• Apel upamiętniający zbrodnię katyńską
     • Apel upamiętniający zbrodnię katyńską

     • Przez okres 50-ciu lat po wojnie w PRL-u nie można było otwarcie mówić o katach polskiej inteligencji, która zginęła w ZSRS wiosną 1940r. na rozkaz Stalina. Po wojnie zbrodniarze bezczelnie informowali świat, że za tę zbrodnię odpowiadają Niemcy – nie tym razem.   Dziś trzeba odkrywać te zakurzone, zapominane zbyt często karty historii. Dlatego koło artystyczne przygotowało krótki apel, przypominający zbrodnię, która przyjęła nazwę od jednego z obozów, w którym więziono i zabito część polskich oficerów.

    • „Laboratoria przyszłości”
     • „Laboratoria przyszłości”

     • W ramach realizacji programu „Laboratoria przyszłości” uczniowie kl. 5 i 6 na lekcji techniki zapoznali się z programami, w których można  przygotować projekty do drukowania w 3D. („Cura” i „Creality Slicer”). Następnie przeszukiwali internetowe biblioteki, aby znaleźć obiekt, który chcieli by samodzielnie wydrukować.Korzystając ze strony  Thingiverse uczniowie pobrali cyfrowe pliki projektów, przygotowali je do wydruku  i na koniec wydrukowali.Zaangażowanie było ogromne. Zarówno w poszukiwaniu modeli jak również podczas obsługi drukarki. Bez emocji nie obyło się także samo drukowanie  i końcowy efektI.

      Informacje o programie: https://gov.pl/web/laboratoria/o-programie#LaboratoriaPrzysłości #LaboroatoriaPrzyszlosci.

      I

    • Wielkanocne Warsztaty Kulinarne
     • Wielkanocne Warsztaty Kulinarne

     • W Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Woli Kalinowskiej odbyły się Warsztaty Kulinarne. Zwieńczeniem kuchennych zmagań było spotkanie mieszkańców schroniska z  przedstawicielami środowiska lokalnego. 

      Działania zostały podjęte w ramach realizacji projektu grantowego pn.: "Małopolska Tarcza Humanitarna. Fundusze dla Ukrainy. Wsparcie grantowe EFS dla NGO i JST – integracja społeczna, rynek pracy, edukacja i zdrowie" w ramach 15 Osi Priorytetowej REACT-EU (EFS) dla sprostania wyzwaniom migracyjnym regionalnego programu operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 „Integracja społeczno-kulturalna osób z Ukrainy z mieszkańcami Gminy Sułoszowa”

       

       

       

    • Wewnątrzszkolny Konkurs „Najpiękniejsza ozdoba Wielkanocna”
     • Wewnątrzszkolny Konkurs „Najpiękniejsza ozdoba Wielkanocna”

     • 05.04.2023r., ogłoszono wyniki i rozdano nagrody w wewnątrzszkolnym konkursie na „Najpiękniejszą ozdobę Wielkanocną” . Celem konkursu było rozwijanie zdolności plastycznych dzieci, pobudzanie wyobraźni, umiejętność współpracy. Prace konkursowe oceniła powołana w tym celu komisja. Jury brało pod uwagę: oryginalność, estetykę, zgodność z tematem. Wyodrębniono laureatów w dwóch kategoriach wiekowych: 3-4 latki oraz 5-6 latki.
      Laureaci konkursu w kategorii 3-4 lata:
      I miejsce: Błażej Duda
      II miejsce: Jakub Kostrój
      III miejsce: Magdalena Grzebinoga.

      Laureaci konkursu w kategorii 5-6 lat:
      I miejsce: Nikodem Muzyk
      II miejsce: Jakub Lelek
      III miejsce: Julian Drozdzowski

      Pozostałymi uczestnikami konkursu byli:
      Julian Przywara, Franciszek Duda, Nadia Piotrowska, Michalina Karoń, Tomasz Krzykawski, Mariana Rozvizeva, Oliwia Przydział, Ewa Nowiński – Czech, Aleksandra Budzyńska, Varvara Chertkova.
      Po ogłoszeniu wyników konkursu wszyscy otrzymali dyplomy, a zwycięzcy upominki.
      Serdecznie gratulujemy wszystkim dzieciom oraz rodzicom zdolności, pomysłowości oraz zaangażowania w realizację konkursu.
      Organizatorami konkursu były:
      Jadwiga Salawa
      Paulina Bąchor
       
