• Działalność schroniska datuje się od wiosny 2001 r. Wtedy rozpoczęły się prace adaptacyjne w wydzielonych pomieszczeniach budynku szkoły podstawowej. Pierwsze grupy wycieczkowe przyjęto w maju 2001 r.
          Schronisko było na początku prowadzone przez Stowarzyszenie Sułoszowskie Forum Rozwoju.
          Do dziś schronisko pracuje w tym samym budynku, lecz znacząco zmieniło wygląd oraz zwiększyło powierzchnię. Turystom udostępniane są wydzielone pomieszczenia i obecnie Szkolne Schronisko Młodzieżowe jest jednostką wchodzącą w skład Zespołu Placówek Oświatowych w Woli Kalinowskiej (wraz z Publiczną Szkołą Podstawową
          im. W. Szafera), którego organem prowadzącym jest Gmina Sułoszowa.
          Cały czas prowadzimy działania, zmierzające do polepszenia warunków noclegowych oraz wzbogacenia oferty usług.
          Dysponujemy około 400 m2 powierzchni mieszkalnej oraz terenem rekreacyjno-sportowym wokół budynku (zieleńce
          z ławeczkami, zadaszony grill ze stolikami i ławeczkami do spożywania posiłków, boisko sportowe).

Schronisko jest obiektem całorocznym.