• Bal Karnawałowy w naszej szkole.
     • Bal Karnawałowy w naszej szkole.

     • W środę 31 stycznia w naszej szkole odbył się Bal Karnawałowy. Sale wyglądały inaczej niż zwykle, zamieniły się w prawdziwe sale balowe. Wszystkie udekorowane kolorowymi balonami, łańcuchami, błyszczącymi ozdobami zachęcały do szampańskiej zabawy. W szkole zaroiło się od Spidermanów, rycerzy i smoków, był Mario Bros, były księżniczki, biedronki i różne inne postacie, których nie sposób wymienić. Niektórzy byli nie do poznania, inni budzili podziw, a niekiedy nawet przerażenie. Wszyscy bawili się znakomicie. Wspólna zabawa przyniosła wszystkim wiele radości. Na zmęczonych tancerzy czekał słodki poczęstunek.

    • Nowy Rok w przedszkolu
     • Nowy Rok w przedszkolu

     •  

      Zwierzęta zimą

      Z początkiem roku dzieci z naszego przedszkola dowiedziały się jak zwierzęta radzą sobie podczas zimowych dni. Przedszkolaki potrafią wskazać, które zwierzęta zapadają w sen zimowy, a które są aktywne całą zimę. 

      Znają też ptaki, które odlatują do ciepłych krajów oraz te, które zimują w Polsce. Dzieci nauczyły się rozróżniać wróbla, gila, sikorkę i wronę.  Wiedzą jak należy pomagać zwierzętom podczas tego trudnego dla nich okresu. Przedszkolaczki przygotowywały pokarm dla ptaków i zorganizowały ptasią stołówkę na naszym przedszkolnym podwórku.

      Inaczej sprawa ma się u zwierząt leśnych, którym pomagają panowie leśniczy. Tematyka stała się doskonałą okazją do poznania charakteru zawodu leśniczego oraz niektórych obowiązków wynikających bezpośrednio z pełnienia tej wymagającej profesji. Dzieciaki dowiedziały się czym różnią się karmnik i paśnik, co to jest lizawka, jakie pożywienie preferują wybrane gatunki zwierząt.

      Kraina lodu

      W kolejnym tygodniu przedszkolaczki wybrały się w podróż do krainy lodu.  Początkiem tej wyprawy była zabawa makietą sensoryczną, stworzona przez panią Jadzię, by zobrazować, przybliżyć dzieciom jak wygląda lodowa kraina, by zachęcić dzieci do odkrywania, eksplorowania i rozwijania swoich zmysłów; m.in. rozwój słuchu, wzroku i dotyku, by rozwijać dziecięcą kreatywność i wyobraźnię, to edukacja poprzez zabawę.

      Dzieci poznały położenie obszaru Antarktydy i Arktyki na kuli ziemskiej. Obejrzały prezentacje multimedialne dzięki, którym poznały żyjące tam zwierzęta, ludność jak i sam wygląd tych mroźnych krain. Na globusie wskazywały bieguny.

      Zapoznały się z nazwami i wyglądem zwierząt z krajów o zimnym klimacie, m.in. foki, pingwiny, niedźwiedzie polarne itp. Dowiedziały się w jaki sposób zwierzęta potrafią przystosować się do trudnych warunków bytowania. Jak w trudnych warunkach klimatycznych radzą  sobie ludzie –Eskimosi oraz kto mieszka na biegunie południowym.

      Zajęcia bardzo zaciekawiły przedszkolaków. Słuchali bardzo uważnie i co najważniejsze podjęli próby samodzielnej prezentacji. Co możemy zauważyć na dołączonych prezentacjach.

       

       

    • Gminne Zawody Tenisa Stołowego
     • Gminne Zawody Tenisa Stołowego

     • We wtorek 23 stycznia nasza szkoła zdobyła kolejne laury, dzięki świetnemu osiągnięciu jednego z naszych utalentowanych uczniów – Igora Ruska. Młody tenisista stołowy wygrał Gminny Turniej Tenisa Stołowego, pokonując rywali z innych szkół naszej gminy.