    • WIELKANOCNE WARSZTATY
     • WIELKANOCNE WARSZTATY

     • W dniu 05.04.2023r. w naszym przedszkolu odbyły się Warsztaty Wielkanocne, podczas których dzieci z przedszkola oraz "0" wraz z nauczycielkami wytwarzały ozdoby na wielkanocny stół. Było malowanie, ozdabianie pisanek i kartek świątecznych. We wspaniałym gronie, miłej atmosferze, pomysłów było bardzo wiele. Nasze przedszkole zamieniło się wówczas na moment w pracownię plastyczną, w której działo się wiele ciekawych rzeczy. Powstało bardzo dużo pięknych i niepowtarzalnych dekoracji świątecznych.
       
    • Informacja
     • Informacja

     • Informujemy, iż w dniu dzisiejszym została wywieszona na drzwiach wejściowych do Szkoły lista dzieci zakwalfikowanych  w rekrutacji do oddziału przedszkolnego na rok 2023/2024. Wszystkie dzieci zgłoszone do rekrutacji zostały zakwalifikowane.

      Prosimy rodziców dzieci, które zostały zakwalifikowane o podpisanie oświadczenia woli i złożenie w terminie od 11 do 14 kwietnia do sekretariatu lub w oddziale przedszkolnym. Oświadczenie dostępne jest w sekretariacie i oddziale przedszkolnym.

      --Magdalena Szlachta

      Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Woli Kalinowskiej.

    • Serdeczne podziękowania dla Darczyńców.
     • Serdeczne podziękowania dla Darczyńców.

     • Pani Anna i Andrzej Krzepkowscy wraz z Panem Mickiem Balach po raz kolejny wsparli mieszkańców naszego Schroniska.

      Uchodźcy z Ukrainy otrzymali nowe ubrania i produkty spożywcze. W imieniu kobiet i dzieci bardzo dziękujemy. Wasza pomoc i wsparcie jest nieoceniona. Kolejny raz pokazaliście Państwo, że macie olbrzymie serca i nie zapominacie o potrzebujących.

       

    • Dzień Lasu / Światowy Dzień Wody / O czym marzą zwierzęta?
     • Dzień Lasu / Światowy Dzień Wody / O czym marzą zwierzęta?

     • W minionych tygodniach dzieci dowiedziały się:

      − jakie potrzeby mają zwierzęta,
      − dlaczego ludzie powinni dbać o zwierzęta,
      − czym zajmuje się weterynarz,
      − kto dba o zwierzęta hodowlane,
      − jakie produkty otrzymujemy od wybranych zwierząt hodowlanych,
      − jakie zwierzęta zamieszkują pole,
      − jakie zwierzęta są charakterystyczne dla środowiska leśnego,
      − co jedzą zwierzęta,
      − jakie zwyczaje mają wybrane zwierzęta: udomowione, hodowlane, polne i leśne,
      − jakie odgłosy wydają wybrane zwierzęta,
      − gdzie mieszkają wybrane zwierzęta,
      − w czym są podobne do siebie i czym się różnią wybrane zwierzęta,
      − jaka jest rola zwierząt w życiu człowieka,

      − niezwykłe zwierzęta, czyli:  zwierzaki cudaki.

      Dzień Lasu
      Dnia 21 marca obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Lasu.  
      Rozmawialiśmy na temat znaczenia lasów dla naszego życia, dlaczego należy chronić las, co nam daje las oraz o tym , że las to dom wielu gatunków zwierząt i roślin.
      Słuchaliśmy odgłosów lasu rozpoznając i nazywając odgłosy jego mieszkańców oraz rozwiązywaliśmy zagadki dotyczące roślin i zwierząt które w nim żyją. Przypomnieliśmy sobie jak należy zachowywać się w lesie i jakie sytuacje mogą mu zagrażać. Nasza świadomość dotycząca znaczenia lasu, jego pielęgnacji i ochrony jest bardzo ważna. Co więcej, las to miejsce, w którym jesteśmy w stanie znaleźć chwilę relaksu. 
      Z tej racji stworzyliśmy wspólnie z przedszkolakami „Las w słoiku” – piękny leśny ekosystem w słoiku. Dzieci będą mogły obserwować trwały element przyrody, w tym naturalny obieg wody w przyrodzie, a będzie ona parować  i skraplać się oraz nawilżać glebę.


