania na drodze. Część działań wzajemnie się uzupełniała lub przeplatała.

            Tradycyjnie w naszej szkole pierwsze rozmowy o bezpiecznej drodze do szkoły
            i z powrotem odbywają się na początku września (pierwsze spotkanie z wychowawcami
            w dniu inauguracji roku szkolnego oraz na zajęciach). Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klasy I, oprócz rozmów o bezpiecznym poruszaniu się po drogach publicznych, obejrzenia filmu edukacyjnego oraz wykonywania ćwiczeń i prac plastycznych (sygnalizatory świetlne, znaki drogowe) odbyły również tematyczny spacer po najbliższej okolicy. W plenerze oglądały różne miejsca przeznaczone do poruszania się pieszych na wsi (droga z chodnikiem, droga bez chodnika, przejście przez drogę – w oznakowanym miejscu lub w miejscach bez oznakowania). Przy okazji zwracały uwagę na poprawiające się stale w naszej miejscowości warunki bezpiecznego poruszania się (zwłaszcza w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły). Wykonywały także ćwiczenia praktyczne (rozpoznawanie znaków, przechodzenie przez drogę).

            Uczniowie z klas I-III, oprócz rozmów o bezpiecznym poruszaniu się po drogach publicznych oraz wykonywania ćwiczeń i prac plastycznych, odbywali również tematyczne spacery po najbliższej okolicy. W plenerze oglądali różne miejsca przeznaczone do poruszania się pieszych,  a także sprawdzali w praktyce wiedzę o bezpiecznym poruszaniu się po drogach publicznych , a także o znaczeniu używania elementów odblaskowych.

            Wybrane elementy poruszania się po drogach publicznych ćwiczyli także
            w niecodziennych dla siebie warunkach – w czasie wycieczki do Ojcowa oraz Bolesławia
            i Klucz przypomnieli poznawane w czasie zajęć zasady w ruchu miejskim.

            Działania wychowawców związane z przypominaniem zasad bezpiecznego korzystania z dróg publicznych są prowadzone przez cały rok szkolny (zwłaszcza przed przerwami w zajęciach szkolnych: świętami, feriami, wakacjami).

             

             

        • Przerwa na czytanie
          • Przerwa na czytanie

          • Tradycją naszej szkoły jest udział w akcji promującej czytelnictwo, bicia rekordu czytania na przerwie „PRZERWA NA CZYTANIE”. Tak też było w tym roku, 25 października cała społeczność szkolna wzięła udział w tym wydarzeniu. Uczniowie przynieśli ulubioną książkę z domu lub wypożyczyli ze szkolnej biblioteki. Przedstawicielka SU czytała przedszkolakom, którzy słuchali z zaciekawieniem. Dzieci mogły pokazać, że umieją i lubią czytać zwłaszcza w pierwszej klasie. Większość dzieci przyniosła ksiązki ze swojej domowej biblioteczki.Główny cel akcji to promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Takie akcje zachęcają dzieci rzadziej sięgające po książki do zmiany nastawienia do czytelnictwa kiedy widzą rówieśników z ulubionymi książkami i dzielących się historiami literackich bohaterów.

        • Wygrana w konkursie "Mierzymy się ze smogiem"
          • Wygrana w konkursie "Mierzymy się ze smogiem"

          • Nasza szkoła dołączyła do programu ESA, czyli Edukacyjna Sieć Antysmogowa. Jest to program informacyjny na rzecz czystego powietrza realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. Braliśmy udział w konkursie organizowanym przez ESA pt. „Mierzymy się ze smogiem”. Wygraliśmy! Otrzymaliśmy miernik jakości powietrza z wyświetlaczem pomiarów oraz ekran edukacyjny. Dzięki temu będziemy budować świadomość ekologiczną wśród szkolnej i lokalnej społeczności, a jednocześnie będziemy rozwijać kompetencje cyfrowe naszych uczniów. Urządzenia już zostały zamontowane w naszej szkole i na bieżąco możemy śledzić jakość powietrza w naszej okolicy, zwiększać poziom wiedzy i umiejętności w obszarze edukacji antysmogowej, ochrony zdrowia oraz przeciwdziałać zanieczyszczeniu powietrza.