      W dniu turnieju Igor zaprezentował wysoką klasę sportową i po zaciętych pojedynkach stanął na najwyższym stopniu podium, nie oddając przeciwnikom ani jednego seta.

      Dyrekcja, nauczyciele oraz wszyscy uczniowie są dumni z triumfu Igora. To nie tylko jego osobiste zwycięstwo, ale także sukces całej naszej społeczności szkolnej. Mamy nadzieję, że to osiągnięcie zainspiruje innych uczniów do rozwijania swoich pasji i dążenia do celów z determinacją
      i zaangażowaniem.

      Obok Igora na parkiecie pojawiło się   jeszcze kilkoro   naszych   uczniów
      i uczennic.
      Godny odnotowania jest jeszcze fakt, że nasza   szkoła    drużynowo zajęła    3 miejsce w kategorii klas 4-6.

      Igorowi i pozostałym zawodnikom gratulujemy serdecznie i życzymy dalszych sukcesów na drodze sportowej.

      Gratulacje ! Jesteśmy z Was dumni!

    • Listopad i grudzień w przedszkolu
     • Listopad i grudzień w przedszkolu

     • Listopad to bardzo ważny miesiąc dla wszystkich Polaków. 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. 
       
      W naszym, przedszkolu 10 listopada obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji przedszkolaki przygotowały uroczysty występ. Ten dzień był doskonałą okazją do opowiedzenia dzieciom o historii ich kraju i bardzo dobrą lekcją patriotyzmu. 
       
      Przedszkolaki w tym dniu przypominały sobie informacje związane z Polską, legendami, symbolami narodowymi. Omawialiśmy legendy dotyczące powstania państwa polskiego "O Lechu, Czechu i Rusie", a także "Wars i Sawa" czy "Smok Wawelski".   
       
      25 listopada jak co roku świętowaliśmy Dzień Pluszowego Misia. Dzieci poznały postaci różnych misi z bajek. 
       
      Listopad zakończył się tradycyjnie wróżbami andrzejkowymi. Miesiąc ten pożegnaliśmy z wielką radością i z oczekiwaniem przywitaliśmy grudzień, który pełen był mikołajkowych niespodzianek.  
       
      Na początku grudnia rozmawialiśmy o święcie górników, czyli o “Barbórce”. Przedszkolaki dowiedziały się jak powstał węgiel, kto to jest górnik, co to jest biały skarb ziemi oraz poznały legendę o Kopalni soli w Wieliczce. Temat dinozaurów dla wielu przedszkolaków był ulubionym tematem w tych dniach. Dzieci poszerzyły swoją wiedzę w tematyce tych charakterystycznych stworzeń. Wiedzą, jak żyły, jak wyglądały, co jadły. Każdy przedszkolak miał możliwość zmienić się w paleontologa i odkopać szczątki dinozaura. Dzieci wiedzą, że jest to bardzo żmudna i męcząca praca, gdyż im samym zajęło 3 dni, by odkopać wszystkie elementy dinozaura. Przedszkolaki również ćwiczyły motorykę małą zmieniając się w małych mechaników skręcając dinozaury.  
       
      Doczekaliśmy się… w naszej sali pojawiły się dekoracje zimowe i świąteczne. Dzieci ubrały choinkę, a to jedna z najpiękniejszych tradycji świątecznych, którą nasze przedszkolaki podtrzymały. Drzewko świąteczne było przepiękne. 
       
      Jak to w grudniu często myśleliśmy o Mikołaju i czy znajdzie czas, żeby nas odwiedzić. Mikołaj o nas pamiętał i 6 grudnia zostawił po sobie ślady, bo bardzo się spieszył, a pod choinką zostawił prezent dla każdego dziecka. Upominki sprawiły dzieciom wielką radość.  
       
      Miesiąc zakończyliśmy warsztatami bożonarodzeniowymi. Dzieci wraz z paniami udekorowały upieczone pierniczki. Przedszkolaki wykonały również świąteczne kartki. Zorganizowanie takich zajęć pozwoliło poznać różnorodne techniki plastyczne oraz wykazanie się dużą kreatywnością i pomysłowością. 
       
    • Spotkanie z kolędą. Wyniki konkursów.
     • Spotkanie z kolędą. Wyniki konkursów.

     • Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy i magiczny czas, pełen radości i rodzinnych spotkań. O taką atmosferę w naszej szkole przez cały przedświąteczny tydzień zadbali uczniowie, z Rady Uczniowskiej umilając nam każdą przerwę piękną świąteczną muzyką odtwarzaną na sprzęcie zakupionym w ramach programu „Laboratoria przyszłości”.

      W czwartek samorząd szkolny nagrał film z życzeniami z okazji świąt, Igor go zmontował, a następnie został opublikowany na stronie oraz szkolnym facebook. W piątek uczniowie kl. IV-V przygotowali piękny występ artystyczny, do którego dołączyła się cała społeczność szkolna śpiewając najpiękniejsze polskie kolędy przy akompaniamencie saksofonu, fletów  oraz akordeonu.

      Na zakończenie spotkania Pani Dyrektor złożyła całej społeczności szkolnej świąteczne życzenia: Spokojnego i radosnego świętowania, by ten grudniowy czas był spędzony w ciepłej atmosferze, by nadchodzący Nowy Rok przyniósł zdrowie i szczęście! Po radosnym przygotowaniu nadszedł czas na wigilijną zadumę.

      Informacje o programie: https://gov.pl/web/laboratoria/o-programie
      #LaboratoriaPrzysłości #LaboroatoriaPrzyszlosci

       

      Spotkanie z kolędą było również okazją do rozdania nagród z dwóch konkursów. Pierwszy był Konkurs na" Najlepszą ozdobę  Bożonarodzeniową" a drugi to Gminny Konkurs Poezji Patriotycznej. Wyniki z pierwszego konkursu były już podane we  wcześniejszym poście. W drugim konkursie wzięło udział 9 uczniów z naszej szkoły. Konkurs był rozgrywany w dwóch kategoriach klas I-III i IV-VIII. Wyróżnienia w pierwszej kategorii otrzymali Antoni i Aurelia Musiał , Ignacy i Julian  Przywara, Jakub Lelek oraz Aleksander Wiktor.

       W kategorii klas starszych II miejsce zajęła Magdalena Katarzyńska, III miejsce zajęła Emilia Dratwa natomiast wyróżnienie Zuzanna Mosurek. Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

    • Wyniki konkursu
     • Wyniki konkursu

     • Szanowni Państwo Chcieliśmy podziękować wszystkim biorącym udział w Konkursie "Najlepsza ozdoba Bożonarodzeniowa". Mamy nadzieję, że był to dobrze wykorzystany czas na wspólne tworzenie tak pięknych prac konkursowych. Wykonane przez Państwa i dzieci prace przerosły nasze oczekiwania. Wpłynęło około 40 prac konkursowych. Wybór był naprawdę bardzo trudny. Wyniki konkursu:. OP I miejsce - Błażej Duda II miejsce - Wojciech Szymczyk III miejsce - Oliwia Przydział. Klasy I-III I miejsce - Jakub Lelek II miejsce - Karolina Szymczyk III miejsce - Dorota Przywara Klasy IV-VII I miejsce - Zuzanna Mosurek II miejsce - Amelia Salawa III miejsce - Magdalena Katarzyńska Zwycięzcom gratulujemy!!! Nagrody zostaną wręczone w trakcie Jasełek szkolnych. Dziękujemy serdecznie za przekazanie prac konkursowych oraz pysznych ciast, które sprzedaliśmy w trakcie niedzielnego Jarmarku Bożonarodzeniowego. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup chust z logo szkoły dla wszystkich naszych uczniów. Dziękujemy za pomoc w organizacji Jarmarku: Księdzu Proboszczowi, pani Sołtys Lucynie Wójcik, Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Kalinowskiej, KGW Wola Kalinowska oraz wszystkim mieszkańcom, którzy przyczynili się do uświetnienia tego dnia. To pierwsze, ale na pewno nie ostatnie takie wydarzenie w naszej małej ojczyźnie. Wierzymy, że jarmark przypadł do gustu i młodszym i starszym mieszkańcom. Dziękujemy wszystkim, dzięki którym mogliśmy przeżyć piękny, przedświąteczny dzień.

