• Rozpoczęcie nowego roku szkolnego
     • Rozpoczęcie nowego roku szkolnego

     • Nowy rok szkolny 2023/2024 rozpoczęliśmy programem artystycznym" Wracamy do szkoły". Program ten przygotowali nasi uczniowie. Wszystkich zebranych na sali gimnastycznej powitała Pani Dyrektor.

    • Zebranie organizacyjne
     • Zebranie organizacyjne

     • Dyrektor i Nauczyciele Zespołu Placówek Oświatowych w Woli Kalinowskiej zapraszają rodziców dzieci uczęszczających i nowo przyjętych na pierwsze zebranie przed rozpoczęciem nowego roku w oddziale przedszkolnym. Informacja dotyczy rodziców dzieci 3,4,5 i 6 letnich. Zebranie odbędzie się 31 sierpnia 2023r. o godzinie 16:30.

       

      --
      Magdalena Szlachta
      Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych
      w Woli Kalinowskiej

    • WSPOMNIEŃ CZAR
     • WSPOMNIEŃ CZAR

     • Już za nami ostatni dzwonek, który zakończył pracowity rok szkolny 2022/2023, a  w naszej pamięci jeszcze są wspomnienia przełomu maja i czerwca.

      31 maja uczniowie od klasy 3 do 8 wyjechali do Warszawy na trzydniową wycieczkę. Dla niektórych była to pierwsza wizyta w stolicy. Zobaczyliśmy, co trzeba widzieć w Warszawie – był więc widok na miasta z Pałacu Kultury i Nauki, Cmentarz Powązkowski, na którym odwiedziliśmy m.in. groby bohaterów, których ósmoklasiści znają z lektury „Kamienie na szaniec”, Park Łazienkowski, który zachwyca i w czasach współczesnych, Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie podziwialiśmy kunszt żołnierzy podczas zmiany warty.

      Niezwykle przyjemną ciekawostką było Muzeum Motoryzacji w Otrębusach. Oprócz niezwykle pięknych przykładów starych samochodów, zwiedziliśmy wnętrze czołgu, który grał w serialu „Czterej pancerni i pies”.

      Tylko Warszawa dała na możliwość szybkiego przebycia długiej drogi metrem – udało się nie zablokować bramek i inni pasażerowie bez problemu zdążyli na swoje połączenie. Rzeczywiście warszawskie metro jest czyste, bezpieczne, stacje ciekawie zaprojektowane i naprawdę szybkie.

      Warszawa ma swoją Starówkę – II wojna spowodowała, że jest niezwykła, bo w całości odbudowana, ponieważ podczas wojny została zrównana z ziemią przez Niemców. Temat wojny towarzyszył nam w szczególny sposób w Muzeum Powstania Warszawskiego.

      W Centrum Nauki Kopernika balansowaliśmy między nauką a zabawą.

      Po trzech dniach ruszyliśmy w powrotną drogę.

      Już w kolejnym tygodniu odwiedziliśmy pobliski Kraków, by podziwiać grę aktorską w Teatrze Stu w spektaklu „Śluby panieńskie”. Sztuka jest nam znana, bo sami wystawiliśmy ją w poprzednim roku szkolnym. To ciekawe doświadczenie porównać swoją grę z grą profesjonalnych aktorów.

      A potem to już czekaliśmy na zakończenie roku szkolnego.

    • Zakończenie roku.
     • Zakończenie roku.