        • Październik w przedszkolu
          • Październik w przedszkolu

          • Za oknami jesień w pełni, która zachwyca nas paletą kolorów i roztacza je przed nami, a wśród nich słońce, deszcz i wiatr.  Podczas spacerów podziwialiśmy jesienne krajobrazy i szukaliśmy jesiennych skarbów. Rozmawialiśmy o tym, dlaczego drzewa gubią liście i w jaki sposób przygotowują się do zimy.
            Pomimo różnej pogody w naszym przedszkolu w październiku sporo się działo.
            W minionym miesiącu przedszkolaki dowiedziały się, które zwierzęta przygotowują się do zimowego snu i gdzie ją spędzają – poznały słownictwo związane z tą tematyką. Poznały też zwierzęta, które są aktywne przez całą zimę, a wcześniej przygotowują się do zimy, robiąc zapasy. Poszerzyły wiedzę na temat ptaków, które zostają z nami na zimę i tych, które odlatują do ciepłych krajów, by tam przeczekać najzimniejszą porę roku w Polsce. Dowiedziały się, do czego ptakom służą pióra oraz kiedy ponownie wrócą do Polski. Nasze przedszkolaki wspaniale przyswoiły wiedzę w tych tematach i chętnie opowiadały o wybranych zwierzętach oraz ptakach, co można zauważyć na załączonych filmach.
            Często słuchaliśmy opowiadań oraz wierszy o tematyce jesiennej. Kształtowaliśmy dzięki temu słuch fonematyczny i spostrzegawczość słuchową. Staraliśmy się budować pozytywne więzi z najbliższymi. Współdziałaliśmy w zespołach podczas gier i zabaw. Oprócz rozmów o ich wyglądzie i zwyczajach lubiliśmy sobie omówić głoski, na jakie zaczyna się ich nazwa, dzieliliśmy na sylaby, przeliczaliśmy.
            Mieliśmy również swoje święto Pasowanie na Przedszkolaka. Wszystkie dzieci przygotowywały się do tego dnia z wielkim zaangażowaniem czekając na najważniejszych  gości –Rodziców.
            W tym miesiącu sporo się działo, ale to nie koniec, przed nami kolejne miesiące zabawy i nowych doświadczeń w przedszkolnych murach.
        • Pamiętamy
          • Pamiętamy

          • #SzkołaPamięta.

            Uczniowie naszej szkoły 31 października zebrali się by wspólnie uczcić pamięć poległych w walce o wolność ojczyzny. Młodzież w dzień Wszystkich Świętych złoży symboliczny znicz na grobie Nieznanego Żołnierza. Chwila spotkania stała się refleksją i wspomnieniem osób, które odeszły i mamy je w pamięci. 

        • Przerwa na czytanie
          • Przerwa na czytanie

          • Zrób sobie Przerwę na czytanie!

            Dołącz do czwartej międzynarodowej edycji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie organizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną WOM-u w Gorzowie Wlkp., już  25 października 2023 r. Wybierz interesującą Cię książkę,zabierz z domu lub wypożycz z biblioteki. Czytaj to co lubisz i bądź częścią pięknego czytelniczego święta.

             

        • Dzień Edukacji Narodowej
          • Dzień Edukacji Narodowej

          • 13 października 2023 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie na ucznia kl. I. W uroczystościach wzięli udział rodzice oraz uczniowie z klas II-VII. Najpierw odśpiewano hymn państwowy, a następnie przedstawiciel samorządu uczniowskiego powitał wszystkich zebranych. Następnie pierwszoklasiści przedstawili część artystyczną, na którą składały się wiersze, piosenki i tańce. Po prezentacji umiejętności pierwszoklasiści w pięknych biretach na głowach w podniosłej atmosferze złożyli ślubowanie. Potem Pani Dyrektor drewnianym ołówkiem dokonała symbolicznego aktu pasowania na ucznia oraz po raz pierwszy pasowana była wychowawczyni tej klasy.. Dyrektor szkoły wręczyła uczniom pamiątkowe dyplomy, a rodzice upominki. Starsi koledzy również przygotowali miłą niespodziankę zakładki i breloczki wydrukowane na drukarce 3D. Kolejnym punktem uroczystości był występ przedszkolaków. Uczniowie z kl. II-III wierszem i piosenką złożyli życzenia nauczycielom i pracownikom obsługi. Uczestnicy koła artystycznego zaprezentowali kabaret na wesoło. Samorząd Uczniowski również włączył się  w obchody DEN. Po zakończonej uroczystości wszyscy udali się na zajęcia. Uroczystość została upamiętniona na zdjęciach dzięki sprzętowi z Programu „Laboratoria Przyszłości”. 