      Światowy Dzień Wody
      Co roku, 22 marca na świecie obchodzony jest Dzień Wody. Celebrowaliśmy go także my, wspólnie z tysiącami placówek edukacyjnych w Polsce, podnosząc świadomość nt. globalnych wyzwań wodnych.
      Wspólnie z przedszkolakami odkrywaliśmy tajemnice wody i jej  znaczenie dla życia ludzi, zwierząt i roślin. Postanowiliśmy połączyć zajęcia edukacyjne ze świetną zabawą. Dzieci poznały wędrówkę kropel wody i dowiedziały się skąd się bierze deszcz. W czasie zabaw badawczych bliżej przyjrzeliśmy się wodzie. Poprzez różnorodne działania dzieci dowiedziały się wielu informacji i ciekawostek o wodzie. Oglądając film edukacyjny, przedszkolaki poznały proces obiegu wody w przyrodzie, dowiedziały się, jak dużo jej jest na kuli ziemskiej i w ciele człowieka. Poznały różne sposoby wykorzystania wody i dowiedziały się, w jaki sposób, podczas codziennych czynności, oszczędzać wodę. Dzieci wieloma zmysłami doświadczały kontaktu z wodą i eksperymentowały z nią. Zabawy i eksperymenty z wodą, które przeprowadziliśmy to: wędrująca woda, tęcza z cukierków oraz eksperyment z dmuchaniem balonów. Po tak ciekawych zajęciach dzieci już wiedzą, jak ważną rolę odgrywa woda w życiu człowieka i rozumieją, dlaczego i w jaki sposób należy oszczędzać wodę.

       

      W przychodni weterynaryjnej

      Przedszkolaki poznały zawód weterynarza, wiedzą że zwierzęta, tak jak ludzie, są żywymi istotami, które też wymagają uwagi, opieki i leczenia. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem słuchały i oglądały „dziecięcy sprzęt medyczny” potrzebny do pracy lekarzowi. Chętne dzieci wcieliły się w rolę weterynarza i leczyły chore przedszkolne zwierzątka. Dzieci brały aktywny udział w zajęciach i chętnie opowiadały o swoich małych przyjaciołach i ich problemach ze zdrowiem. Dzięki tym zajęciom dzieci kształtowały postawę humanitarną w stosunku do zwierząt, uświadomiły sobie, że zwierzęta, tak jak i ludzie, są żywymi istotami, które też chorują i cierpią, oraz wymagają pomocy i leczenia.

              

     • Wójt Gminy Sułoszowa ogłasza konkursy na stanowiska: Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 w Sułoszowej oraz Dyrektora Zespołu Placówek Oświatowych w Woli Kalinowskiej

     •  

      ZARZĄDZENIE Nr 13/2023

      Wójta Gminy Sułoszowa

      z dnia 28 marca 2023 r.

       

      w sprawie: ogłoszenia  konkursów na stanowiska dyrektorów: Szkoły Podstawowej Nr 1  w Sułoszowej oraz Zespołu Placówek Oświatowych w Woli Kalinowskiej, dla których organem prowadzącym jest Gmina Sułoszowa.

      Na podstawie  art. 30 ust.2 pkt.5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym
       (t. j.  Dz. U. z 2023 poz.40), art. 63 ust.1 i ust.10 ustawy  z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo Oświatowe (Dz.U. z 2021 r. poz. 1082 z późn. zm.) oraz § 1 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej  z dnia 11 sierpnia 2017 r.  w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora publicznego przedszkola, publicznej szkoły podstawowej, publicznej szkoły ponadpodstawowej lub publicznej placówki  oraz trybu pracy komisji konkursowej (t. j. Dz.U. z 2021 r., poz.1428) oraz  rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej  z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań, jakim powinna  odpowiadać osoba zajmująca  stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w  publicznym  przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej  oraz publicznej placówce (t.j. Dz.U
      z 2021 r.po.1449) zarządzam, co  następuje:

      § 1

      Ogłaszam konkursy na stanowiska Dyrektorów:

      1. Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Jana Pawła II  w Sułoszowej ul. Szkolna 9,
       32-045 Sułoszowa.
      2. Zespołu Placówek Oświatowych w Woli Kalinowskiej ul. Szkolna 12, 
       32-045 Sułoszowa.