       

       

       

       

       

    • Zajęcia plastyczne.
     • Zajęcia plastyczne.

     • 6 grudnia uczniowie kl.6-7 udali się na warsztaty plastyczne do Środowiskowego Domu Samopomocy w Woli Kalinowskiej. Celem spotkania była integracja uczniów i podopiecznych domu oraz wykonanie kartek świątecznych. Wszyscy z zapałem wykonywali świąteczne kartki, wykazując przy tym wiele pomysłowości i kreatywności. Podczas spotkania powstało wiele pięknych kartek, które będą wysłane do sympatyków i przyjaciół szkoły z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Warsztaty były doskonałą okazją do spędzania czasu w przyjaznym gronie oraz niezwykłą lekcją kreatywności i zdolności manualnych. Takie spotkania budują wzajemną więź, rozbudzają wyobraźnię i są okazją do wzajemnego, głębszego poznania. Serdecznie dziękujemy kierownictwu ŚDS oraz p. Weronice za miłą atmosferę podczas zajęć.

    • Mikołajki w szkole
     • Mikołajki w szkole

     • 6  grudnia to data, którą zna każde dziecko i każdy dorosły. Mikołajki w naszej szkole już na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń. W tym roku również nie zabrakło radości i uśmiechów.  Przedszkolaki i uczniowie ubrani w mikołajkowe czapki i ubrania z akcentem mikołajkowym  wspólnie z nauczycielami świętowali ten dzień. Każdy został obdarowany prezentem. Cóż to była za radość i jakie emocje!!! Wszystkim bardzo podobały się prezenty. Mikołajki to jedno z najwspanialszych świąt w roku, nie tylko dla dzieci. Dziękujemy Rodzicom za pomoc w organizacji tego niezwykłego dnia w naszej szkole.

    • Andrzejki w szkole.
     • Andrzejki w szkole.

     • W ostatnich dniach listopada w naszej szkole odbyła się impreza andrzejkowa. Po przybliżeniu tradycji związanej z andrzejkami  wychowawcy wspólnie ze swoimi uczniami zorganizowali ten wyjątkowy dzień. Wróżby przeplatane były tańcami, konkursami i poczęstunkiem. Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki z nazwami zawodów przyszłości, szukał swojej szczęśliwej liczby, poznawał znaczenie swojego ulubionego koloru. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego Wyjątkowa atmosfera – pełna czarów oraz magii zagościła na jeden dzień w całej szkole. Dawniej przywiązywano znaczną wagę do wróżb i wierzono w niezwykłą siłę ich spełnienia. Dzisiaj to świetna i pełna wrażeń zabawa z przymrużeniem oka. Warto choć na jeden dzień oderwać się od rzeczywistości i dać ponieść się własnej fantazji… Szkoda, że tak udaną zabawę andrzejkową nasi uczniowie powtórzą dopiero za rok.

    • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.
     • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.

     • W dniu 22.11.2023r. obchodziliśmy w szkolę i przedszkolu  Międzynarodowy  Dzień Praw Dziecka. Zorganizowaliśmy zajęcia warsztatowe dla wszystkich dzieci. Poprzez wspólną pracę stworzyliśmy największą kartę pracy związaną z powyższą tematyką. Poprzez zabawę dzieci miały możliwość zapoznania się z najważniejszymi swoimi prawami. Wszyscy byli bardzo zaangażowani. To najlepsza metoda nauki poprzez zabawę i współpracę.

    • Tydzień Życzliwości.
     • Tydzień Życzliwości.

     • W dniach 20- 24 listopada 2023 r. obchodzony był w naszej szkole TYDZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI. Każdy miał okazję, by okazywać życzliwość i uprzejmość wobec innych. Poniedziałek był dniem miłych słów i komplementów dla koleżanek i kolegów. We wtorek podczas warsztatów artystycznych uczniowie wykonywali rysunki. W środę mieli okazję zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w fotobudce i założyć żółty lub pomarańczowy element stroju. W czwartek odbyły się warsztaty współpracy i przyjaźni. Podsumowaniem tygodnia był występ uczniów z kl. I ze scenką ,,Zwroty grzecznościowe znam" i przesłanie iskierki życzliwości przez przewodniczącą samorządu uczniowskiego.

