• Lekcja z wykorzystaniem sprzętu w ramach programu ,,Laboratoria Przyszłości"
     • Lekcja z wykorzystaniem sprzętu w ramach programu ,,Laboratoria Przyszłości"

     • Podczas lekcji języka polskiego z uczniami z Ukrainy mogliśmy profesjonalnie popracować nad polskim akcentem. Było to możliwe dzięki sprzętowi, w jaki szkoła została wyposażona w ramach programu " Laboratoria Przyszłości". Uczniowie nagrali krótki film, w czasie którego czytają fragmenty ortograficznego wierszyka. Następnie odsłuchali prawidłowo przeczytanego tekstu i porównali go z nagraniem własnych wykonań. Usłyszeli, które wyrazy wymawiają prawidłowo, ale także te, nad których wymową muszą popracować. Rozumieją, że chociaż języki polski i ukraiński są słowiańskimi językami, to jednak wymowa niektórych słów i głosek różni je. Niewątpliwie sprzęt z projektu pomoże eliminować błędy ukraińskim uczniom.

      Informacje  o programie: https://gov.pl/web/laboratoria/o-programie
      #LaboratoriaPrzysłości #LaboroatoriaPrzyszlosci

       

    • Przerwa na czytanie
     • Przerwa na czytanie

     • Nasza szkoła 27 października bieżącego roku weźmie udział  w III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie "Przerwa na czytanie".  Zachęcamy wszystkich uczniów, aby tego dnia zabrali do szkoły swoją ulubioną książkę i czytali ją na przerwach. 

       

       

    • Ślubowanie i Dzień Edukacji Narodowej
     • Ślubowanie i Dzień Edukacji Narodowej

     • Dzień 14 października to Dzień Edukacji Narodowej. W naszej szkole obchodzony niezwykle uroczyście ponieważ, jak co roku w tym dniu odbywa się ślubowanie pierwszoklasistów. W tym roku odbyło się również pasowanie na przedszkolaka.

      Jako pierwsi wystąpili starsi uczniowie koła teatralnego, którzy słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją  wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i  troskę o dobro wychowanków. Delegacja uczniów wręczyła wszystkim pracownikom szkoły kwiaty.

       W drugiej części akademii odbyło się pasowanie najmłodszych  na przedszkolaka. Pasowanie poprzedził krótki występ artystyczny przedszkolaków, po którym Pani Dyrektor pasowała każde dziecko na przedszkolaka. Dzieci otrzymały drobne upominki, które wręczyli im koledzy i koleżanki  z oddziału „0”. Również rodzice rozdali dzieciom prezenty.

      W kolejnej części pierwszoklasiści przedstawili program artystyczny recytując wiersze, śpiewając i tańcząc. Po odśpiewaniu hymnu państwowego złożyli uroczyste ślubowanie.  Następnie  Pani Dyrektor pasowała każde dziecko z klasy pierwszej na ucznia, poprzez dotknięcie lewego ramienia dużym  ołówkiem. Każdy pierwszoklasista podpisał się swoim odciskiem palca na symbolicznym akcie ślubowania i otrzymał dyplom. Starsi koledzy podarowali nowym uczniom symboliczne pamiątki. Pierwszoklasiści dostali również upominki od swoich rodziców. Na koniec dzieci udały się  na słodki poczęstunek, który przygotowali rodzice pierwszoklasistów i przedszkolaków dla dzieci i nauczycieli.  Dzień ten na pewno długo pozostanie w naszej  pamięci.

       

    • Piesza wycieczka do Ojcowskiego Parku Narodowego.
     • Piesza wycieczka do Ojcowskiego Parku Narodowego.