      § 2

       Treść ogłoszenia o konkursach stanowi  Załącznik  do niniejszego zarządzenia.

      § 3

      Ogłoszenie o konkursie zamieszcza się :
      1. w Biuletynie Informacji Publicznej  Urzędu Gminy Sułoszowa;
      2. na stronie internetowej Urzędu Gminy Sułoszowa;
      3. na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy Sułoszowa, 32-045 Sułoszowa ul. Krakowska 139;
      4. na tablicy ogłoszeń  Szkoły Podstawowej  Nr 1 w Sułoszowej, ul. Szkolna 9, 32-045 Sułoszowa;
      5. na  stronie internetowej  Zespołu Placówek Oświatowych w Woli Kalinowskiej;
      6. w Biuletynie Informacji Publicznej Kuratorium Oświaty w Krakowie.
       

       

      § 4

      Konkurs przeprowadzą komisje powołane przez Wójta Gminy Sułoszowa odrębnym zarządzeniem.

      § 5

      Wykonanie zarządzenia powierza się Kierownikowi Referatu Organizacyjnego.

      § 6

      Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

    • Powitanie wiosny
     • Powitanie wiosny

     • Z okazji pierwszego dnia wiosny został zorganizowany konkurs na strój postaci z lektury. Tego dnia     w szkole było wesoło i kolorowo, a stroje postaci z książek dały wyraz dziecięcej pomysłowości i wyobraźni. Uczniowie wykonali (samodzielnie lub z pomocą rodziców) strój przedstawiający postać z lektury według własnego pomysłu i przyszli tego dnia do szkoły w przebraniu. W konkursie wzięło udział większość uczniów. Najmłodsi uczestnicy przedstawili postacie z baśni i bajek. Starsi wcielili się w postacie z lektur szkolnych. Licznie zgromadzonej publiczności zaprezentowali się podczas pokazu na sali gimnastycznej. Prezentacja odbyła się przy użyciu nowego sprzętu nagłaśniającego (mikrofon, głośniki, mikser) zakupionemu w ramach programu ,,Laboratoria przyszłości'. Było mnóstwo uśmiechów i dobrej zabawy. Następnie wszyscy udali się na wiosenny spacer po najbliższej okolicy. Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za wspólną zabawę.

       Informacje  o programie: https://gov.pl/web/laboratoria/o-programie

      #LaboratoriaPrzysłości #LaboroatoriaPrzyszlosci

       

    • Dzień Kolorowej Skarpetki.
     • Dzień Kolorowej Skarpetki.

     • 21 marca obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Zespołu Downa – Dzień Kolorowej Skarpetki. Dzieci oraz Dyrekcja i Grono Pedagogiczne założyli dwie różne, niepasujące do siebie pary skarpetek. W klasach wychowawcy przeprowadzili pogadanki podejmujące tematykę tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób dotkniętych Zespołem Downa. Natomiast w przedszkolu wychowawczyni przeczytała dzieciom ciekawą bajkę na temat Zespołu Downa pt. ”Tajemnica znikających ciasteczek”. Dzieci wykonywały prace plastyczne – skarpety, które ozdobiły korytarz - na znak jedności z dziećmi z ZD. Światowy Dzień Zespołu Downa to święto ustanowione w 2005 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Down Syndrome International. Ma ono na celu budowanie świadomości na temat tego, czym jest Zespół Downa. Data obchodów jest symboliczna, gdyż przypada ona na 21. dzień 3. miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy trzeci chromosom w 21. parze powoduje występowanie tej wady genetycznej.

    • Jaka pogoda jest w marcu? / Gdzie ubiera się Pani Wiosna? / Z czego to jest zrobione?
     • Jaka pogoda jest w marcu? / Gdzie ubiera się Pani Wiosna? / Z czego to jest zrobione?