     • „Kiedy w piątek słońce świeci …”

      Rok szkolny 2022/2023 przechodzi do historii. Zakończyliśmy zajęcia edukacyjne i opiekuńczo-wychowawcze. Zakończyliśmy, zgodnie z ceremoniałem szkolnym, uroczyście. Ostatnie spotkanie przebiegło pod znakiem wzruszeń, podsumowań, podziękowań, pożegnań, wyróżnień … Absolwenci pożegnali się ze szkołą na dobre. Przed nimi początek nowej drogi i szukanie własnego miejsca w coraz bardziej dorosłym życiu, czas wyborów, nowych możliwości, szans na sukcesy. Każda droga zaczyna się pierwszym krokiem, życzymy im, aby ich pierwsze kroki na nowych edukacyjnych ścieżkach były w dobrych kierunkach, a spotykani ludzie życzliwi, pomocni, przyjaźni. Ci co zostają też pożegnali szkołę na dwa miesiące wakacji. A po wakacjach kolejne szanse na sukcesy w tej szkole i osobisty rozwój, na zdobywanie nowych doświadczeń, wiedzy, gromadzenie miłych przeżyć i wrażeń. Za nami kolejny rok wspólnej pracy, a przed nami wakacje i zasłużony odpoczynek. Do zobaczenia we wrześniu. Wszystkim: udanych, bezpiecznych wakacji.

       

       

    • Dzień Rodziny
     • Dzień Rodziny

     • 20 czerwca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Rodziny. Była to okazja do spotkania się oraz wspólnego świętowania Dnia Mamy i Taty. Dzień Rodziny to wspaniały czas zarówno dla rodziców, jak i dzieci, pełen radości, wzruszeń i uśmiechu. Naszą uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor witając przybyłych gości. Następnie wystąpiły przedszkolaki, 0 oraz klasy 1-3. Po występie wszystkie dzieci wręczyły rodzicom upominki. Potem przyszedł czas na mały poczęstunek i zabawy, gdzie zaprosiliśmy do udziału we wspólnych konkursach rodziców naszych dzieci. Z okazji Dnia Rodziny życzymy Państwu jak najwięcej ciepła, wspólnie spędzonego czasu oraz wzajemnej bliskości, zrozumienia i tolerancji.

    • Wizyta w teatrze
     • Wizyta w teatrze

     • Dnia 15 czerwca 2023 r. dzieci z  „0” oraz uczniowie klas I-IV, a także  dzieci    z Ukrainy wraz z rodzicami uczestniczyły w wyciecze autokarowej do Teatru Groteska w Krakowie. Celem wycieczki było obejrzenie spektaklu „Pchła Szachrajka” w wykonaniu profesjonalnych aktorów, rozbudzanie zainteresowania kulturą oraz wyzwalanie pozytywnych uczuć i emocji. Dzieci przypomniały zasady bezpiecznego podróżowania autokarem oraz poznały zasady prawidłowego zachowania się w teatrze. Wiele emocji wzbudziły wśród nich sceneria, barwne kostiumy, muzyka i zmienne oświetlenie.
      Dzieci spędziły w teatrze wyjątkowe chwile, które pozostaną na długo w ich pamięci. Brawa na zakończenie spektaklu były wyrazem uznania za niezapomniane przeżycia. Do szkoły powróciliśmy zadowoleni, z uśmiechem na twarzy oraz odrobiną teatralnej magii.

       

    • Konkurs ,,Uprzejmy internauta"
     • Konkurs ,,Uprzejmy internauta"

     • ZAMIERZAMY WYGRAĆ MOBILNĄ PRACOWNIĘ KOMPUTEROWĄ DLA SZKOŁY

      Zajęcia w tym roku szkolnym zmierzają do szczęśliwego zakończenia, a my przygotowujemy się do zgłoszenia do jeszcze jednego konkursu. Zamierzamy zdobyć mobilną pracownię komputerową. Zaczęliśmy od przeprowadzenia kursów z podziałem na grupy wiekowe.

      Najpierw pierwszaki w poniedziałek, 12 czerwca. We wtorek, 13 –  klasy druga i trzecia. Kurs dla uczniów klas 1-3, zatytułowany INTERNETOWA SZKOLA SŁONIA SPACJUSZA. INTERNET TO NIE WSZYSTKO, dotyczył WŁASCIWEGO i bezpiecznego korzystania z internetu. Zwracał szczególną uwagę na czas spędzany w internecie oraz podpowiadał najmłodszym internautom, ile czasu maksymalnie spędzać w sieci i polecał inne formy kontaktu z rówieśnikami i spędzania czasu wolnego. Wedługo regulaminu konkursu uczniowie zostali również zachęceni do wykonania prac plastycznych (projektów kolorowanek) związanych z tematyką kursu.