    • Konkursy
     • Konkursy

     •  

      Dnia 31 października 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Władysława Szafera w Woli Kalinowskiej odbył się finał szkolnego ,ekologicznego konkursu plastycznego zorganizowanego w ramach realizacji Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej „Podniesienie świadomości ekologicznej uczniów, rodziców oraz społeczności lokalnej na terenie Gminy Sułoszowa”  

      Na konkurs wpłynęło  19 prac uczniów klas I-III i  11 prac  uczniów klas IV – VII.

      Komisja konkursowa

      przyznała nagrody następującym uczniom :

      Miejsce I:Uczniowie: Kuba Lelek, Aleksander Wiktor

      Miejsce II: Nikola Kosela, Ignacy, Dorota, Julian Przywara

      Miejsce III:Nikola  Stajniak, Franek Duda, Ala Baran

       

      Miejsce I :  Uczniowie klasy IV Diana Miodek i Bartłomiej Przydział

      Miejsce II : Amelia Salawa i Zuzanna Mosurek  uczennice klasy V oraz  Wiktoria Myhalkovska z klasy VII    

      Miejsce III :  Magdalena Nowak z klasy VII oraz Maria Bednarz i Rozalia Stach z klasy VII.  

      Wyróżnienie : Maja Giec-Tyrcha  i Lena Kornecka uczennice klasy IV

      Prace konkursowe zostaną zaprezentowane na święcie Patrona Szkoły w kwietniu 2024 r.                                           

        Międzyszkolna Olimpiada Matematyczno- Ekologiczna 

      pt.: „Ekologia  zainspirowana matematyką”

       

            Konkurs zorganizowano  w ramach projektu mFundacji  Matematyka na zielono                     pt.„ Ekologia zainspirowana matematyką, czyli czyste środowisko to czysta matematyka”. Został on przeprowadzony 23.10.2023 r. i  był skierowany do uczniów klasy 5 i 6 Szkoły Podstawowej nr 2 im. Batalionów Chłopskich w Sułoszowej oraz Szkoły Podstawowej im. Władysława Szafera w Woli Kalinowskiej.

      Wyróżnienia:, Dratwa Emilia, Soldatenkov Ihor,  Wawro Szymon - Szkoła Podstawowa im. Władysława Szafera w Woli Kalinowskiej.

           Uczniom, którzy zdobyli I-III miejsce  lub wyróżnienie przyznano nagrody, zakupione w ramach funduszy  przyznanych przez mFundację. Pozostali uczestnicy otrzymują upominki za udział w konkursie.

       

      --

       

    • Święto Niepodległości
     • Święto Niepodległości

     • #SzkołaPamięta.

      Święto Niepodległości Polski w tym roku skłoniło uczniów naszej Szkoły do solidnego przygotowania wiadomości związanych z okresem zaborów i wydarzeniami, które spowodowały odzyskanie niepodległości.

      W świąteczny nastrój wprowadzili wszystkich przedszkolaki, które na tle niezwykłej scenografii przygotowały piękny występ  mówiący o miłości do ojczyzny młodych Polaków.

      Uczniowie wiadomościami podzielili się podczas konkursu historycznego, który rozegrali w dwóch zespołach BIAŁYCH i CZERWONYCH. Wszystkie klasy miały w nich swoich przedstawicieli. Uczestnicy musieli znać OJCÓW POLSKIEJ NIEPODLEGŁOŚCI, pieśni patriotyczne, obrazy historyczne no i oczywiście ważne wydarzenia z przeszłości. Wiedza przekazywana przez rówieśników na pewno jest łatwiejsza do zapamiętania, więc widzowie z uwagą słuchali wypowiedzi rówieśników.

      W tym roku wszyscy wyszli bogatsi o wiedzę związaną ze 105 rocznicą odzyskania niepodległości oraz o materiały, jakie nasza Szkoła otrzymała z projektu MŁODZIEŻ PAMIĘTA przypominające ważne dla ojczystej historii wydarzenia i postaci.