     • W minionych tygodniach przedszkolaki poszerzyły swoją wiedzę w tematykach:

      − jaka pogoda jest charakterystyczna dla marca,
      − jak należy się ubrać, wybierając się na wczesnowiosenny spacer lub wycieczkę,
      − jakie są przysłowia o marcowej pogodzie,
      − jakie są cztery żywioły przyrody i jakie zagrożenia mogą powodować,
      − jak założyć hodowlę roślin na parapecie,
      − co potrzebne jest roślinom, aby mogły rosnąć,
      − jakie są oznaki wiosny,
      − jakie prace wykonuje się wiosną w polu i w ogrodzie,
      − jak zbudowany jest tulipan,
      − jakich narzędzi używa się najczęściej do prac w ogrodzie,
      − jakie ptaki wracają do nas wiosną,
      − jak brzmią głosy najbardziej znanych ptaków,
      − jakie są pierwsze wiosenne kwiaty,
      − z czego są zrobione wybrane produkty, np.: dzbanek, chleb, ser biały, sweter oraz papier i jakie są ich etapy produkcji,
      − co można stworzyć z gliny,
      − jak wygląda proces powstawania chleba,
      − jak z mleka zrobić ser biały,
      − z czego robi się swetry,
      − jak samodzielnie stworzyć papier,
      − jakie czynności wykonują ludzie pracujący w wybranych zawodach, np.: garncarz, rolnik, młynarz, piekarz, sprzedawca, drwal.

      "Od ziarenka do bochenka" -  przedszkolaki poszerzyły swoją wiedzę na temat powstawania chleba, od ziarenka się zaczyna... oraz jak wyglądają kolejne jego etapy, kto przyczynia się do tego, że mamy chleb, jak nazywają się te zawody, gdzie kupujemy chleb?. Dzieci miały możliwość zapoznania się z ziarnami zbóż m.in.: pszenica, kukurydza. Po prezentacji i omówieniu nastąpiła część najciekawsza, czyli zabawa sensoryczna ziarnami zbóż oraz mąką. Zabaw nie było końca. „Pieczemy chleb!” – przygotowanie chleba do wypieku. Nauczycielka przygotowała produkty potrzebne do wypieku chleba. Dzieci po dokładnym umyciu rąk, dodawały stopniowo składniki, posypywały ziarnami. Kolejno ciasto zostało odłożone do wyrośnięcia w ciepłe miejsce. Gdy wyrosło zostało upieczone. 

      "W pracowni ceramicznej" – przedszkolaki wykonały naczynia ceramiczne. Nauczycielka wytłumaczyła dzieciom sposób wykonania pracy, a następnie rozdała potrzebne narzędzia. Wszystkie dzieci w skupieniu zabrały się do pracy i "wyczarowały"  z modeliny przepiękne naczynia, które w dniu następnym po wyschnięciu pięknie pomalowały. Dzięki tego rodzaju zajęciom, dzieci miały okazję poznać nowe techniki plastyczne, rozwinąć swoje zdolności manualne, a także doskonalić umiejętność skupienia uwagi.

      "Od mleka do sera" –  przedszkolaki zdobyły informacje na temat pochodzenia i zastosowania mleka, poznały proces powstawania sera oraz ciekawostki na temat właściwości odżywczych produktów mlecznych. Potrafią już rozpoznać i nazwać produkty, które otrzymuje się z mleka.

      "Wełniana owieczka" – dzieci obejrzały film o strzyżeniu owiec i powstawaniu wełny. Nauczycielka przedstawiła prezentację multimedialną na temat właściwości wełny. Powstała "wełniana pajęczyna" - dzieci miały możliwość za pomocą zmysłów - wzroku i dotyku zbadać jaka ona jest i co możemy z niej zrobić. 

      "Jak powstaje papier" - dzieci wiedzą, że aby wytworzyć papier potrzebne jest do tego drewno, które trzeba ściąć. A my musimy o tym pamiętać i nie niszczyć papieru, m.in. kartek, które służą nam do rysowania. Zużyty papier, makulaturę, należy gromadzić, gdyż może on być ponownie przetworzony na papier. W ten sposób chronimy drzewa.

      Masa papierowa – recykling papieru. Przedszkolaki wykonały własne kartki papieru. Na początku dzieci podarły papier na drobne kawałki i wrzuciły do miski. Nauczycielka zalała masę wodą, po pewnym czasie masę zmiksowała i wspólnie z dziećmi rozłożyliśmy na desce do wyschnięcia. Po wyschnięciu przedszkolaki namalowały na własnoręcznie stworzonych kartkach piękne obrazki.

    • Dzień Kobiet
     • Dzień Kobiet

     • 8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet. W ten wyjątkowy dzień wszystkie małe i te większe kobiety zostały powitane pięknymi życzeniami, kwiatami oraz słodyczami. W klasach i na szkolnych korytarzach czuć było wyjątkową atmosferę. W tym szczególnym dniu wszyscy chłopcy składali życzenia swoim koleżankom, Pani Dyrektor, Wychowawczyniom, Paniom nauczycielkom, Paniom z obsługi. Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez cały dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi gentlemani, byli przemili, uczynni i sympatyczni.