            Informacje  o programie: https://gov.pl/web/laboratoria/o-programie

            #LaboratoriaPrzysłości #LaboroatoriaPrzyszlosci

             

        • Wycieczka do Ojcowa
          • Wycieczka do Ojcowa

          • 10 października 2023 r. w jesienny wtorkowy poranek klasy I-VI wybrały się na wycieczkę edukacyjną do Ojcowskiego Parku Narodowego. W radosnych nastrojach zajęliśmy miejsca w autokarze i ruszyliśmy do Ojcowa. Bezpośrednio po dotarciu do celu w Muzeum Przyrodniczym obejrzeliśmy film o powstaniu Doliny Prądnika. Następnie wraz z przewodnikiem ruszyliśmy leśnym szlakiem do Groty Łokietka, położonej na najwyższym wzniesieniu OPN Górze Chełmowej. Z miejscem tym znana jest legenda opowiadająca o królu Władysławie Łokietku. W drodze powrotnej mogliśmy podziwiać jesienny krajobraz. Kolejnym etapem były zajęcia warsztatowe o nietoperzach w ośrodku edukacyjnym. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do szkoły.

            Wycieczka została zrealizowana w ramach  projektu: "Podniesienie świadomości ekologicznej uczniów, rodziców oraz społeczności lokalnej na terenie Gminy Sułoszowa"

             

             

        • Wycieczka do ZGH
          • Wycieczka do ZGH

          • W dniu 9.10.2023r. uczniowie z klas IV- VII wybrali się do Kopalni Wiedzy o Cynku ZGH „Bolesław”  S.A. w Bukownie. W przestrzeni zabytkowego budynku administracyjnego byłej kopalni Ulisses powstała wystawa poświęcona górniczo-hutniczej tradycji. To forma utrwalenia świata, który odszedł w przeszłość, stając się jedną z kart historii naszego regionu. Następnym etapem naszej wycieczki był Zakład Gospodarki Komunalnej "Bolesław" Sp. z o.o. Podczas zwiedzania instalacji do mechaniczno- biologicznego przetwarzania odpadów, uczestnicy wycieczki mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć wszystkie etapy przetwarzania nieczystości stałych: od momentu wjazdu śmieciarki i wyładowania odpadów, aż po końcowy etap, w którym posortowane surowce czekają na odbiór do ponownego wykorzystania. Na koniec wycieczki odwiedziliśmy Pustynię Błędowską w Kluczach. Przeszliśmy szlakiem od ,,Róży Wiatrów" na punkt widokowy - wzgórze ,,Czubatka". Uczestnicy dowiedzieli się o historii Pustyni Błędowskiej. Wycieczka została zrealizowana w ramach  projektu: "Podniesienie świadomości ekologicznej uczniów, rodziców oraz społeczności lokalnej na terenie Gminy Sułoszowa"

             


             

             

             

             

        • Początek roku szkolnego w przedszkolu
          • Początek roku szkolnego w przedszkolu

          • Wrzesień to bardzo pracowity miesiąc dla pracowników przedszkola, jest to czas wyzwań dla nauczycieli, rodziców oraz obsługi przedszkola. Każdy zabiegany, próbujący sprostać wciąż nowym potrzebom, bohatersko walczy o opanowanie chaosu, a wszystko po to, aby nasi mali podopieczni każdego dnia wychodząc z przedszkola, miło wspominali przeżyte w nim chwile. Dlatego nasze przedszkole już od pierwszych dni rozpoczętej pracy zadbało o ciekawe i wesołe wydarzenia dla naszych wychowanków.

            Początek września do znakomity pomysł na spacery oraz przypomnienie przedszkolakom zasad bezpiecznego poruszania się po chodniku oraz przejściu dla pieszych. Przedszkolaki wraz z Paniami wybrały się na spacer na pobliskie skrzyżowanie, podczas którego obserwowały ruch drogowy – samochodów i pieszych. Poznały znaczenie sygnalizacji świetlnej oraz znaków drogowych znajdujących się w okolicach przedszkola. Podczas spaceru nauczyliśmy się zasad bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię.

            Nadszedł najważniejszy dzień dla wszystkich przedszkolaków, czyli 20 września, odbył się Dzień Przedszkolaka. Święto to podkreśla wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i przyczynia się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. Panie złożyły wszystkim maluszkom życzenia – samych słonecznych dni i radosnych chwil w naszym przedszkolu!