      Uroczystość została uwieczniona  na zdjęciach wykonanych aparatem z projektu ,,Laboratoria Przyszłości" i była wspomagana  dzięki sprzętowi nagłaśniającemu.

      Informacje  o programie: https://gov.pl/web/laboratoria/o-programie

      #LaboratoriaPrzysłości #LaboroatoriaPrzyszlosci

       

    • ODBLASKOWA 2023
     • ODBLASKOWA 2023

     • Podsumowaliśmy udział w akcji-konkursie ODBLASKOWA SZKOŁA, który można już uznać za szkolną tradycję. Jak co rok, od września po koniec października, zwracamy szczególną uwagę na bezpieczeństwo na drodze oraz zalety używania elementów odblaskowych.

      Wszyscy uczniowie klas I-VII mają do dyspozycji kamizelki odblaskowe, które są wykorzystywane w czasie wycieczek i zajęć pozaszkolnych. Posiadają również elementy odblaskowe. W tym roku, jak zwykle od policjantów otrzymały odblaski pierwszaki,
      a w czasie imprezy na pożegnanie lata zawieszki odblaskowe otrzymali wszyscy uczniowie oraz nauczyciele. Używamy ich na co dzień.

      Łączymy działania wychowawczo-edukacyjne z tradycyjnym corocznym udziałem
      w akcji SPRZĄTANIE ŚWIATA. Dzieci oraz uczniowie wraz z opiekunami przeszli przez ulice naszej miejscowości w kamizelkach odblaskowych. Sprzątaniem „naszego świata”
      w kamizelkach odblaskowych propagowaliśmy potrzebę używania ich na co dzień wśród rodziców oraz mieszkańców wsi.

      Wszyscy uczniowie szkoły uczestniczyli w zintegrowanych działaniach promujących bezpieczne zachowania na drodze. Część działań wzajemnie się uzupełniała lub przeplatała.

      Tradycyjnie w naszej szkole pierwsze rozmowy o bezpiecznej drodze do szkoły
      i z powrotem odbywają się na początku września (pierwsze spotkanie z wychowawcami
      w dniu inauguracji roku szkolnego oraz na zajęciach). Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klasy I, oprócz rozmów o bezpiecznym poruszaniu się po drogach publicznych, obejrzenia filmu edukacyjnego oraz wykonywania ćwiczeń i prac plastycznych (sygnalizatory świetlne, znaki drogowe) odbyły również tematyczny spacer po najbliższej okolicy. W plenerze oglądały różne miejsca przeznaczone do poruszania się pieszych na wsi (droga z chodnikiem, droga bez chodnika, przejście przez drogę – w oznakowanym miejscu lub w miejscach bez oznakowania). Przy okazji zwracały uwagę na poprawiające się stale w naszej miejscowości warunki bezpiecznego poruszania się (zwłaszcza w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły). Wykonywały także ćwiczenia praktyczne (rozpoznawanie znaków, przechodzenie przez drogę).

      Uczniowie z klas I-III, oprócz rozmów o bezpiecznym poruszaniu się po drogach publicznych oraz wykonywania ćwiczeń i prac plastycznych, odbywali również tematyczne spacery po najbliższej okolicy. W plenerze oglądali różne miejsca przeznaczone do poruszania się pieszych,  a także sprawdzali w praktyce wiedzę o bezpiecznym poruszaniu się po drogach publicznych , a także o znaczeniu używania elementów odblaskowych.

      Wybrane elementy poruszania się po drogach publicznych ćwiczyli także
      w niecodziennych dla siebie warunkach – w czasie wycieczki do Ojcowa oraz Bolesławia
      i Klucz przypomnieli poznawane w czasie zajęć zasady w ruchu miejskim.

      Działania wychowawców związane z przypominaniem zasad bezpiecznego korzystania z dróg publicznych są prowadzone przez cały rok szkolny (zwłaszcza przed przerwami w zajęciach szkolnych: świętami, feriami, wakacjami).