      Nieco starsi internauci, uczniowie klas 4-6, uczestniczyli w jednym z modułów kursu PRZYGODY PROFESORA I N@TKI, CZYLI JAK MĄDRZE KORZYSTAĆ Z INTERNETU pod tytułem UPRZEJMY INTERNAUTA. W czasie zajęć przypomnieliśmy sobie zasady NETYKIETY oraz sposoby kulturalnego i miłego zachowania w sieci. Przekonywaliśmy się nawzajem, że da się bez hejtu, a bycie kulturalnym i uprzejmym nie jest wcale takie trudne. Uczniowie również zostali zachęceni do wykonania tematycznej pracy plastycznej, tym razem plakatu z hasłem promującym właściwe zachowania i zasady NETYKIETY.

      Prawie wszyscy uczniowie z wymienionych grup wiekowych uczestniczyli w swoich kursach. Pojawiły się już pierwsze, wymagane regulaminem, prace. Czekamy jeszcze na pozostałe i wysyłamy zgłoszenie. Trzymajcie kciuki za nasz sukces.

    • Wycieczka do Wieliczki.
     • Wycieczka do Wieliczki.

     • 15 maja 2023 r. klasy 1-4  podążyły „Śladami legend wielickiej kopalni”, wycieczki z projektu 10.1.03  prowadzonej przez przewodnika - wieloletniego pracownika Kopalni Soli w Wieliczce. Z uwagą słuchaliśmy przekazywanej przez niego wiedzy. Podczas wędrówki trasą turystyczną poznaliśmy historię zabytkowej kopalni, której początki sięgają czasów średniowiecza, dowiedzieliśmy się o tradycjach i obyczajach wielickich górników, podziwialiśmy prawdziwe cuda wykonane w soli: m.in. wspaniałe kaplice zdobione solnymi rzeźbami i płaskorzeźbami, żyrandole, urokliwe podziemne jeziora, stare wyrobiska  o oryginalnej drewnianej zabudowie, dawne narzędzia górnicze oraz zachowane ślady prac  w dawnej kopalni. Najbardziej zachwycił nas wystrój wydrążonej w XIX wieku kaplicy św. Kingi. Udało nam się również spędzić czas w tężni solankowej. Był także czas na zakup pamiątek i krótki odpoczynek.

      . Wycieczka dostarczyła nam nie tylko wszechstronnej wiedzy, ale przede wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń.

    • „ZLOT NIETOPERZY -2023”
     • „ZLOT NIETOPERZY -2023”

     • Młodzieżowy rajd dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych gmin wokół terenu OPN odbył się 11 maja. Na rajd wyruszyła klasa V i VI.  Jak zwykle rajd połączony był z konkursem wiedzy o  Ojcowskim Parku Narodowym. Nasza szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Magdalena, Marysia Igor, Paweł, Szymon i Olek.

      Uczniowie mieli do przejścia trasę z Białego Kościoła  „Skalską Drogą” do Doliny Prądnika, a następnie zielonym szlakiem na Górę Okopy, Skałę Wapiennik, Górę Koronną do Jaskini Ciemnej, którą zwiedzili wraz z przewodnikiem. Rajd zakończył się w Parku Zamkowym przy ognisku i kiełbaskach.

      Na trasie rajdu znajdowały się 3 punkty kontrolne, na których drużyna odpowiadała na pytania z zagadnień z zakresu przyrody i historii OPN oraz rozpoznawała rodzime gatunki drzew i krzewów.

      Gdy uczestnicy rajdu piekli kiełbaski, komisja konkursowa podliczała punkty. Okazało się, że konieczna jest dogrywka, w wyniku której drużyna z naszej szkoły  zajęła II miejsce.  