            Wrzesień to także czas zmiany pory roku. Czas pożegnać się z latem a przywitać złotą piękną jesień. 22 września 2023 roku nasze przedszkolaki obchodziły Dzień Jesieni. Odwiedziła je sama Pani Jesień i przyniosła pierwsze swe dary. Dziewczynki chętnie pozowały do zdjęć w kapeluszu Pani Jesieni. W trakcie rozmów dzieci poszerzyły swoją wiedzę na temat trzeciej z kolei pory roku i bogaci o te wiadomości,  poszliśmy się sprawdzić w praktyce. Szukaliśmy jej w naszym ogrodzie, w okolicy, w Ojcowskim Parku Narodowym. Zabaw nie było końca.

            Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny, czy życiu przedszkola. Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września. W tym dniu dziewczynki oraz Panie wręczały chłopcom upominki, złożyły życzenia, uściskały i ucałowały. Nie brakło także w tym dniu słodkiego, wspaniałego poczęstunku dla wszystkich dzieci, przygotowanego przez rodziców.

            Kolejne dni upływały w tematach zdrowego odżywiania, a mianowicie rozmawialiśmy o owocach i warzywach. Głównym celem zajęć było zachęcenie dzieci do spożywania warzyw i owoców. Dzieci zapoznano z piramidą zdrowego odżywiania. Przez te dni w sali pachniało owocami i warzywami. Dzieci wraz z Panią przygotowywały i kosztowały owocowo- warzywnych pyszności. Przedszkolaki rozpoznawały smaki i zapachy owoców i warzyw. Dni te upływały nie tylko na samych przygotowaniach i degustacji witaminowych dobroci, ale były również zabawy muzyczno-ruchowe związane z wydarzeniem. Dni pełne wrażeń podsumowały prace plastyczno- techniczne przedszkolaków. Zaangażowanie dzieci pokazało, że warzywa i owoce staną się nieodzownym elementem ich codziennej diety. Jesteśmy pewne, iż po tak atrakcyjnie obchodzonych dniach nie trzeba będzie dłużej nikogo przekonywać, że owoce i warzywa są podstawą zdrowego odżywiania i należy je spożywać.
             
        • Dzień Głośnego Czytania
          • Dzień Głośnego Czytania

          • 29 września w naszej szkole obchodzony był „Dzień Głośnego Czytania”. Głośne czytanie ma wiele zalet. Wzbogaca słownictwo, poprawia pamięć, pobudza wyobraźnię, uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole. Dzieci, którym dużo się czyta, same szybciej uczą się czytać.To dzień bardzo ważny dla dzieci i młodzieży. Patronką tego dnia jest Janina Porazińska, autorka wielu książek o tematyce dziecięcej i młodzieżowej. Święto przypada w dniu urodzin autorki. Jest to święto, które stało się tradycją w naszej szkole. Uczniowie klas 1-3 z ochotą przyłączyli się do uczczenia tego święta i czytali samodzielnie sobie nawzajem. Czytanie głośne oraz ciche ze zrozumieniem jest kluczową umiejętnością, jaką wypracowują dzieci w młodszych klasach, a doskonalą w starszych. Dlatego tak ważne jest systematyczne ćwiczenie czytania głośnego już w „zerówce”, klasie pierwszej, drugiej, a nawet w trzeciej. Uczniowie klasy trzeciej już z perspektywy tych kilku lat nauki sami zauważyli, że bez płynnego czytania „ani rusz” podczas samodzielnej pracy, czytania poleceń, zadań, tekstów, lektur, a nawet, gdy korzysta się z komputera.Natomiast uczennice klasy V przeniosły przedszkolaki w świat bohaterów lektury. Wygodnie usadowieni, zasłuchani w miłe głosy lektorów: Amelki, Zuzi, Emilki, Małgosi. Przedszkolaki zatopiły się w świat przygód książkowych bohaterów, było śmiesznie, strasznie, ciekawie i na pewno nie nudno. Czas spędzony na czytaniu i słuchaniu upłynął nam szybko i sympatycznie.

