• Wycieczka do Krakowa
     • Wycieczka do Krakowa

     • 13 października 2021 r.  po dwóch godzinach zajęć w szkole o godzinie dziesiątej  uczniowie wraz z opiekunami wyruszyli w drogę.. Około godziny 11 dotarliśmy do Krakowa i tuż po  11.00 rozpoczęliśmy zwiedzanie Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema. Ogród Doświadczeń w Krakowie to niezwykłe miejsce. Pierwsza w Polsce plenerowa wystawa edukacyjna nawiązuje do idei ogrodu sensorycznego, stworzonego w latach dwudziestych XX wieku przez niemieckiego uczonego Hugo Kukelhausa. Ma przybliżyć zwiedzającym istotę zjawisk fizycznych zachodzących w przyrodzie. W Ogrodzie przygotowanych jest około 60 stanowisk eksperymentalnych, gdzie poprzez bezpośrednie doświadczenie poznaje się prawa przyrody odczuwając je własnymi zmysłami. To miejsce gdzie zabawa splata się z nauką, a fizyka przestaje być trudnym przedmiotem ze szkolnych podręczników. W Ogrodzie każdy może odkryć, że jest cząstką natury i podlega jej prawom. Harmonia ruchu wahadła, piękno barw, wibracja dźwięków poprzez bezpośrednie doświadczanie skłaniają do refleksji i samodzielnych poszukiwań.Pobyt w ogrodzie bardzo podobał się uczniom.

    • Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki
     • Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki

     • "Kto soki pije, ten długo żyje!"Wszyscy dobrze wiedzą jakie bogate w witaminy są soki owocowe. Warto pomóc dziecku polubić je.  Soki to nie tylko doskonałe źródło witamin i cennych składników, ale  pyszniejsze są niż słodycze. Przekonaliśmy się o tym podczas robienia i picia soków przez dzieci. Dzieci pełne zainteresowania i ciekawości przystąpiły do mycia owoców , później już pozostało wrzucenie ich do wyciskarki i sok gotowy. Wszystkim bardzo smakował, ponieważ wykonany był przez dzieci, bez cukru i konserwantów. Nic nie zastąpi dawki witamin jak owoce , w dodatku zrobione własnoręcznie...Degustacja była udana, bezpieczeństwo zapewnione i dużo radości z wykonanej pracy !

    • Idzie jesień... do zwierząt
     • Idzie jesień... do zwierząt

     • W minionym tygodniu przedszkolaki poszerzyły swoją wiedzę na temat zwierząt leśnych oraz ich sposobów przygotowywania się do zimy. Dzieci dowiedziały się które zwierzęta gromadzą zapasy na zimę, zasypiają, a które z nich odlatują, czym się żywią i gdzie zimują. Przedszkolaki wykonały piękne indywidualne prace plastyczne oraz wspólną makietę lasu. W piątek obchodziliśmy przypadający na 10 października Dzień Drzewa, którego ideą jest propagowanie sadzenia i pielęgnacji drzew oraz zwiększenie świadomości ekologicznej. Przedszkolaki wykorzystując piękną pogodę i spacery oddychały świeżym powietrzem i przytulały się do drzew w ramach podziękowania za nieocenioną rolę drzew w życiu codziennym oraz w kształtowaniu klimatu na Ziemi. Każdy przedszkolak otrzymał mini atlas drzew, który pozwoli mu na zbieranie, wklejanie i poznawanie popularnych drzew liściastych 🌳🍃🌿🌱🍁🍂
    • Wycieczka do Wygiełzowa
     • Wycieczka do Wygiełzowa

     •      Dnia 4 października odbyła się wycieczka klas 0- III do Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie. Zajęcia miały na celu zdobycie widomości na temat tradycyjnej krakowskiej biżuterii oraz jej symboliki. Dzieci komponowały  i malowały koraliki. Następnie zwiedziliśmy muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny. Wśród malowniczego terenu znajdują się zagrody chłopskie z sadami i ogródkami kwiatowymi, obiekty związane z wiejską produkcją rzemieślniczą, kościół z dzwonnicą, zespół małomiasteczkowy i inne przykłady architektury wsi nadwiślańskiej. Najstarszym obiektem w skansenie jest kościół, a najbardziej okazałym obiektem Skansenu jest Dwór z Drogini. Wycieczka była bardzo ciekawa, pogoda nam dopisała, a wszyscy wrócili zadowoleni i uśmiechnięci.