    • Jak dbam o naszą planetę?/ W jakim kraju mieszkam?/Czyim domem jest łąka?
     • Jak dbam o naszą planetę?/ W jakim kraju mieszkam?/Czyim domem jest łąka?

     • W mijających tygodniach dzieci dowiedziały się:
      − jakiego rodzaju są śmieci,
      − jakiego koloru są pojemniki na śmieci i jakie śmieci należy do nich wrzucać,
      − co to znaczy segregowanie śmieci,
      − w jaki sposób można oszczędzać papier,
      − jakie torby są przyjazne dla środowiska,
      − jakie znaczenie w przyrodzie odgrywają drzewa,
      − w jaki sposób można chronić środowisko, co robić, by być eko,
      − jakie są zawody i miejsca pracy ludzi dbających o środowisko,
      − co to jest ekologia, ochrona środowiska i recykling,
      − jaka zabudowa jest charakterystyczna dla ich miejsca zamieszkania,
      − jakie krajobrazy można zobaczyć w Polsce,
      − jakie miasto jest stolicą Polski i jaki jest jego symbol,
      − jaka legenda związana jest z powstaniem Warszawy,
      − jakie są najciekawsze miejsca w Warszawie,
      − jakie są polskie symbole narodowe,
      − jak brzmi hymn państwowy i w jakich sytuacjach jest śpiewany,
      − jak dzieci mogą okazać miłość swojej ojczyźnie,
      − dlaczego żaba jest zielona i jakie są jej umiejętności,
      − jakie dźwięki można usłyszeć na łące,
      − jak nazywają się i jak wyglądają najbardziej znane kwiaty rosnące na łące,
      − jak nazywają się najbardziej znane gatunki motyli,
      − jakie zwierzęta mieszkają na łące,
      − jakie kolory i kwiaty lubi pszczoła,
      − jak wygląda ul,
      − jak powstaje miód,
      − kto to jest pszczelarz i jak wygląda jego strój,
      − co to znaczy ochrona przyrody i dlaczego należy dbać o przyrodę,
      − jakie rośliny podlegają ochronie ścisłej, a jakie ochronie częściowej.
       

    • Rewia na lodzie
     • Rewia na lodzie

     • ,,Niezwykłe przygody Sindbada żeglarza". To niesamowite widowisko 28 kwietnia podziwiały na lodowisku Cracovii w Krakowie przedszkolaki, 0 oraz uczniowie z klas 1-4. Po wspaniałym występie na lodzie dzieci odwiedziły Ciuciu Cukier Artist, gdzie każdy wykonywał własnoręcznie lizaka i kroił własne cukierki, odbył się pokaz produkcji, degustacja ciepłego cukierka, a każdy otrzymał paczkę cukierków. Warsztaty zakończyły się wręczeniem Certyfikatów Młodego Karmelarza. Po słodkościach przyszedł czas na spacer po płycie rynku i podziwianie zabytków Krakowa. Największą atrakcją był oczywiście Hejnał Mariacki grany z wierzy o pełnej godzinie. Według legendy, Hejnał przerwała – wraz z życiem trębacza – tatarska strzała. Wycieczka była bardzo ciekawa i ekscytująca. Dzień ten był pełen wrażeń i zapadnie dzieciom na długo w pamięci.

    • Święta majowe.
     • Święta majowe.

     • W dniu 26.04.2023r. w Zespole Placówek Oświatowych w Woli Kalinowskiej z okazji Świąt Majowych zostały zorganizowane warsztaty klasowe oraz szkolne. Przedszkolaki oraz uczniowie w ramach tych zajęć tworzyli klasową Flagę Polski według własnego projektu. Następny etap polegał na wykonaniu Flagi Polski o długości 10 metrów. Była to wspólna praca całej społeczności szkolnej oraz przedszkola. Wszyscy byli bardzo zaangażowani w projekt. Na koniec zajęć odbył się uroczysty apel nawiązujący do tematyki warsztatów. Uczniowie przypomnieli dlaczego czcimy 3 Maja. Finał zajęć to wspólne zdjęcie z flagą i powieszenie jej na terenie szkoły.