             

             


             

        • Piknik rodzinny
          • Piknik rodzinny

          • W ubiegły piątek  (29. 09.) w Szkole Podstawowej w Woli Kalinowskiej odbył się ,,Piknik na zakończenie lata". Celem imprezy było zaproszenie rodziców do wspólnych zabaw ze swymi dziećmi a także dostarczeniu wszystkim uczestnikom wielu okazji do radości i uśmiechu. Piknik rozpoczęła Pani Dyrektor witając wszystkich przybyłych rodziców wraz z dziećmi. Następnie jako pierwsze wystąpiły przedszkolaki małe i te duże oraz uczniowie klas 1-3, które przystąpiły do zabaw i konkurencji sportowych wraz z swymi rodzicami. Rodzice mogli również podziwiać wokalno -taneczne umiejętności swoich pociech. Podczas pikniku nie zabrakło też tańców, konkursów w których brały udział dzieci klas starszych. W czasie spotkania wszyscy mogli zasmakować pysznych grillowych kiełbasek oraz skosztować domowych ciast. Na zakończenie każdy z uczestników pikniku otrzymał odblaskową zawieszkę oraz słodką niespodziankę.

             

             

             

          • Informacja

          • Wola Kalinowska, 03.10.2023r.

            ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA OFERT

            1. Zamawiający:

            Zespół Placówek Oświatowych w Woli Kalinowskiej

            ul. Szkolna 12

            32-045 Sułoszowa

            tel: 12 3891064, 737280159

            e-mail: spwk@interia.pl

            1. Tryb zamówienia:

            tryb otwarty

            1. Zaprasza zainteresowanych wykonawców do składania ofert w przedmiocie:

            MONTAŻ KOTŁÓW GAZOWYCH KONDENSACYJNYCH

            1. Opis przedmiotu zamówienia

            W Zespole Placówek funkcjonowały dwa kotły gazowe, ich montaż miał miejsce w roku 1996r., obecnie konieczna jest wymiana tych piecy i instalacja nowoczesnych kotłów które będą wydajne, zapewnią niskie koszty energii oraz dadzą wysoki komfort cieplny.

            Konieczna jest modernizacja  kotłowni wraz z osprzętem oraz odpowiednią instalacją i urządzeniami.

             

            1. Wymagany termin realizacji zamówienia

            15 XII 2023r.

            1. informację o miejscu, terminie i zasadach uzyskania Specyfikacji zamówienia

            Specyfikacja jest załącznikiem do niniejszego zaproszenia. W sytuacji, gdy potencjalny wykonawca potrzebuje dodatkowych danych do przygotowania oferty możliwe jest osobiste sprawdzenie istniejącej kotłowni po umówieniu się telefonicznym nr. tel: 737280159; osoba do kontaktu: Magdalena Szlachta

            1.  miejsce i termin składania ofert

            Oferty przyjmowane są w Zespole lub na adres e-mail: spwk@interia.pl do dnia 13.10.2023r. do godziny 12:00.

             

        •  Europejski Dzień Sportu Szkolnego.
          • Europejski Dzień Sportu Szkolnego.

          • 29 września nasza szkoła po raz pierwszy świętowała Europejski Dzień Sportu Szkolnego. Wydarzenie to było połączone z pożegnaniem lata.

            Do świętowania przyłączyli się nie tylko wszyscy uczniowie i nauczyciele, ale także rodzice. Wspólnie bawiliśmy się promując aktywność fizyczna na boisku szkolnym. Odbyły się liczne zawody sportowe, przeplatane tanecznymi wyzwaniami dla wszystkich chętnych.

            Zresztą zobaczcie sami.

             @EuropejskiDzienSportuSzkolnego

            #ESSDPoland #ActiveLessonsPlan #ESSD2023 #BeActive #edukacjawruchu #AKiL

             

        • Informacja
          • Informacja

          • 29 września nasza szkoła po raz pierwszy obchodzić będzie Europejski Dzień Sportu Szkolnego (European School Sport Day - ESSD). To wielkie święto ruchu, w którym biorą udział szkoły z całej Europy, a nawet z Ameryki Południowej, Afryki i Azji! W 2022 roku w wydarzeniu wzięło udział aż 41 krajów z całego świata, a już 29 września nasza placówka stanie się częścią tej międzynarodowej inicjatywy! Ideą ESSD jest celebracja i promocja aktywności fizycznej wśród dzieci, dlatego w ostatni piątek września zarządzamy wyjątkowy harmonogram dnia – RUCHOWY PLAN LEKCJI (Active Lessons Plan), który przygotowała Akademia Krokieta i Lamy. Już niedługo podzielimy się relacją z tego wydarzenia! #ESSDPoland #ActiveLessonsPlan #ESSD2023 #BeActive #edukacjawruchu #AKiL @Fundacja V4Sport @Akademia Krokieta i Lamy