• Jaki plan na jesień mają zwierzęta? / Co mogę robić jesienią? / Dlaczego nawet superbohater ma obowiązki? / Dzień Listonosza / Dzień owoców i warzyw.
   • Jaki plan na jesień mają zwierzęta? / Co mogę robić jesienią? / Dlaczego nawet superbohater ma obowiązki? / Dzień Listonosza / Dzień owoców i warzyw.

   • 06.11.2022 17:10
   • W minionych tygodniach dzieci dowiedziały się:
    - jak się ubrać stosownie do pogody;
    - jak wykorzystywany jest wiatr w życiu roślin i ludzi;
    - dlaczego ruch jest ważny dla zdrowia;
    - jak się nazywają członkowie rodziny i jakie relacje ich łączą;

    - jak zachować się na cmentarzu;
    - co to jest drzewo genealogiczne (dzieci przyniosły rodzine fotograie, które wspólnie oglądaliśmy);
    - jakie prawa i obowiązki mają dzieci ( prawa dziecka są chronione przez międzynarodowe instytucje, które dbają o to, aby w każdym miejscu na świecie te prawa były przestrzegane);
    - jakie czynności najczęściej wchodzą w zakres ich obowiązków;
    - jakie są jesienne zwyczaje zwierząt;
    - jakie ptaki odlatują lub przylatują jesienią albo pozostają w Polsce na zimę;
    - jak wykonać przestrzenną pracę plastyczną;
    − jak wyglądają i jakie zwyczaje jesienią mają wybrane zwierzęta, m.in. wiewiórki, niedźwiedzie, ptaki, zające i jeże;
    - jakie są głosy różnych ptaków;
    − jakie są jesienne przysmaki wiewiórek, zajęcy, jeży i ptaków;
    − jak jesienią zmieniają się futra wiewiórki i zająca;
     − które zwierzęta zasypiają na zimę, a które nie zasypiają.


    Dzieci poszerzyły swoją wiedzę w temacie pożywienia ptaków, wiewiórki, czy jeża, oglądały nasiona i je nazywały. Zapoznały się z ich przygodami jesiennymi oraz przygotowaniami do zimy. Już wiedzą, że wiewiórka zasypia tylko w trakcie największych mrozów i gromadzi pożywienie wszędzie zupełnie zapominając o poprzedniej kryjówce, przez co wiele nasion zostaje przez nią zasadzonych i nie zjedzonych, a dzięki temu mamy nowe piękne drzewa.
    Dzieci wiedzą już które ptaki przylatują do Polski na zimę, które u nas zostają, a inne odlatują do ciepłych krajów tj. Afryka. Zapoznały się z odgłosami ptaków i wybrały tego, który im się najbardziej spodobał. Przedszkolaki dowiedziały się, które zwierzątko zapada w sen zimowy, a które nie, oraz jak zwierzęta robią zapasy na zimę. Czy każde zwierzątko zmienia futerko na zimę i czy gromadzi tłuszcz, oraz po co im taka zmiana jest potrzebna, czy taka zmiana chroni je przed czymś? Same uczestnicząc w zabawie ruchowej pt. „Znajdź futrzaka” mogły się przekonać jak ciepło i przyjemnie mogą mieć zwierzątka w swych futerkach.
                                    Dzień Listonosza

    Dnia 18 października obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Poczty Polskiej, jak również Dzień Listonosza. Z okazji tej przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach, które przybliżyły im pracę poczty i listonosza. Dzieci obejrzały prezentację ,,Drogę listu, dzięki niej dowiedziały się jaką drogę przebywa każdy list paczka zanim dotrze do adresata. Przedszkolaki rozwiązywały rebusy, słuchały piosenki i wiersza o listonoszu oraz wcielały się w  rolę listonosza. Najwięcej emocji jednak wzbudziło u dzieci tworzenie kartek i naklejanie znaczków pocztowych. Mogły również zobaczyć stój listonosza i chociaż przez chwilę mogły poczuć się jak prawdziwy listonosz, a radości nie było końca.
    Warto pamiętać, że takie zawody jeszcze istnieją pomimo nowoczesnego świata.
    I może czasem warto napisać krótki list lub przesłać kartkę na święta.
                                        Dzień warzyw i owoców
    Edukacja prozdrowotna to ważny element pracy z dziećmi w przedszkolu. 
    Wszyscy dobrze wiemy, ile pozytywów  dla właściwego rozwoju dzieci niesie zdrowe odżywianie. W  naszym przedszkolu  18 października obchodziliśmy Światowy Dzień Warzyw i Owoców. Głównym celem zajęć było zachęcenie dzieci do spożywania warzyw i owoców Dzieci miały okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat właściwego odżywiania oraz przekonać się jak pyszne mogą być surowe warzywa i owoce.
    Dzieci układały również swoją  piramidę żywnościową. Dotykały i oglądały surowe warzywa i owoce. Rozpoznawały owoce i  warzywa po kształtach i smakach bawiąc się przy tym znakomicie.  Następnie bawiły się w kółeczku, śpiewając piosenki m.in. o czerwonym jabłuszku Witaminki , Witaminki. Ponadto podczas zajęć przedszkolaki wykonali wspaniałe prace plastyczne pt. Zdrowe warzywo.     
   • Wróć do listy artykułów