    • Witaminki
     • Witaminki

     • W minionym tygodniu przedszkolaki dowiedziały się jakie witaminy można uzyskać z ogrodu, a jakie z sadu. Pani Jadzia przyniosła do przedszkolnego kącika przyrody warzywa oraz owoce. Wyjaśniła, że tym sposobem. przedszkolaki będą mogły je nie tylko dokładnie obejrzeć, ale także dotknąć, czy powąchać. Przedszkolaki rozpoznawały je za pomocą dotyku, następnie wspólnie segregowaliśmy je na te krajowe oraz importowane. W trakcie zajęć mogły zobaczyć jak każde warzywo i każdy owoc wygląda w środku, jaki ma kolor, czy ma pestki itp. Przedszkolaki poszerzały również wiedzę na temat rodzajów przetworów. W trakcie zabaw przedszkolaki wybrały się do przedszkolnego sklepiku warzywno-owocowego i dokonywały zakupów poprzez nazywanie i opisywanie warzyw czy owoców. W czasie zakupów musiały zwracać uwagę na stosowanie zwrotów grzecznościowych.  Dzieci z zainteresowaniem słuchały przekazywanych informacji w ciągu tygodnia. Zapytane potrafiły bezbłędnie odpowiedzieć na pytania. Przedszkolaki wykonały piękne prace plastyczne różnymi technikami, w skład którego wchodził: klej, cukier, farby, bibuła, papier kolorowy itp. 
      Nie możemy pominąć tematu jakim jest kodowanie w przedszkolu, które w ostatnim czasie cieszy się bardzo dużym powodzeniem już u najmniejszych przedszkolaków. Dzięki tej metodzie dziecko uczy się eksperymentować, doświadczać, działać oraz uczy się logicznego i twórczego myślenia, obserwacji i dedukcji, planowania, współpracy, samodzielności czy analizowania. 
    • Dary jesieni
     • Dary jesieni

     • Korzystając z darów jesieni dzieci z zerówki robiły ludziki z kasztanów. Zabawa była wspaniała.

    • Dzień Chłopaka
     • Dzień Chłopaka

     • 30 września obchodziliśmy Dzień Chłopaka. W tym dniu dziewczynki wręczyły chłopcom drobne upominki ufundowane przez Radę Rodziców. Pięknie złożyły życzenia z okazji Dnia Chłopaka. Chłopcy zostali też obdarowani medalami oraz opaskami Super bohatera przez Panią Jadzię i Kasię. Dzień ten był pełen wrażeń, jak i radość i i wspaniałej zabawy.

    • Dzień Jabłka
     • Dzień Jabłka

     • Dzień Jabłka obchodzi się 28 września. Celem tego święta jest popularyzowanie zalet i właściwości tego owocu.

      Jabłka to jeden z najpopularniejszych owoców. Posiada duże wartości odżywcze  i smakowe.

      W świetlicy dzieci bardzo chętnie wykonywały zadania związane z tematem jabłka.

    • Pani Jesień
     • Pani Jesień

     • Dzisiaj odwiedziła nas najpiękniejsza pora roku „Pani Jesień”, gdyż kalendarzowa przypada na 23 września.

      Dzień ten obfitował w zabawy o tematyce jesiennej, poprzez które przedszkolaki przyswoiły sobie wiadomości o rozpoczynającej się właśnie porze roku. Dzieci poznały dary jesieni, przyporządkowywały je, przeliczały zbiory, odgadywały zagadki. Przygotowaliśmy wspólnie kącik jesienny.

      Na dzisiejszych zajęciach nie zabrakło sensoplastyki, która zachęcała dzieci do współpracy. 

      Na zakończenie każdy przedszkolak wykonał piękną pracę plastyczną związaną z jesienią-grzybka.

