• „Sprzątamy dla Polski”
          • „Sprzątamy dla Polski”

          • „Sprzątamy dla Polski” to akcja, w której nasza szkoła 21 kwietnia wzięła udział. Przedsięwzięcie organizowane przez Stowarzyszenie „Dla Polski” i swoim zasięgiem obejmuje cały kraj. Patronat nad przedsięwzięciem objęli m.in. Prezes Rady Ministrów oraz Minister Edukacji i Nauki. Celem akcji była nie tylko troska o środowisko naturalne w swojej najbliżej okolicy, ale także kształtowanie postawy odpowiedzialności za wspólne dobro. Koordynatorem akcji była Pani Paulina Bąchor. Wszystkim biorącym udział w tej akcji serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i posprzątanie naszej pięknej okolicy – naszej małej ojczyzny. Wspólnie zrobiliśmy naprawdę coś wielkiego.

            #SprzątamyDlaPolski

        • Apel upamiętniający zbrodnię katyńską
          • Apel upamiętniający zbrodnię katyńską

          • Przez okres 50-ciu lat po wojnie w PRL-u nie można było otwarcie mówić o katach polskiej inteligencji, która zginęła w ZSRS wiosną 1940r. na rozkaz Stalina. Po wojnie zbrodniarze bezczelnie informowali świat, że za tę zbrodnię odpowiadają Niemcy – nie tym razem.   Dziś trzeba odkrywać te zakurzone, zapominane zbyt często karty historii. Dlatego koło artystyczne przygotowało krótki apel, przypominający zbrodnię, która przyjęła nazwę od jednego z obozów, w którym więziono i zabito część polskich oficerów.

        • „Laboratoria przyszłości”
          • „Laboratoria przyszłości”

          • W ramach realizacji programu „Laboratoria przyszłości” uczniowie kl. 5 i 6 na lekcji techniki zapoznali się z programami, w których można  przygotować projekty do drukowania w 3D. („Cura” i „Creality Slicer”). Następnie przeszukiwali internetowe biblioteki, aby znaleźć obiekt, który chcieli by samodzielnie wydrukować.Korzystając ze strony  Thingiverse uczniowie pobrali cyfrowe pliki projektów, przygotowali je do wydruku  i na koniec wydrukowali.Zaangażowanie było ogromne. Zarówno w poszukiwaniu modeli jak również podczas obsługi drukarki. Bez emocji nie obyło się także samo drukowanie  i końcowy efektI.

            Informacje o programie: https://gov.pl/web/laboratoria/o-programie#LaboratoriaPrzysłości #LaboroatoriaPrzyszlosci.

            I

        • Wielkanocne Warsztaty Kulinarne
          • Wielkanocne Warsztaty Kulinarne

          • W Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Woli Kalinowskiej odbyły się Warsztaty Kulinarne. Zwieńczeniem kuchennych zmagań było spotkanie mieszkańców schroniska z  przedstawicielami środowiska lokalnego. 

            Działania zostały podjęte w ramach realizacji projektu grantowego pn.: "Małopolska Tarcza Humanitarna. Fundusze dla Ukrainy. Wsparcie grantowe EFS dla NGO i JST – integracja społeczna, rynek pracy, edukacja i zdrowie" w ramach 15 Osi Priorytetowej REACT-EU (EFS) dla sprostania wyzwaniom migracyjnym regionalnego programu operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 „Integracja społeczno-kulturalna osób z Ukrainy z mieszkańcami Gminy Sułoszowa”

             

             

             

        • Wewnątrzszkolny Konkurs „Najpiękniejsza ozdoba Wielkanocna”
          • Wewnątrzszkolny Konkurs „Najpiękniejsza ozdoba Wielkanocna”

          • 05.04.2023r., ogłoszono wyniki i rozdano nagrody w wewnątrzszkolnym konkursie na „Najpiękniejszą ozdobę Wielkanocną” . Celem konkursu było rozwijanie zdolności plastycznych dzieci, pobudzanie wyobraźni, umiejętność współpracy. Prace konkursowe oceniła powołana w tym celu komisja. Jury brało pod uwagę: oryginalność, estetykę, zgodność z tematem. Wyodrębniono laureatów w dwóch kategoriach wiekowych: 3-4 latki oraz 5-6 latki.
            Laureaci konkursu w kategorii 3-4 lata:
            I miejsce: Błażej Duda
            II miejsce: Jakub Kostrój
            III miejsce: Magdalena Grzebinoga.