    • Konkurs Biblijny
     • Konkurs Biblijny

     • 9 marca w Szkole Podstawowej w Przegini odbył się Etap Dekanalny XVIII Wojewódzkiego Konkursu Biblijnego. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VIII Antonina Pieszczek i Piotr Wawro. Gratulacje dla Antoniny, która zdobyła III miejsce w trudnym konkursie wymagającym dokładnej  znajomości fragmentów Pisma Świętego.

    • Apel z o okazji ,,Dnia Żołnierzy Wyklętych"
     • Apel z o okazji ,,Dnia Żołnierzy Wyklętych"

     • W marcu uczniowie z Samorządu i koła artystycznego  przypominają kolegom o powojennej historii polskiej, kiedy mimo skończonej wojny, wielu Polaków nie złożyło broni, wierząc, że odzyskają prawdziwie wolną Polskę. Za swój opór przeciwko komunistycznej władzy tracili nie tylko życie, ale i prawo do godnego pochówku. Do dziś rodziny wielu żołnierzy wyklętych nie może zapalić świeczki na grobie ojców, dziadków, gdyż nieznane są miejsca ukrycia ich ciał. To właśnie tym niezłomnym żołnierzom marzącym o prawdziwie wolnej Polsce był poświęcony ten apel.

    • Konkurs strażacki.
     • Konkurs strażacki.

     • W miniony czwartek, 24 lutego w naszej szkole odbył się szkolny etap Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Do zmagań zgłosiło się kilkunastu uczniów. Brawa należą się uczniom z klasy ósmej, którzy licznie podjęli się stanięcia w szrankach. Młodzież wypełniała testy i zostali wyłonieni zwycięzcy. W kategorii klas IV-VI zwyciężyli panowie Maksymilian Żak z klasy 4 i Paweł Nowak z klasy V. W kategorii klas VII-VIII najlepsze okazały się panie Julia Rusek i Milena Przydział. Cała czwórka wygranych reprezentowała naszą szkołę podczas etapu gminnego w poniedziałek 27 lutego 2023r. Najmłodszy reprezentant z Woli Kalinowskiej - Maksymilian Żak wygrał ten etap.

      Cała społeczność szkolna gratuluje :) 

       

    • Dzień Kota / Cukier - zdrowy czy niezdrowy? / Co łączy kurę i dinozaura?
     • Dzień Kota / Cukier - zdrowy czy niezdrowy? / Co łączy kurę i dinozaura?


     • W minionych tygodniach dzieci dowiedziały  się:

      - na temat właściwych nawyków żywieniowych i zdrowych produktów spożywczych,
      - jaki wpływ mają słodycze na ich organizm i co on powoduje,  
      - poszerzyły swoją wiedzę w tematyce ograniczenia cukru i słodyczy w diecie,
      - na czym polega zdrowy stylu życia, dowiedzą się:
      gdzie można książki kupić, a gdzie je wypożyczyć,
      jakie są ulubione książki i baśnie N. oraz dzieci z grupy,
      do czego służy zakładka do książki,
      jak porządkować książki na półce,
      co to jest biblioteka i co robi się w bibliotece,
      jakie zadania wykonuje bibliotekarz/ bibliotekarka,
      jak należy zachowywać się w bibliotece,
      jakie są etapy powstawania książki,
      jakimi zwierzętami były dinozaur,
      jakie dinozaury żyły na Ziemi,
      czym się żywiły dinozaury,
      co oznaczają pojęcia roślinożerny i mięsożerny,
      - dlaczego dinozaury wyginęły,
      czym się zajmuje paleontolog.