     • Dnia 6 października 2022 roku dzieci z klas 0-3 wyruszyły na pieszą wycieczkę do Ojcowa. Głównym celem wycieczki było uwrażliwienie dzieci na piękno przyrody oraz poszukiwanie oznak jesieni w Ojcowskim Parku Narodowym. W drodze do Ojcowa dzieci  obserwowały kolorowe liście, zmieniające się drzewa, poszukiwały grzybów i babiego lata.  Po dotarciu do celu dzieci odwiedziły Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego- Ekspozycję przyrodniczą. Podziwiały liczne eksponaty z obszaru Parku przedstawiające charakterystyczne skały oraz znajdowane w nich odciski i odlewy zwierząt jurajskich. Dzieci były zafascynowane rekonstrukcją jaskini oraz salą z dioramą. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie ruin ojcowskiego zamku, który jesienią wygląda wspaniale.

      Następnie wszyscy udali się w drogą powrotną do szkoły. Zmęczeni ale szczęśliwi na pewno na długo zapamiętają ten dzień.

       

    • Pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej
     • Pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej

     • Prawie 850 uczniów klas ósmych z terenu Diecezji Sosnowieckiej pielgrzymowało w pierwszy wtorek października do Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, wśród nich ósmoklasiści z naszej szkoły. Punktem centralnym wydarzenia była Msza Święta pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka Bezpośrednio przed Eucharystią młodzież wysłuchała konferencji duchownej, którą wygłosił ks. Wojciech Bochenek.

      W homilii sosnowiecki ordynariusz nawiązał do maryjnego miesiąca, jakim jest październik:

      Pani Przenajświętsza mówi: daję wam niezwykłą broń, niezwykłą moc. Odmawiajcie codziennie różaniec! Trzeba to sobie wziąć do serca. Drodzy młodzi przyjaciele, bywają w waszym życiu różne sytuacje, kiedy się wydaje, że jest bardzo trudno i ciężko. Gdy wydaje się, że sytuacja jest bez wyjścia. Wspomnijcie wtedy na słowa Maryi, które skierowała do ludzkości przez usta dzieci z Fatimy: odmawiajcie codziennie różaniec! – podkreślił bp Kaszak.

      Przed łaskami słynącym wizerunkiem Matki Bożej Kalwaryjskiej młodzież ponowiła swój akt zawierzenia Maryi.

       Po zakończonej Eucharystii  nasza grupa  kontynuowała indywidualny plan pielgrzymowania wędrując Dróżkami Maryjnymi.

    • Jak jesienią dbać o zdrowie? / Dzień Chłopaka / Dzień Zwierząt / Dzień Drzewa
     • Jak jesienią dbać o zdrowie? / Dzień Chłopaka / Dzień Zwierząt / Dzień Drzewa

     • W tych dwóch tygodniach dzieci dowiedziały się:
      - co należy zrobić, kiedy ktoś źle się czuje? - przy tej okazji przypomnieliśmy sobie numery alarmowe;
      - na czym polega praca lekarza oraz jakie narzędzia i inne akcesoria wykorzystuje on w swojej pracy? - każdy z przedszkolaków wcielił się w rolę lekarza oraz rodzica przychodzącego do przychodni z chorym "dzieckiem" -lalką;
      - co to jest piramida zdrowego żywienia? - co należy jeść, aby być zdrowym, dlaczego należy pić wodę,
      - dlaczego ruch jest ważny dla naszego zdrowia? - jakie znaczenie ma ruch dla naszego zdrowia?
      - co to są przetwory i z czego powstają?, jakie przetwory przygotowują ludzie na zimę? - każdy przedszkolak spróbował przetworów przyniesionych przez Panią Jadzię. Przetwory okazały się tak pyszne, że zawartość słoików zniknęła w mig, a przedszkolaki pytały kiedy znów będzie dzień przetworów :)

      W tych dniach obchodziliśmy:

      Dzień Chłopaka, Dzień Zwierząt oraz Dzień Drzewa.
      Dzien Chłopaka 
      30 września obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Chłopaka. Dzień ten był doskonałą okazją do zintegrowania całej grupy przedszkolaków i spędzenia dnia pełnego wrażeń. Jury w osobach dziewcząt i Pani Kasi oceniało występ chłopców w wielu konkurencjach, było mnóstwo dobrej zabawy, radości, trochę sportowej rywalizacji, w której wszyscy chłopcy wygrali i otrzymali pamiątkowe dyplomy. Dziewczynki złożyły chłopcom życzenia i wręczyły upominki. Również Panie nie zapominały o chłopcach i każdy chłopiec otrzymał od nich książeczkę. Każdy z chłopców miał okazję zrobić sobie super fotografię. 
      Dzień Zwierząt.
      4 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt. Dzień ten miał na celu uświadomienie dzieciom, że zwierzęta, które z nami mieszkają i które są obok nas, również mają swoje prawa. Dzieci wypowiadały się na temat swoich ulubieńców, poznały różne ciekawostki na temat zwierząt oraz wiadomości dotyczące opieki nad nimi. Dowiedziały się czym zwierzęta różnią się od ludzi,  miejsca, których zwierzęta wolałyby nie znać, czy cyrk jest śmieszny – nie dla zwierząt. Celem tych zajęć było ukazanie podobieństwa życia ludzi i zwierząt oraz zwrócenie uwagi uczniów na zdolność zwierząt do przeżywania uczuć, uwrażliwienie na los zwierząt, zmotywowanie do działań na rzecz zwierząt, uwrażliwienie dzieci na los zwierząt w cyrkach, zwrócenie uwagi na warunki życia zwierząt cyrkowych, zachęcenie do świadomej rezygnacji z oglądania tresury dzikich zwierząt.
      Dzień Drzewa
      Co roku 10 października obchodzimy w Polsce Dzień Drzewa. Dzień ten jest elementem edukacji ekologicznej. W naszym przedszkolu tego dnia odbyły się zajęcia związane z tematyką drzew. Dzięki prezentacji multimedialnej dzieci poznały budowę drzewa, jego znaczenie dla człowieka, zwierząt i przyrody. Poznały także etapy wzrastania drzewa oraz najpopularniejsze drzewa Polskie,  jak wyglądają ich liście, owoce czy kora. Dzięki wycieczce z Paniami Jadzią i Małgosią do pobliskiego Ojcowskiego Parku Narodowego mogły dokładniej się z nimi zapoznać, dotknąć, czy zabrać ich owoce do przedszkolnego kącika przyrody.        

    • Dzień Chłopaka
     • Dzień Chłopaka

     • 30 września dziewczęta z Rady Uczniowskiej, Julia, Milena i Amelia, postanowiły zaprosić do zabawy chłopców z naszej szkoły. W ten sposób uczciły Dzień Chłopaka. Zaproponowane przez nich konkursy wywoływały radość zarówno u uczestników jak u widzów. Chłopcy z ogromnym zaangażowaniem wypełniali zlecone im zadania. Niektórzy chętnie skorzystali z pomocy pań nauczycielek i koleżanek. Po wspólnie spędzonym czasie, dalsza celebracja święta odbyła się w klasach.

    • Lekcja z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu "Laboratoria Przyszłości"
     • Lekcja z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu "Laboratoria Przyszłości"

     • Dzisiaj naszym  uczniom został zaprezentowany sprzęt   zakupiony w ramach rządowego programu „Laboratoria przyszłości”.

      Na lekcji techniki, uczniowie zapoznali się z instrukcją obsługi kamery oraz aparatu, a następnie wcielili się w rolę operatora oraz fotografa i zarejestrowali szkolne obchody "Dnia chłopaka".

      Wszyscy uczniowie byli bardzo ciekawi nowego sprzętu, mocno zaangażowani w poznawaniu obsługi, dzięki czemu nabyli nowe praktyczne umiejętności oraz poszerzyli swoje zainteresowania.

      Informacje programie: https://gov.pl/web/laboratoria/o-programie
      #LaboratoriaPrzysłości #LaboroatoriaPrzyszlosci

    • Apel z okazji 83 rocznicy sowieckiej agresji na Polskę.
     • Apel z okazji 83 rocznicy sowieckiej agresji na Polskę.

     • „Naród, który nie zna swojej historii, jest skazany na jej powtórne przeżycie” – wiedzeni tym mottem uczniowie  przygotowali apel z okazji 83 rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę 17 września 1939 roku. W przygotowania włączyli się uczniowie koła artystycznego z klas czwartej, szóstej i ósmej.