            Laureaci konkursu w kategorii 5-6 lat:
            I miejsce: Nikodem Muzyk
            II miejsce: Jakub Lelek
            III miejsce: Julian Drozdzowski

            Pozostałymi uczestnikami konkursu byli:
            Julian Przywara, Franciszek Duda, Nadia Piotrowska, Michalina Karoń, Tomasz Krzykawski, Mariana Rozvizeva, Oliwia Przydział, Ewa Nowiński – Czech, Aleksandra Budzyńska, Varvara Chertkova.
            Po ogłoszeniu wyników konkursu wszyscy otrzymali dyplomy, a zwycięzcy upominki.
            Serdecznie gratulujemy wszystkim dzieciom oraz rodzicom zdolności, pomysłowości oraz zaangażowania w realizację konkursu.
            Organizatorami konkursu były:
            Jadwiga Salawa
            Paulina Bąchor
             
        • WIELKANOCNE WARSZTATY
          • WIELKANOCNE WARSZTATY

          • W dniu 05.04.2023r. w naszym przedszkolu odbyły się Warsztaty Wielkanocne, podczas których dzieci z przedszkola oraz "0" wraz z nauczycielkami wytwarzały ozdoby na wielkanocny stół. Było malowanie, ozdabianie pisanek i kartek świątecznych. We wspaniałym gronie, miłej atmosferze, pomysłów było bardzo wiele. Nasze przedszkole zamieniło się wówczas na moment w pracownię plastyczną, w której działo się wiele ciekawych rzeczy. Powstało bardzo dużo pięknych i niepowtarzalnych dekoracji świątecznych.
             
        • Informacja
          • Informacja

          • Informujemy, iż w dniu dzisiejszym została wywieszona na drzwiach wejściowych do Szkoły lista dzieci zakwalfikowanych  w rekrutacji do oddziału przedszkolnego na rok 2023/2024. Wszystkie dzieci zgłoszone do rekrutacji zostały zakwalifikowane.

            Prosimy rodziców dzieci, które zostały zakwalifikowane o podpisanie oświadczenia woli i złożenie w terminie od 11 do 14 kwietnia do sekretariatu lub w oddziale przedszkolnym. Oświadczenie dostępne jest w sekretariacie i oddziale przedszkolnym.

            --Magdalena Szlachta

            Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Woli Kalinowskiej.

        • Serdeczne podziękowania dla Darczyńców.
          • Serdeczne podziękowania dla Darczyńców.

          • Pani Anna i Andrzej Krzepkowscy wraz z Panem Mickiem Balach po raz kolejny wsparli mieszkańców naszego Schroniska.

            Uchodźcy z Ukrainy otrzymali nowe ubrania i produkty spożywcze. W imieniu kobiet i dzieci bardzo dziękujemy. Wasza pomoc i wsparcie jest nieoceniona. Kolejny raz pokazaliście Państwo, że macie olbrzymie serca i nie zapominacie o potrzebujących.

             

        • Dzień Lasu  / Światowy Dzień Wody / O czym marzą zwierzęta?
          • Dzień Lasu / Światowy Dzień Wody / O czym marzą zwierzęta?

          • W minionych tygodniach dzieci dowiedziały się:

            − jakie potrzeby mają zwierzęta,
            − dlaczego ludzie powinni dbać o zwierzęta,
            − czym zajmuje się weterynarz,
            − kto dba o zwierzęta hodowlane,
            − jakie produkty otrzymujemy od wybranych zwierząt hodowlanych,
            − jakie zwierzęta zamieszkują pole,
            − jakie zwierzęta są charakterystyczne dla środowiska leśnego,
            − co jedzą zwierzęta,
            − jakie zwyczaje mają wybrane zwierzęta: udomowione, hodowlane, polne i leśne,
            − jakie odgłosy wydają wybrane zwierzęta,
            − gdzie mieszkają wybrane zwierzęta,
            − w czym są podobne do siebie i czym się różnią wybrane zwierzęta,
            − jaka jest rola zwierząt w życiu człowieka,

            − niezwykłe zwierzęta, czyli:  zwierzaki cudaki.