    • Dzień Ziemi i Dzień Patrona.
     • Dzień Ziemi i Dzień Patrona.

     • 22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. To najbardziej pożyteczne i humanitarne święto ekologiczne, które ma na celu inspirowanie do życia w zgodzie z naturą, promowanie ochrony środowiska oraz poszerzanie świadomości ekologicznej.Po raz pierwszy Dzień Ziemi obchodzono w Stanach Zjednoczonych w dniu 22 kwietnia 1970 roku. Chciano w ten sposób wyrazić protest przeciw dalszemu niszczeniu otaczającego nas środowiska. Obchodom Dnia Ziemi co roku przyświeca inne hasło. Hasło przewodnie Dnia Ziemi 2023 to „Ziemia na krawędzi”.

      Nasza szkoła znajduje się w otulinie Ojcowskiego Parku Narodowego i od wielu lat promuje postawy proekologiczne. Dla nas 22 kwietnia to jeszcze jedno ważne święto – Dzień Patrona. Od 1996 roku patronem naszej szkoły jest profesor Władysław Szafer- człowiek, który kochał przyrodę i całe życie walczył o jej ochronę.  Aby pokazać jak ważne jest dbanie o naszą planetę, każdego roku uczniowie naszej szkoły aktywnie włączają się w obchody tego największego święta ekologicznego na świecie. W bieżącym roku szkolnym przygotowania do Międzynarodowego Dnia Ziemi rozpoczęły się już w marcu. Uczniowie wraz z nauczycielami prowadzili spotkania ekologiczne, których efekty przedstawiono w Dniu Patrona naszej szkoły w formie okolicznościowych prac plastycznych oraz występów artystycznych. Przedszkolaki sadziły różnobarwne  kwiaty w doniczkach. Wybierały kolory, pomagały przy sadzeniu oraz podlewały je. Teraz zadaniem przedszkolaków będzie dbanie o te kwiaty. Uczniowie klas starszych przygotowali prezentacje o Dniu Ziemi, Władysławie Szaferze oraz o Ojcowskim Parku Narodowym.  Te nasze coroczne działania mają na celu promowanie ochrony środowiska, poszerzanie świadomości ekologicznej wśród uczniów i inspirowanie  ich do życia w zgodzie z naturą.

      Świętowanie Dnia Ziemi i Dnia Patrona zakończyliśmy wycieczkami do Ojcowskiego Parku Narodowego. Pogoda nam dopisała. Zmęczeni, ale pełni pozytywnych wrażeń wróciliśmy do szkoły. Wszyscy byliśmy zachwyceni pięknem przyrody OPN. Jestem przekonana, że nasi uczniowie będą prezentować takie postawy, które zachowają piękne miejsca naszej Ziemi kolejnym pokoleniom.

       

    • „Sprzątamy dla Polski”
     • „Sprzątamy dla Polski”

     • „Sprzątamy dla Polski” to akcja, w której nasza szkoła 21 kwietnia wzięła udział. Przedsięwzięcie organizowane przez Stowarzyszenie „Dla Polski” i swoim zasięgiem obejmuje cały kraj. Patronat nad przedsięwzięciem objęli m.in. Prezes Rady Ministrów oraz Minister Edukacji i Nauki. Celem akcji była nie tylko troska o środowisko naturalne w swojej najbliżej okolicy, ale także kształtowanie postawy odpowiedzialności za wspólne dobro. Koordynatorem akcji była Pani Paulina Bąchor. Wszystkim biorącym udział w tej akcji serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i posprzątanie naszej pięknej okolicy – naszej małej ojczyzny. Wspólnie zrobiliśmy naprawdę coś wielkiego.

      #SprzątamyDlaPolski