    • Olimpiada frekwencji
     • Olimpiada frekwencji

     • 21 września cała brać uczniowska zaliczyła udział w OLMPIADZIE FREKWENCJI. Zapowiedź atrakcji, jakie miały się odbyć tego dnia wywoływały niezwykła radość u wszystkich uczniów.

      Połączono naukę i radosną zabawę. Dzień uczniowie zaczęli od wizyty w Muzeum Archeologicznym w Krakowie, w jego ogrodach z widokiem na Wawel. Następnie zwiedzili Muzeum i wzięli udział w warsztatach plastycznych. Najmłodsi uczniowie poznali motywy naskalnych malunków prehistorycznych i sami spróbowali je odwzorować – wyszły pięknie. Kolejna grupa miała możliwość samodzielnie ozdobić sobie płócienne torby  starożytnymi egipskimi motywami – praktycznie i efektownie. Trzecia grupa wzięła udział w warsztatach garncarskich sprzed epoki koła garncarskiego. Kiedy ręce poszły w ruch, u niektórych usta zamilkły, a wszyscy poznali w praktyce zasadę, ze nie święci lepią garnki. Pełne emocji przedpołudnie zakończyło się pysznym obiadem, podczas którego emocje rosły, bo wszyscy wiedzieli, że po południu oddadzą się radosnej zabawie w parku trampolin Gojump i nie zawiedli się. Zabawa była przednia, co udowadniały uśmiechy uczestników OLIMPIADY FREKWENCJI.


     • Informacja od Rady Rodziców

     • Rada Rodziców w składzie

      Przewodnicząca – Katarzyna Żaba

      Zastępca Przewodniczącej – Marzena Marszałek

      Skarbnik – Kinga Przydział

      ustaliła składkę na Komitet Rodzicielski w wysokości 40 zł na pierwsze dziecko oraz 35 zł na drugie i kolejne dziecko.

      Wpłat można dokonywać:

      - u wychowawców klasy,

      - w sekretariacie szkoły,

      - bezpośrednio u członków Rady Rodziców.

                                                                                                                                     Jedna wpłata, potrzeb wiele

                                                                                                                                     A więc razem przyjaciele!!!

                                                                                                                                     Każdy wpłaci, coś dorzuci

                                                                                                                                    Wszystko do dzieciaków wróci!

      Serdecznie dziękujemy za wszystkie wpłaty!!!!

    • Dzień Przedszkolaka
     • Dzień Przedszkolaka

     • Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka przypada na 20 września. To w tym dniu przedszkolaki obchodzą swoje święto, które zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci oraz przyczynia się do popularyzacji wychowania przedszkolnego.

      W naszym przedszkolu obchodziliśmy to święto dzisiaj. Dzieci spotkały się w sali przedszkolnej specjalnie przygotowanej do uroczystości i rozpoczęły świętowanie od odśpiewania wspólnych piosenek, a następnie zostały zaproszone do wspólnej zabawy i tańców. Radość, śmiech uczestników świadczyły o wspaniałej zabawie. 

      Każdy przedszkolak dostał mały słodki upominek.

      Dyrektor Magdalena Szlachta oraz całe grono pedagogiczne życzy wszystkim przedszkolakom, aby uśmiech gościł na ich twarzach każdego dnia, nie tylko od święta.

      „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”- J. Korczak. 

      Jadwiga Salawa

    • Turniej wiedzy pożarniczej
     • Turniej wiedzy pożarniczej

     • W piątek w naszej szkole odbyły się szkolne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, w którym wzięli uczniowie klas VII i VIII.

      Eliminacje szkolne wyłoniły przedstawiciela - Nikodema Srebnickiego ,który reprezentował naszą szkołę w Gminnym Turnieju Wiedzy Pożarniczej w Sułoszowej.