      Dzień Kota

      Ile cukru ma mój ulubiony napój

      Burza mózgów na temat słodyczy i ich szkodliwego wpływu na organizm. Przedszkolaki kształtowały zdrowe nawyki żywieniowe na przykładzie zawartości cukru w napojach. Nauczycielka prezentowała opakowania napojów oraz ilość kostek cukru w nich zawartych, a chętne dzieci układały odpowiednią ilość cukru przy danym produkcie. Celem tego zadania była obserwacja, które produkty zawierają najwięcej cukru. Poruszyliśmy również temat: czym jest piramida zdrowia? i omówiliśmy grupy żywieniowe na danych piętrach oraz jej znaczenie w całodziennym jadłospisie dziecka.
      Kiedy żyły dinozaury?
      Chociaż dinozaury wyginęły wiele milionów lat temu, to nadal fascynują młodsze dzieci, które bardzo chętnie zgłębiają swoją wiedzę na temat tych niezwykłych gadów. Tydzień o dinozaurach przebiegł w niezwykle atrakcyjny dla dzieci sposób.  Dzieci zostały prawdziwymi naukowcami, poszukującymi śladów dinozaurów. Wyświetlona była m.in. prezentacja multimedialna, z której dzieci dowiedziały się, kiedy żyły dinozaury, jak wyglądały, czym były pokryte, kiedy żyły, co jadły, do czego służyła im długa szyja, rogi, czy duże uzębienie. Czym się żywiły i dlaczego wyginęły, a chętne dzieci same opowiadały o tych wydarzeniach. Przedszkolaki poznały pracę paleontologów i zapoznały się z nazwami narzędzi, którymi się posługują m.in., pędzel, młotek, dłuto, przecinak, szpikulec. Wielką radość sprawiły dzieciom zabawy m.in.: „epoka lodowcowa dinozaurów”, wydobywanie ukrytych w piasku dinozaurów oraz „Park Jurajski”, gdzie spotkać można było dinozaury oraz ich skamieniałe jaja. Były to niezwykle ekscytujące doświadczenia, które przedszkolaki chciały powtarzać wielokrotnie. Dzieci wykonały prace plastyczne z zastosowaniem różnorodnych technik plastyczno- technicznych.
      Takie formy pracy z dziećmi znacznie podnoszą efektywność kształcenia, pozwalają zdobywać dzieciom wiedzę poprzez zabawę, doświadczanie i eksperymentowanie, rozwijają ich zainteresowania, a przede wszystkim przynoszą im wiele radości i niezapomnianych wrażeń, którymi dzielą się z rodzicami w domu.
       
    • Bal Karnawałowy
     • Bal Karnawałowy

     • W dniu 20.02.2023 r., w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Klasy zmieniły się w prawdziwe sale balowe. Uczniowie klas 1-3 oraz przedszkolaki wystąpiły w zachwycających kolorowych kostiumach, przebrane super bohaterów znanych bajek, a wnich: wróżki, królewny, biedronka, rycerze, policjanci… nie sposób zliczyć wszystkich postaci. Wszyscy bawili się znakomicie przy rytmach muzyki, wykazując się przy tym umiejętnościami tanecznymi, były pociągi, kaczuszki, kółeczka. A uczniowie klas1-3 dodatkowo uczestniczyli w karaoke. Każdy chętny mógł zaśpiewać piosenkę do mikrofonu i być słyszalnym przez głośnik, a to dzięki programowi Laboratoria Przyszłości, w ramach którego szkoła pozyskała ten sprzęt. Oczywiście nie zabrakło słodkiego poczęstunku. Wszystkim zabawom towarzyszyła radość i śmiech oraz świetna zabawa, a cały bal karnawałowy przebiegł w miłej, serdecznej atmosferze i dostarczył niezapomnianych wrażeń. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów oraz pysznego poczęstunku. Kolejny bal karnawałowy już za rok.

      Informacje  o programie: https://gov.pl/web/laboratoria/o-programie
      #LaboratoriaPrzysłości #LaboroatoriaPrzyszlosci

       

       

       

       

    • Walentynki w naszej szkole.
     • Walentynki w naszej szkole.

     • Dzień świętego Walentego, zwany walentynkami, już na stałe wpisał się w harmonogram szkolnych imprez i uroczystości. Jak co roku staramy się, aby ten dzień był wyjątkowy, by był okazją do okazania sobie serdeczności, życzliwości, ciepła. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego oraz jego opiekuna zorganizowano „pocztę walentynkową”. Wszyscy, którzy chcieli przekazać życzenia swoim sympatiom, wrzucali kartki walentynkowe do specjalnie przygotowanych pudełek, które z dnia na dzień zapełniały się. Samorządowe „amorki”, 15 lutego rozdały walentynkowe listy. Nie zabrakło wyrazów sympatii pod adresem Dyrekcji Szkoły, nauczycieli, wychowawców oraz pracowników obsługi.