            Dzień Lasu
            Dnia 21 marca obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Lasu.  
            Rozmawialiśmy na temat znaczenia lasów dla naszego życia, dlaczego należy chronić las, co nam daje las oraz o tym , że las to dom wielu gatunków zwierząt i roślin.
            Słuchaliśmy odgłosów lasu rozpoznając i nazywając odgłosy jego mieszkańców oraz rozwiązywaliśmy zagadki dotyczące roślin i zwierząt które w nim żyją. Przypomnieliśmy sobie jak należy zachowywać się w lesie i jakie sytuacje mogą mu zagrażać. Nasza świadomość dotycząca znaczenia lasu, jego pielęgnacji i ochrony jest bardzo ważna. Co więcej, las to miejsce, w którym jesteśmy w stanie znaleźć chwilę relaksu. 
            Z tej racji stworzyliśmy wspólnie z przedszkolakami „Las w słoiku” – piękny leśny ekosystem w słoiku. Dzieci będą mogły obserwować trwały element przyrody, w tym naturalny obieg wody w przyrodzie, a będzie ona parować  i skraplać się oraz nawilżać glebę.


            Światowy Dzień Wody
            Co roku, 22 marca na świecie obchodzony jest Dzień Wody. Celebrowaliśmy go także my, wspólnie z tysiącami placówek edukacyjnych w Polsce, podnosząc świadomość nt. globalnych wyzwań wodnych.
            Wspólnie z przedszkolakami odkrywaliśmy tajemnice wody i jej  znaczenie dla życia ludzi, zwierząt i roślin. Postanowiliśmy połączyć zajęcia edukacyjne ze świetną zabawą. Dzieci poznały wędrówkę kropel wody i dowiedziały się skąd się bierze deszcz. W czasie zabaw badawczych bliżej przyjrzeliśmy się wodzie. Poprzez różnorodne działania dzieci dowiedziały się wielu informacji i ciekawostek o wodzie. Oglądając film edukacyjny, przedszkolaki poznały proces obiegu wody w przyrodzie, dowiedziały się, jak dużo jej jest na kuli ziemskiej i w ciele człowieka. Poznały różne sposoby wykorzystania wody i dowiedziały się, w jaki sposób, podczas codziennych czynności, oszczędzać wodę. Dzieci wieloma zmysłami doświadczały kontaktu z wodą i eksperymentowały z nią. Zabawy i eksperymenty z wodą, które przeprowadziliśmy to: wędrująca woda, tęcza z cukierków oraz eksperyment z dmuchaniem balonów. Po tak ciekawych zajęciach dzieci już wiedzą, jak ważną rolę odgrywa woda w życiu człowieka i rozumieją, dlaczego i w jaki sposób należy oszczędzać wodę.

             

            W przychodni weterynaryjnej

            Przedszkolaki poznały zawód weterynarza, wiedzą że zwierzęta, tak jak ludzie, są żywymi istotami, które też wymagają uwagi, opieki i leczenia. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem słuchały i oglądały „dziecięcy sprzęt medyczny” potrzebny do pracy lekarzowi. Chętne dzieci wcieliły się w rolę weterynarza i leczyły chore przedszkolne zwierzątka. Dzieci brały aktywny udział w zajęciach i chętnie opowiadały o swoich małych przyjaciołach i ich problemach ze zdrowiem. Dzięki tym zajęciom dzieci kształtowały postawę humanitarną w stosunku do zwierząt, uświadomiły sobie, że zwierzęta, tak jak i ludzie, są żywymi istotami, które też chorują i cierpią, oraz wymagają pomocy i leczenia.