       

       

    • Przerwa na czytanie
     • Przerwa na czytanie

     • Tradycją naszej szkoły jest udział w akcji promującej czytelnictwo, bicia rekordu czytania na przerwie „PRZERWA NA CZYTANIE”. Tak też było w tym roku, 25 października cała społeczność szkolna wzięła udział w tym wydarzeniu. Uczniowie przynieśli ulubioną książkę z domu lub wypożyczyli ze szkolnej biblioteki. Przedstawicielka SU czytała przedszkolakom, którzy słuchali z zaciekawieniem. Dzieci mogły pokazać, że umieją i lubią czytać zwłaszcza w pierwszej klasie. Większość dzieci przyniosła ksiązki ze swojej domowej biblioteczki.Główny cel akcji to promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Takie akcje zachęcają dzieci rzadziej sięgające po książki do zmiany nastawienia do czytelnictwa kiedy widzą rówieśników z ulubionymi książkami i dzielących się historiami literackich bohaterów.

    • Wygrana w konkursie "Mierzymy się ze smogiem"
     • Wygrana w konkursie "Mierzymy się ze smogiem"

     • Nasza szkoła dołączyła do programu ESA, czyli Edukacyjna Sieć Antysmogowa. Jest to program informacyjny na rzecz czystego powietrza realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. Braliśmy udział w konkursie organizowanym przez ESA pt. „Mierzymy się ze smogiem”. Wygraliśmy! Otrzymaliśmy miernik jakości powietrza z wyświetlaczem pomiarów oraz ekran edukacyjny. Dzięki temu będziemy budować świadomość ekologiczną wśród szkolnej i lokalnej społeczności, a jednocześnie będziemy rozwijać kompetencje cyfrowe naszych uczniów. Urządzenia już zostały zamontowane w naszej szkole i na bieżąco możemy śledzić jakość powietrza w naszej okolicy, zwiększać poziom wiedzy i umiejętności w obszarze edukacji antysmogowej, ochrony zdrowia oraz przeciwdziałać zanieczyszczeniu powietrza.

    • Październik w przedszkolu
     • Październik w przedszkolu

     • Za oknami jesień w pełni, która zachwyca nas paletą kolorów i roztacza je przed nami, a wśród nich słońce, deszcz i wiatr.  Podczas spacerów podziwialiśmy jesienne krajobrazy i szukaliśmy jesiennych skarbów. Rozmawialiśmy o tym, dlaczego drzewa gubią liście i w jaki sposób przygotowują się do zimy.
      Pomimo różnej pogody w naszym przedszkolu w październiku sporo się działo.
      W minionym miesiącu przedszkolaki dowiedziały się, które zwierzęta przygotowują się do zimowego snu i gdzie ją spędzają – poznały słownictwo związane z tą tematyką. Poznały też zwierzęta, które są aktywne przez całą zimę, a wcześniej przygotowują się do zimy, robiąc zapasy. Poszerzyły wiedzę na temat ptaków, które zostają z nami na zimę i tych, które odlatują do ciepłych krajów, by tam przeczekać najzimniejszą porę roku w Polsce. Dowiedziały się, do czego ptakom służą pióra oraz kiedy ponownie wrócą do Polski. Nasze przedszkolaki wspaniale przyswoiły wiedzę w tych tematach i chętnie opowiadały o wybranych zwierzętach oraz ptakach, co można zauważyć na załączonych filmach.
      Często słuchaliśmy opowiadań oraz wierszy o tematyce jesiennej. Kształtowaliśmy dzięki temu słuch fonematyczny i spostrzegawczość słuchową. Staraliśmy się budować pozytywne więzi z najbliższymi. Współdziałaliśmy w zespołach podczas gier i zabaw. Oprócz rozmów o ich wyglądzie i zwyczajach lubiliśmy sobie omówić głoski, na jakie zaczyna się ich nazwa, dzieliliśmy na sylaby, przeliczaliśmy.
      Mieliśmy również swoje święto Pasowanie na Przedszkolaka. Wszystkie dzieci przygotowywały się do tego dnia z wielkim zaangażowaniem czekając na najważniejszych  gości –Rodziców.
      W tym miesiącu sporo się działo, ale to nie koniec, przed nami kolejne miesiące zabawy i nowych doświadczeń w przedszkolnych murach.