    • Lekcja demokracji
     • Lekcja demokracji

     • Wszyscy uczniowie naszej Szkoły uczestniczyli 17 września w LEKCJI DEMOKRACJI przygotowanej przez panią Renatę Korzeniowską. Uczniowie starszych klas poznawali już na lekcjach historii dzieje demokracji, młodsi świadomie po raz pierwszy spotkali się nią w czasie tej nietypowej lekcji.Na początek było kilka wiadomości historycznych przedstawionych w formie prezentacji multimedialnej. Potem młodzi obywatele uczyli się wyrażać swoją aprobatę i dezaprobatę w czasie wieców, które są charakterystyczne dla wolności słowa gwarantowanej w ustroju demokratycznym. Podzieleni na grupy wiekowe, uczniowie zajęli się opracowywaniem planów na przyszłość kraju, rodzinnej wsi, szkoły w duchu demokratycznym. Wszystkie pomysły zyskały aprobatę wyrażoną gromkimi oklaskami. Na koniec wszyscy wzięli udział w referendum, jednej z form demokracji bezpośredniej. Większość stwierdziła, że rodzice powinni mniej pracować, by mieć dla dzieci więcej czasu, a wakacje dla przyjemności i odpoczynku uczniów powinny trwać dłużej.

    • Apel
     • Apel

     • 17 września uczniowie klas VIII i VII Szkoły Podstawowej w Woli Kalinowskiej przypomnieli swoim kolegom o 82 rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę w 1939 roku. Przygotowali apel, podczas którego przedstawili fakty historycznei zaprezentowali wiersze wyrażające sprzeciw przeciwko wojnie.

    • Moja droga do przedszkola
     • Moja droga do przedszkola

     • W tym tygodniu w naszym przedszkolu poruszaliśmy temat bezpieczeństwa na drodze. Przedszkolaki poznały zasady ruchu drogowego. Dowiedziały się jak bezpiecznie przejść na drugą stronę jezdni, do czego służy sygnalizator świetlny przy przejściu dla pieszych, jak zachować się na pasach bez sygnalizacji świetlnej oraz jakie znaki drogowe można spotkać w rejonie naszego przedszkola. Przypominaliśmy wyposażenie odpowiedzialnego rowerzysty oraz utrwalaliśmy numer alarmowy 112. Dzieci czynnie uczestniczyły w zajęciach i bezbłędnie rozwiązywały zadania z Misiem. Na zakończenie każdy Bezpieczny Przedszkolak otrzymał dyplom i drobne upominki w postaci elementów odblaskowych.

      Od tej pory już każdy przedszkolak wie, jak bezpiecznie dotrzeć do przedszkola i po drodze poruszać się!

      Jadwiga Salawa

    • Dzień Kropki
     • Dzień Kropki

     • Dzień Kropki przypada 15 września. Jest to święto odwagi, zabawy i kreatywności. Ma pomóc dzieciom budować pewność siebie i pobudzać wyobraźnie. Dzień Kropki obchodzony jest od 2003 roku, a wszystko zaczęło się od książki “The Dot” Petera H. Reynoldsa. To opowieść o Vashtii – o dziewczynie, która przeszła niesamowitą przemianę.

    • Wizyta Policjanta w naszej szkole
     • Wizyta Policjanta w naszej szkole

     • We wtorek do naszej szkoły przybył policjant. W spotkaniu tym uczestniczyły klasa pierwsza i zerówka.

      Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu rozmawiając o bezpieczeństwie na drodze. Na zakończenie dzieci otrzymały odblaski na plecaki.

     • mLegitymacja

     • Szanowni Państwo,

      wraz ze zbliżającym się rozpoczęciem nowego roku szkolnego przypominamy, iż w związku z tym, iż Państwa szkoła przystąpiła do programu mLegitymacja uczniowie Państwa szkoły mają możliwość bezpłatnego korzystania z Generatora Zdjęć do mLegitymacji.

      Bezpłatny Generator Zdjęć do mLegitymacji umożliwia wykonanie niezbędnego zdjęcia przy pomocy dowolnego smartphona. Wystarczy zrobić zdjęcie, a Generator automatycznie wybieli tło oraz wykadruje zdjęcie tak, żeby spełniało ono wymogi dotyczące zdjęcia do mLegitymacji.

      W celu udostępnienia Generatora uczniom prosimy o dodanie informacji o Generatorze i odnośnika do niego w Aktualnościach na stronie szkoły oraz w zakładce poświęconej mLegitymacji (jeśli taka zakładka funkcjonuje).

      Odnośnik: Bezpłatny Generator Zdjęć do mLegitymacji

      Z wyrazami szacunku

      Dyrektor Projektu

      Tomasz Młodzki