• 1927
            • Zaczęła funkcjonować jednoklasowa Publiczna Szkoła Powszechna. Nauka prowadzona była w budynku prywatnym Jana Wawro przez jednego nauczyciela – Gubernatównę. Od 1929 r. uczy Franciszek Chyla.

• 1931
            • Szkoła uzyskuje własny budynek zaadoptowany z domu ludowego. Nauczaniem objętych było 78 dzieci w czteroklasowej,
              niepełnej szkole. Nauka odbywała się w systemie zmianowym.

• Okres wojny i okupacji
            • Nie zachowały się w archiwum szkolnym dokumenty. Dzieci nieregularnie uczęszczają do szkoły.
              Nauczanie prowadzą dwie nauczycielki: Stanach i Wilk.

• 1945
            • Szkoła funkcjonuje jako pięcio-oddziałowa, niepełna. Nauka odbywa się we własnym, drewnianym budynku.
              Uczniowie chcący ukończyć szkołę podstawową, dalszą naukę kontynuowali w Skale.

• 1953
            • Szkole podniesiono stopień organizacyjny. W tym roku szkołę opuszcza 6 pierwszych absolwentów.
              Przy liczbie 100 uczniów, 4 oddziałach i nauce w klasach łączonych pracowało 4 nauczycieli.

• 1954
            • Dalsze zagospodarowywanie dodatkowych pomieszczeń w budynku dla potrzeb szkoły. Są już 3 sale lekcyjne.

• 1956
            • Na sale lekcyjne szkoła zaczyna wynajmować pomieszczenia u miejscowych gospodarzy (Kurek, Szpik, Muzyk, Piwowarczyk).

• 1957-1974
            • Liczba uczniów wzrasta i waha się w granicach 105-142. Rozdzielono oddziały łączone, jest 7 oddziałów, a nauka odbywa się w systemie dwuzmianowym.

• 1965/66
            • W szkole wydłużono naukę o 1 rok. Jest szkołą pełną, 8- klasową.

• 1973
            • Wprowadzenie Zbiorczych Szkół Gminnych. Szkole zmniejszono stopień organizacyjny i staje się ona punktem filialnym gminnej szkoły zorganizowanej przy SP nr 1 w Sułoszowej. Jednakże z uwagi na zły dojazd, uczniowie kontynuują dalszą naukę w Skale lub Sąspowie.

• 1978-1982
            • Z uwagi na małą liczbę uczniów, nauczanie odbywa się w klasach łączonych oraz stosuje się przemienny system przyjęć di klasy I. już wtedy rodzi się koncepcja budowy nowej szkoły. Miejscowa ludność za złożone pieniądze zakupuje działkę od Henryka Mosurka

• 1984
            • Zawiązanie Społecznego Komitetu Budowy Szkoły. Szkole podniesiono stopień organizacyjny. Znów staje się pełną, 8- klasową szkołą.

• 1986
            • Uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę nowej szkoły nastąpiło 15 czerwca. Budowę szkoły podjęło Przedsiębiorstwo Budowlano- Montażowe Hut nr II w Częstochowie „MONTEX”.

• 1988
            • Oddanie do użytku nowego obiektu nastąpiło 12 listopada. Obowiązek szkolny realizowało wówczas 80 uczniów.

• 1993-1995
            • Na miejscu „starej” szkoły miejscowa ludność wybudowała kaplicę.

• 1994
            • Z dniem 1 stycznia nastąpiło przejęcie szkoły przez Gminę Sułoszowa.

• 1996
            • 20 maja szkole nadano imię profesora Władysława Szafera. Mottem szkoły stały się słowa „Przez poznanie i ochronę przyrody do jej ukochania”, a hymnem „Mądry liść” do słów Wojciecha Fiwka.

• 2000
            • Naukę kończy 8 absolwentów ostatniego rocznika ośmioklasowej szkoły. Wprowadzono sześcioklasową szkołę podstawową. Szkołę opuszcza 14 pierwszych absolwentów sześcioklasowej podstawówki.

• 1999-2001
            • Adaptacja i przystosowanie części budynku szkoły na potrzeby Szkolnego Schroniska Młodzieżowego oraz Środowiskowego Domu Samopomocy.

• 2008
            • Powołanie Zespołu Placówek Oświatowych w Woli Kalinowskiej w skład którego wchodzi dotychczas funkcjonująca Publiczna Szkoła Podstawowa im. W. Szafera oraz Szkolne Schronisko Młodzieżowe.

• 2017
            • Reforma struktury szkolnictwa przywracająca ośmioklasowy system w szkole podstawowej.

• Dzień dzisiejszy
            • Szkoła funkcjonuje jako ośmioklasowa z oddziałem przedszkolnym. Nauka odbywa się w systemie jednozmianowym. Placówka jest szkołą obwodowa, ale chętnie przyjmuje uczniów spoza obwodu.